MENU

SKRZYNKA PODAWCZA

EPUAP2
ePUAP ESP:
/2074hufjl4/skrytka

WYKAZ NUMERÓW

Wykaz numerów Urzedu Gminy Terespol

ZADAJ PYTANIE WÓJTOWI

OFERTY INWESTYCYJNE

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

GMINNE CENTRUM KULTURY


Gminne Centrum Kultury

EKO-BUG

ZWIĄZEK GMIN WIEJSKICH

CEIDG

CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

mikroporady.pl

SKORZYSTAJ Z USŁUG PUBLICZNYCH

PROJEKT WROTA LUBELSZCZYZNY


Wrota Lubelszczyzny

PANEL DLA NIEDOWIDZĄCYCH


Standardowa

Niedowidzący

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


BIP

Transmisja online RADY GMINY TERESPOL


Sesja on-line

OSTRZEŻENIE POGODOWE

BIP

BIEŻĄCA OCENA JAKOŚCI WODY


Roczna jakość wody

Zadania współfinansowane z państwowych funduszy celowych i budżetu państwa


Projekty fundusze celowe

Projekty współfinansowane przez Unię Europejską


Projekty UE

MIGAM PANEL

Obsługa osób głuchoniemych

USŁUGI OBYWATEL.GOV.PL

KARTA DUŻEJ RODZINY

KARTA DUŻEJ RODZINY

GMINNY PORTAL MAPOWY

Gminny Portal Mapowy

PORTAL MAPOWY

Geoportal

BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ


BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ

Deklaracja dostępności

POLECAMY:

INFORMACJA DLA WSPÓLNOT GRUNTOWYCHDrukuj

  • 18/01/2016 15:12:05

/pismo informacyjne w trybie art.23 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych  (Dz.U. Nr 28, poz.169, z późn.zm.)/

Wójt Gminy Terespol informuje wszystkich udziałowców wspólnot gruntowych działających na terenie gminy Terespol, iż z dniem 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe uregulowania, mocą zmiany ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz.U. z 2015 r., poz.1276). Dają one nowe możliwości zagospodarowania i korzystania  z gruntów wspólnoty.

Ale zanim cokolwiek można wprowadzić w życie z nowych rozwiązań, należy zaktualizować listę udziałowców, która stanowi wykaz uprawnionych do udziału we wspólnotach.

Obecnie istnieje rozbieżność pomiędzy wykazami uprawnionych sporządzonych wiele lat temu a rzeczywistym stanem faktycznym co do danych osób uprawnionych.

Należy podkreślić, że aby uczestniczyć jako następca prawny wymienionej osoby w dotychczasowym wykazie należy uzyskać odpowiednie wpisy do ewidencji gruntów osób uprawnionych. Warunki dokonania zmian wpisów są następujące:

  1. Zgromadzenie dokumentów wskazujących na uprawnienie do bycia następcą prawnym tj. stwierdzenie praw do spadku, decyzja o przekazaniu gospodarstwa, inne decyzje i orzeczenia, które wyraźnie wskażą nowe dane osoby uprawnionej.
  2. Złożenie wniosku, do Zarządu Spółki ds. zagospodarowania wspólnoty, wraz z załączonymi dokumentami wymienionymi w pkt-cie 1. Treścią wniosku powinno być wskazanie zakresu zmiany tj. nowych danych /następcy prawnego/ za osobę dotychczas ujawnioną w wykazie. Ten wniosek każdy składa we własnym interesie. Bez tego nie będzie możliwe wskazanie uprawnień do korzystania z uprawnień do udziału.
  3. Obowiązkiem Zarządu Spółki jest wystąpienie do Starosty o dokonanie wpisu do ewidencji gruntów osób uprawnionych zgodnie z załączonym wykazem sporządzonym na podstawie wniosku z pkt-2. Niewykonanie obowiązku zgłoszenia przez Zarząd zagrożone jest odpowiedzialnością karną przewidzianą w ustawie prawo geodezyjne i kartograficzne, w związku z art. 18 ust. 2 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Wniosek Zarządu Spółki jest oparty na przepisie art. 18 ust. 2 cyt. ustawy „…Wszystkie późniejsze zmiany w obszarze wspólnoty gruntowej i w wykazie osób uprawnionych, jak również zmiana statutu i zmiany w składzie osobowym zarządu, zgłasza do ewidencji zarząd spółki”,, który  ma charakter przepisu szczególnego w zakresie zmiany danych dot. Wspólnoty gruntowej wcześniej wpisanej do ewidencji gruntów. Przepis ten nie wymaga uprzedniego wydania odrębnej decyzji przez Starostę w zakresie danych objętych tym przepisem.
  4. Wniosek, o którym mowa w pkt-cie 3 rozpatruje Starosta w oparciu o przesłanki wynikające z ustawy. Bada prawidłowość i kompletność załączonych do wniosku dokumentów i w razie ustalenia ich prawidłowości dokonuje określonych zmian w ewidencji gruntów. Natomiast odmowa dokonania zmian wymaga decyzji administracyjnych. O ile Starosta uwzględni wniosek oznacza to, że wpisana do ewidencji gruntów osoba (następca prawny) staje się udziałowcem i jest to prawnie wiążące dla Zarządu Spółki, jak również dla innych organów. W świetle przepisów ustawy Zarząd Spółki d/s zagospodarowania wspólnoty nie przyznaje i nie pozbawia uprawnień do udziału w wspólnocie, nie poszerza kręgów uprawnionych, w tym o następców prawnych.

Ustalenie aktualnych danych osób uprawnionych do udziału we Wspólnocie w świetle nowych przepisów ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych umożliwia skorzystanie z możliwości przekształcenia tych udziałów we współwłasność w częściach ułamkowych w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Każdy udziałowiec wspólnoty stanie się współwłaścicielem odpowiadającej wielkości udziału, jaki przypadał we wspólnocie gruntowej. Wówczas, każdy będzie mógł korzystać z uprawnień współwłaściciela, tj. może zbyć udział, może uzyskać wydzielenie swojego udziału do korzystania, uzyskać zniesienie współwłasności w części lub znieść współwłasność w całości.

Jednakże uchwała uprawnionych do udziału – członków spółki do zagospodarowania,  w sprawie przekształcenia musi być podjęta jednomyślnie i w formie aktu notarialnego. W przypadku braku jednomyślności rozstrzyga ewentualnie Sąd.

Apeluję o zainteresowanie się uprawnieniami do udziałów we wspólnocie gruntowej, zgromadzenie dokumentów i złożenie wniosku o wpisanie uprawnień na swoją rzecz. Umożliwi to korzystanie na dotychczasowych zasadach ze wspólnoty gruntowej,  ale też służyć może do uzyskania na własność części gruntów wspólnoty.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub trudności można sprawę skonsultować z pracownikami urzędu gminy.

USTAWA O ZAGOSPODAROWANIU WSPóLNOT GRUNTOWYCH

87,831,043 unikalne wizyty