OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE TERESPOLDrukuj

• 13/11/2015 13:20:23

PomnikPamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny dokonuje się przede wszystkim poprzez pielęgnowanie tradycji narodowych, dlatego też dzień 11 listopada w Gminie Terespol świętowany był w tym roku w sposób szczególny.
O godzinie 15:00 wszyscy uczestnicy obchodów zgromadzili się przy Pomniku Niepodległości i Nieznanego Żołnierza w Koroszczynie. Każdy został udekorowany kotylionem, uczniowie Z.S im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach zaciągnęli wartę honorową, a następnie zapalono znicze i złożono wieńce. Swoją obecnością zaszczycili tego dnia przedstawiciele służb mundurowych Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Radna Powiatu Bialskiego Pani Elżbieta Iwaniuk, Przewodniczący Rady Gminy Terespol Pan Mieczysław Romaniuk, Dyrektorzy Szkół z Małaszewicz, Kobylan i Nepli oraz Radni i Sołtysi Gminy Terespol. Całości uroczystych obchodów dopełniły dźwięki werbli oraz wystrzał z armaty, który tym samym zakończył część oficjalną.
Wiedząc jak cenną wartością jest patriotyzm, Komitet Organizacyjny chcąc zachęcić do świętowania jak największą ilość osób, bezpośrednio po części oficjalnej zaprosił wszystkich zebranych na ognisko z poczęstunkiem, które odbyło się na terenie świetlicy wiejskiej w Koroszczynie. Frekwencja wręcz zaskoczyła Organizatorów. Doskonale zorganizowane Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Koroszczyn częstowały gorącym bigosem oraz grochówką. Ponadto można było upiec kiełbaskę przy ognisku, przy którym zebrały się dzieci, młodzi oraz starsi. W blasku ognia i pochodni, przy akompaniamencie Zespołu Hard GOCK i akordeonu Pana Andrzeja Maziejuka rozbrzmiewały pieśni patriotyczne i żołnierskie.
Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości w Gminie Terespol był Konkurs Piosenki Patriotycznej, który miał na celu wspieranie wychowania patriotycznego oraz zachęcenie do wspólnych, ponadpokoleniowych spotkań. W związku z tym, około godziny 17:00, wszyscy uczestnicy ogniska przenieśli się do sali świetlicy wiejskiej w Koroszczynie, gdzie przygotowany był słodki poczęstunek.
Do konkursu zgłosiło się siedmiu solistów oraz dwa lokalne zespoły: Łobaczewianki i Klub Seniora z Małaszewicz. Jury oceniało: dobór repertuaru, interpretację utworu i ogólny wyraz artystyczny, wrażenia artystyczne, muzykalność, dykcję oraz warunki głosowe wykonawców. Skład Jury był następujący:
Pani Małgorzata Sowa – Dyrektor Z. S. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach
Pani Bożena Darczuk – przewodnicząca Stowarzyszenia Kobiet Koroszczyn
Pani Marta Daniluk – pracownik Gminnego Centrum Kultury
Pan Mieczysław Romaniuk – Przewodniczący Rady Gminy Terespol
Po burzliwych obradach komisja konkursowa postanowiła przyznać nagrody wszystkim uczestnikom konkursu, przede wszystkim za popularyzację piosenek o tematyce patriotycznej oraz za pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju. Jednak na szczególne wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej zasłużyli: Marek Maciuk, Patrycja Celińska oraz ex aequo : Łobaczewianki i Klub Seniora Złoty Wiek   z Małaszewicz, za co serdecznie gratulujemy!
Tak oto w Gminie Terespol zrodził się nowy element tradycji obchodów Świąt Narodowych, który mamy nadzieję, z takim zaangażowaniem mieszkańców gminy będzie trwał przez kolejne lata. Chcemy propagować tę ideę, by nasze świętowanie było coraz piękniejsze, urozmaicone i niosło w sobie głębokie treści wychowawcze przede wszystkim dla młodszego pokolenia.
Organizatorzy Obchodów 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości serdecznie dziękują Stowarzyszeniu Kobiet Koroszczyn, strażakom z OSP i mieszkańcom Koroszczyna za pomoc w  przygotowaniach, delegacjom oraz wszystkim przybyłym na uroczystości gościom za przejawy patriotyzmu oraz obecność w tym ważnym dla Polski i Polaków dniu.

M.J.