BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZEDrukuj

• 19/10/2014 01:00:00

Każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Jest to związane z nowelizacją Prawa o Ruchu Drogowym, która weszło w życie 31 sierpnia b.r.

Tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, a więc piesi i rowerzyści to osoby narażone na największe zagrożenie na drodze. Zwłaszcza pieszy, w okresie od zmierzchu do świtu w miejscach, gdy nie ma żadnego oświetlenia, gdy nie ma chodnika i zachodzi konieczność poruszania się jezdnią lub poboczem pozbawiony jest jakiejkolwiek ochrony. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój może być  zauważony przez kierującego pojazdem z odległości około  30-40 metrów. Natomiast ta  sama osoba wyposażona w  elementy odblaskowe jest  widoczna   z odległości       130 - 150 metrów. Tym samym kierujący pojazdem zyskuje czas na wykonanie dowolnego manewru. Może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Jest, więc oczywistym, że będąc na drodze widocznym, stajemy się jednocześnie bezpieczni. Stosowanie elementów odblaskowych może ocalić życie wielu użytkownikom dróg.    Nośmy je   również w terenie zabudowanym.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki  smycze  itp. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni,  w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Oprócz kwestii bezpieczeństwa warto pamiętać o jeszcze jednym aspekcie nowych przepisów. Jeśli nie będziemy się do nich stosować, powinniśmy liczyć się z konsekwencjami, jakimi będzie na przykład ukaranie mandatem karnym w wysokości   od 20 do 500 zł.

Apelujemy do mieszkańców – zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci. Noszenie  elementów odblaskowych niewiele kosztuje, a na pewno może uratować nie jedno życie.

Policjanci KP w Terespolu

Przyłączamy się do apelu Policjantów -  żeby zadbać o bezpieczeństwo naszych mieszkańców, a szczególnie tych najmłodszych Wójt Gminy Terespol ufundował zestawy odblasków, które zostaną przekazane przedszkolom i szkołom podstawowym na terenie gminy Terespol.

Wspólnie z Komendantem Komisariatu Policji w Terespolu  i Dyrektorami szkół w każdej naszej szkole w miesiącu październiku zostanie zorganizowany apel poświęcony tematyce „Bądź widoczny na drodze”. Policjanci opowiedzą o nałożonych przez prawo obowiązkach I zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, natomiast pracownicy Urzędu przekażą wszystkim uczestnikom zestawy odblaskowe.

PAMIĘTAJ! ODBALSKI RATUJĄ ŻYCIE

ROZDAJEMY ODBLASKI W SZKOŁACH