Bufor do obserwacji. Od poniedziałku mniejsza strefa ograniczeń hodowli trzodyDrukuj

• 01/04/2014 10:25:54

Bufor do obserwacji. Od poniedziałku mniejsza strefa ograniczeń hodowli trzody

Fot.PAP/Ł.Ogrodowczyk

Od poniedziałku obowiązuje unijne rozporządzenie zmniejszające obszar strefy objętej ograniczeniami w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w naszym kraju - poinformował resort rolnictwa.

Tak zwana strefa buforowa do niedzieli obejmowała 7 powiatów: 4 w województwie podlaskim, dwa w lubelskim i jeden w mazowieckim. Od poniedziałku obowiązują dwie strefy: pierwsza - tzw. strefa z ograniczeniami dot. hodowli; oraz druga - tzw. buforowa, w której nie będzie już restrykcji, lecz wzmożony monitoring stad zwierząt.

Strefa z ograniczeniami obejmuje: gminy Giby i Sejny w powiecie sejneńskim, gminy Lipsk i Płaska w powiecie augustowskim, gminy Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo w powiecie białostockim, gminy Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kużnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo w powiecie sokólskim.

W strefie buforowej znajdą się powiaty otaczające strefę, w której obowiązują restrykcje.

Rolnicy ze strefy buforowej, którzy od 26 lutego 2014 r. do 30 marca sprzedali trzodę, mogą ubiegać się o rekompensaty. Dopłaty te przysługują nadal, lecz dotyczą tylko dla obszaru objętego ograniczeniami. Jak informuje ministerstwo rolnictwa, projekt rozporządzenia Rady Ministrów, na podstawie którego rekompensaty będą wypłacane, jest na ostatnim etapie przygotowań. Wypłatami rekompensat, dokonywanymi na podstawie faktur, będzie się zajmowała Agencja Rynku Rolnego.

Szacuje się, że hodowcy otrzymają wsparcie za ok. 42,5 tys. świń, które zostały już skupione od 26 lutego. Pomoc będzie przyznawana do maksymalnie 20 tys. ton wieprzowiny. Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego, prawdopodobnie kwota ta nie zostanie w całości wykorzystana. (PAP)

Źródło: www.samorzad.pap.pl