ZAMIESZKAJ U NAS!

« Wrzesień 2017 »

DELEGACJA POCZTY CHIŃSKIEJ W GMINIE TERESPOLDrukuj

• 16/05/2017 10:53:42

12 maja br.  na terenie gminy Terespol  gościliśmy delegację Poczty Chińskiej, która była efektem wizyty w Chinach delegacji Poczty Polskiej, podczas której miały miejsce spotkania z kierownictwem Poczty Chińskiej, chińskiego regulatora rynku pocztowego oraz władzami administracyjnym okręgu Chonquing (największe centrum dystrybucyjne Poczty Chińskiej). Podczas wizyty w Chinach podpisane zostało Memorandum of Understanding, które przewiduje rozwój współpracy w trzech obszarach: emisji znaczków, operacjach związanych z obsługą przesyłek zagranicznych oraz – co może okazać się najbardziej perspektywiczne – tworzeniem infrastruktury do intensyfikacji obrotu przesyłkami międzynarodowymi (międzynarodowy e-commerce). W grę wchodziłoby tutaj stworzenie na terytorium Polski centrum logistycznego umożliwiającego dalszą rozsyłkę paczek na teren całej Europy. Przedsięwzięcie takie byłoby cząstką tworzenia tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku.

/images/photoalbum/album_408/dsc_7059_t2.jpg

>>> GALERIA ZDJĘĆ <<<

Delegacja chińska wyraziła szczególne zainteresowanie funkcjonowaniem „suchego” portu w Małaszewiczach, gdzie już obecnie odbywają się odprawy pociągów z Chin. To właśnie tutaj przesyłki z Chin po raz pierwszy przekraczają granicę Unii Europejskiej, jednocześnie to jeden z największych w Europie „suchych” portów przeładunkowych. Towary przybywające ze wschodu zostają przeładowane z pociągów szerokotorowych do normalnotorowych.

http://gminaterespol.pl/images/photoalbum/album_408/dsc_6967.jpgPodczas spotkania najpierw w Urzędzie Gminy Terespol, następnie w terenie  goście mieli okazję poznać potencjał gminy, możliwości rozwoju pod kątem znaczącego wzrostu przepływu towarów oraz szczegóły funkcjonowania poszczególnych służb uczestniczących w obsłudze ruchu granicznego. Służył temu zarówno rekonesans w Małaszewiczach, jak też spotkania i rozmowy z przedstawicielem Parlamentu( poseł na Sejm RP Adam Abramowicz), władzami gminy Terespol (Przewodniczący Rady Gminy Terespol Mieczysław Romaniuk), przedstawicielem Centrum Logistycznego Małaszewicze PKP Cargo (Prezes Zarządu Jarosław Tarasiuk), funkcjonariuszami służb celnych i granicznych(Komendant Placówki Straży Granicznej w Terespolu Andrzej Popko, Z-ca Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno Skarbowego Dariusz Jówko).

Dla Poczty Polskiej rozwój współpracy z partnerem chińskim jest szansą rozszerzenia działalności o nowe obszary, większego „umiędzynarodowienia” usług, a także – w przypadku powodzenia przedsięwzięcia – szerokiej europejskiej ekspansji w segmencie e-commerce.