INFORMACJADrukuj

• 13/11/2017 12:47:25

Szanowni mieszkańcy Gminy Terespol oraz udziałowcy wspólnot gruntowych!!

W ostatnim czasie na terenie naszej Gminy głośno jest na temat wspólnot gruntowych. Chcę poinformować Państwa o tym, co dzieje się we wspólnotach oraz zachęcić do czynnego udziału w organizowanych zebraniach oraz bieżącym funkcjonowaniu poszczególnych wspólnot gruntowych, które położone są w miejscowościach : Kobylany, Polatycze, Łęgi, Łobaczew Duży i Mały, Kukuryki, Starzynka, Bohukały, Murawiec Żuki, Krzyczew, Neple.

Od ponad roku Wójt Gminy Terespol p. Krzysztof Iwaniuk czyni starania, aby pomóc wspólnotom w bieżących sprawach, a zwłaszcza w uporządkowaniu formalnych kwestii. Organizowano informacyjne zebrania, udzielano pomocy w kwestiach prawnych, pomagano w aktualizacji udziałowców, sporządzaniu dokumentów. Po tym okresie czasie mogę stwierdzić, iż, trudno jest nie tylko pomóc wspólnotom, ale również przekonać udziałowców, że warto interesować się tym, co dzieje się we wspólnotach. Do tej pory z 10 wspólnot tylko połowa skorzystała z oferowanej pomocy. Pozostałe, mimo pism i próśb nie czynią nic, lub czynią niewiele w tym zakresie.

W bieżącym roku na 10 wspólnot (Kobylany, Polatycze, Łęgi, Łobaczew Duży i Mały, Kukuryki, Starzynka, Bohukały, Murawiec Żuki, Krzyczew, Neple) zebrania udziałowców, które zgodnie ze statutem, winny odbywać się co najmniej raz w roku, odbyły się w czterech wspólnotach. Zarządy, których kadencja się zakończyła zostały wybrane w 4 wspólnotach. W części z wspólnot, położonych na terenie Gminy Terespol (Kukuryki, Krzyczew, Starzynka) nie dzieje się nic. Pisma Wójta Gminy Terespol, czy apele o podjęcie działań dotyczących aktualizacji członków, czy zmian statutu, nie odnoszą rezultatu. Ponieważ zaś nadzór Wójta Gminy Terespol jest niewielki i sprowadza się wyłącznie do niewielu działań, które wprost zostały wskazane w przepisach ustawy (możliwość zaskarżania uchwał, zatwierdzanie planu zagospodarowania i regulaminu, użytkowania gruntów i urządzeń spółki, wprowadzenia do tego planu zmian, uzupełnień uzasadnionych względami gospodarczymi, powołanie organów spółki na zasadach i warunkach wskazanych w ustawie, zatwierdzanie wykazów zaległości dłużników spółki) bez zaangażowania samych członków, trudno jest zmusić zarządy do podjęcia działań, które, zgodnie ze statutem, są ich obowiązkiem.

Z tych względów, członkowie wspólnot winni zrozumieć, że poszczególne działania, jakie podejmują zarządy, zwłaszcza w zakresie wydatkowania środków finansowych jest w ich interesie, ponieważ to oni decydują na jakie cele przeznaczyć te pieniądze. Dlatego też nie powinno być tak, aby wąska grupa udziałowców decydowała na co przeznaczyć, często duże kwoty, kogo wybierać do organów. Ze środków tych można zaś wiele uczynić chociażby dla wsi, w której wspólnota jest położona i przeznaczyć te pieniądze na cele, których Gmina nie może sfinansować.

W tej sytuacji zwracamy się do każdego z mieszkańców naszej Gminy, którzy posiadają udziały we wspólnotach gruntowych, aby zainteresować się działalnością zarządów, tym na co przeznaczane są środki finansowe, jakie są podejmowane działania.

Ważnym jest, abyście Państwo zrozumieli, że jako udziałowcy wspólnoty gruntowej, macie rzeczywisty wpływ na wszelkie podejmowane działania przez organy tj. zarząd i komisję rewizyjną. Organy te reprezentują bowiem udziałowców i działają wyłącznie w imieniu udziałowców. To Państwo wybieracie osoby, które będą w zarządzie oraz komisji rewizyjnej, jako waszych przedstawicieli.

Z tych względów gorąco apelujemy o zainteresowanie oraz czynny udział w działaniach podejmowanych przez wspólnoty gruntowe.

RADCA PRAWNY
MAGDALENA SZYMAŃSKA – CHMIEL