ZAMIESZKAJ U NAS!

« Listopad 2017 »

POSIEDZENIE KONGRESU WŁADZ LOKALNYCH I REGIONALNYCH RADY EUROPYDrukuj

• 21/04/2017 12:09:04

/images/photoalbum/album_405/20170329_143651_t2.jpgWójt Gminy Terespol  Krzysztof Iwaniuk wziął udział w 32. Posiedzeniu Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy w Strasburgu. Tematem przewodnim wiosennej sesji Kongresu była "Zdecentralizowana polityka na rzecz skutecznej integracji migrantów". Debaty dotyczyły roli władz lokalnych w obliczu migracji i wyzwań związanych z przepływem imigrantów. Rozmawiano także o możliwościach wsparcia na poziomie lokalnym i regionalnym młodych ludzi na drodze do samodzielności i życia zawodowego. Podczas marcowej sesji polska delegacja spotkała się z Ambasadorem Januszem Stańczykiem, Stałym Przedstawicielem RP przy Radzie Europy.

Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych to organ doradczy, reprezentujący władze lokalne i regionalne członków Rady Europy. Składa się z Izby Władz Lokalnych i Izby Regionów. Od 1994 r. jest organem stałym zbierającym się raz do roku w Strasburgu. Każde państwo członkowskie Rady Europy posiada w Kongresie tylu delegatów oraz ich zastępców, ile ma ono w Zgromadzeniu Parlamentarnym. Zgodnie z tym obecnie Kongres liczy 636 członków - 318 przedstawicieli i 318 zastępców. Przedstawiciele danego państwa muszą posiadać mandat pochodzący z wyborów regionalnych lub lokalnych.

Kongres ma za zadanie zagwarantować rzeczywisty udział władz lokalnych i regionalnych w procesie jednoczenia Europy i pracach Rady Europy. Kongres prowadzi działania zmierzające do upowszechnienia demokracji lokalnej i regionalnej oraz wzmocnienia współpracy granicznej i międzyregionalnej. W tym celu Kongres przeprowadza regularne wizyty monitorujące stan realizacji założeń Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, dokumentu wyznaczającego standardy europejskiej samorządności terytorialnej.

ALBUM ZDJĘĆ