KOLEKTORY SŁONECZNE W GMINIE TERESPOLDrukuj

• 06/08/2012 14:08:34

W dniu 23 lipca 2012 r. Rada Gminy Terespol podjęła uchwałę Nr XVIII/110/12 w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowej na dofinansowanie przedsięwzięć wykorzystujących energię słoneczną. Dotacja udzielona będzie na zakup i montaż kolektorów słonecznych w wysokości do 70% kosztów przedsięwzięcia nie więcej jednak niż:

• 2 000 zł – w przypadku budynku jednorodzinnego;
  • 1 000 zł – na jeden lokal mieszkaniowy w budynkach wielorodzinnych.

O uzyskanie dotacji mogą ubiegać się  osoby fizyczne oraz wspólnoty mieszkaniowe z terenu Gminy Terespol. Dotowane będą przedsięwzięcia zakupu i montażu kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych zamieszkałych. Łączna kwota dotacji udzielonych ze środków publicznych nie może przekroczyć wysokości 100 % nakładów finansowych na wykonanie przedsięwzięcia.

Aby uzyskać dofinansowanie należy złożyć w pierwszej kolejności wniosek. Wniosek o udzielenie dotacji  można pobrać ze strony internetowej BIP Urzędu Gminy Terespol :  www.bip.gminaterespol.pl / zakładka: wzory dokumentów/Referat Inwestycyjny i Gospodarki Komunalnej/ wniosek o dotację na kolektory słoneczne lub osobiście w Urzędzie Gminy Terespol, pok. nr 5.

Po podpisaniu umowy o dotację i wykonaniu przedsięwzięcia nastąpi rozliczenie dotacji. W tym celu Beneficjent składa wniosek do Wójta Gminy Terespol o wypłatę dotacji wraz z następującymi załącznikami :

• kopia zgłoszenia lub pozwolenia na budowę zrealizowanego przedsięwzięcia;
  • kserokopia protokołu odbioru i przekazania do eksploatacji przedsięwzięcia;
  • informacja o wykorzystaniu dotychczasowych środków publicznych przeznaczonych na dofinansowanie przedsięwzięcia, którego dotyczy refundacja;
  • faktury/rachunki dokumentujące poniesione wydatki w celu realizacji przedsięwzięcia;
  • kserokopia atestów zamontowanych urządzeń.

Po sprawdzeniu przez Urząd poprawności dokumentów następuje wypłata przyznanej dotacji na wskazane przez Beneficjenta konto bankowe.

W 2012 r. wnioski zainteresowani mogą składać w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie uchwały                 tj. do 21 września. W latach następnych wnioski zainteresowani składają do Wójta Gminy Terespol do dnia 15 marca danego roku kalendarzowego.

Na rynku można spotkać się z bogatą ofertą kolektorów słonecznych. Mając na uwadze zminimalizowanie kosztów zakupu i montażu oraz przyszłej eksploatacji, rekomendujemy montowanie kolektorów słonecznych próżniowych z zintegrowanym zasobnikiem wody ( kolektor sezonowy). Technologia w/w kolektora polega na bezpośrednim grzaniu wody, a nie jak w przypadku tradycyjnych kolektorów słonecznych czynnika grzewczego. Jest to możliwe dzięki rurze próżniowej, która poprzez wymiennik ciepła przekazuje energię cieplną z promieni słonecznych  bezpośrednio do zainstalowanego powyżej zasobnika wodnego.

Zasobnik wodny posiada izolację termiczną o grubości 55 mm. Są dostępne w następujących wersjach:

• zasobnik 50l + 5 rur próżniowych
  • zasobnik 135l + 15 rur próżniowych
  • zasobnik 270l + 30 rur próżniowych.

Szacunkowy koszt kolektorów z zasobnikiem 135l wraz z kosztami transportu – ok. 3 000 zł. Kolektor próżniowy z zasobnikiem o poj. 135 l został zamontowany i jest użytkowany przez spółkę komunalną Eko-Bug sp. z o.o. w Kobylanach ul. Słoneczna 7. Zainteresowani zakupem tego typu kolektora słonecznego mogą udać się do Eko-Bugu celem zapoznania się z montażem i z opiniami użytkownika dotyczącymi eksploatacji.