OTWARCIE DWORCA KOLEJOWEGO W TERESPOLUDrukuj

• 24/02/2012 10:47:12

Zakończyła się przebudowa dworca w Terespolu. Budynek zyskał nowy wygląd i stał się bardziej przyjazny dla pasażerów.
W ramach prac m.in. odnowiono elewację, wykonano kamienne posadzki, wymieniono dach, drzwi i okna oraz wszystkie instalacje sanitarne i elektryczne. W holu kasowym zainstalowano nowe elektroniczne tablice informacyjne. Dworzec został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, które będą mogły łatwiej kupić bilet czy skorzystać z toalety. Wykonano pochylnie dla wózków i zamontowano windę, dzięki której będzie można dostać się z holu kasowego na peron. Przygotowano pomieszczenia, w których możliwe będzie zorganizowanie punktu informacyjnego, przechowalni bagażu i poczekalni. Dla bezpieczeństwa pasażerów zamontowano też nowoczesny system monitoringu i ostrzegania o pożarze. Dzięki przebudowie, tunelem podziemnym pod torami będą mogli swobodnie przejeżdżać rowerzyści. Dla zmotoryzowanych podróżnych w otoczeniu budynku przygotowany został parking na 60 miejsc.

Przebudowa została wykonana przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Budomex z siedzibą w Białej Podlaskiej wg projektu opracowanego przez GPVT Pracownia Architektoniczna s.c. z Poznania. Inwestorem było PKP S.A. Wartość inwestycji wyniosła 8,75 mln złotych. Prace zostały sfinansowane ze środków Budżetu Państwa i własnych PKP S.A.

Przebudowa dworca jest kolejnym etapem działań PKP S.A, związanych z poprawą warunków odprawy podróżnych na stacji granicznej Terespol. Siedziba Służb Celnych została przeniesiona do nowo wybudowanego obiektu, który znajduje się po przeciwnej stronie torów.

Po zakończeniu pierwszego etapu przebudowy stacji (przebudowa peronu trzeciego i tunelu podziemnego, wykonanie dróg celnych, przygotowanie infrastruktury pod nowy obiekt odprawy celnej) w wyniku porozumienia z PKP S.A. - w 2008 r. Gmina Terespol nabyła plac przed dworcem. Urząd Miasta wykonał nową nawierzchnię asfaltową oraz zlecił wymianę krawężników drogowych, a PKP S.A. przebudowały chodnik przebiegający wzdłuż elewacji frontowej. Wydzielono miejsca parkingowe umożliwiające dostęp do budynku dworca podróżnym (w tym osobom niepełnosprawnym), służbom kolejowym i służbom ratowniczym.

Dworzec w Terespolu to jeden z wielu obiektów, które PKP S.A. – po gruntownych remontach – udostępni tej zimy i wiosną podróżnym. Polskie Koleje Państwowe S.A. realizują szeroko zakrojony program modernizacji dworców kolejowych. Obecnie jest nim objętych około 80 obiektów na terenie całego kraju – na różnym etapie zaawansowania: od przygotowywania dokumentacji budowlanej po trwające lub kończące się prace remontowe.

Informacja prasowa PKP S.A. - Dworzec kolejowy w Terespolu otwarty po przebudowie