BUDŻET W PIGUŁCE NA 2018 ROKDrukuj

• 04/01/2018 11:12:51

BUDŻET W PIGUŁCE NA 2018 ROK

W dniu 28.12.2017 r. Rada Gminy Terespol przyjęła jednogłośnie budżet Naszej Gminy na 2018 rok. Planowane dochody wynoszą 33,3 mln zł, zaplanowane wydatki to kwota 40,4 mln zł. Niedobór w wysokości nieco powyżej 7 mln zł będzie pokryty nadwyżką z lat ubiegłych (oszczędnościami).
Jest to kolejny budżet proinwestycyjny, bowiem na wydatki majątkowe, zaplanowano kwotę ponad 14 mln zł tj.: 34,7 % planowanych wydatków ogółem. Drugą pozycją w budżecie są wydatki w opiece społecznej – 8,7 mln zł (21,7 % wydatków), trzecią pozycję stanowi utrzymanie szkół – 7,5 mln zł (18,6%). Warto zauważyć, że subwencja oświatowa wystarcza na 68,2 % wydatków i samorząd gminy z własnych dochodów dopłaci 2,38 mln zł do oświaty. Na czwartej pozycji jest administracja – 3,9 mln zł (9,7%), natomiast na Gminne Centrum Kultury zaplanowano 1,29 mln zł (3,2%).

BUDŻET W PIGUŁCE NA 2018 ROK

W ramach konsultacji z mieszkańcami pojawiły się oczekiwania na dom kultury z prawdziwego zdarzenia oraz ewentualnie ośrodek zdrowia z apteką.
W pozostałych drobniejszych pozycjach zaplanowano remonty i drobne inwestycje, praktycznie w całości uwzględniające życzenia radnych i sołtysów.
W geście solidarności z jedną z najbardziej poszkodowanych gmin z listy Rady Ministrów w ubiegłorocznych nawałnicach – gminie Kęsowo, Rada Gminy Terespol przeznaczyła zupełnie symboliczną kwotę – 30 tys. zł, dołączając w tym samym do innych samorządów wrażliwych na cudze nieszczęścia. Wszystkie największe inwestycje wynikające z planu wieloletnich inwestycji, zostały już rozpoczęte lub mają przygotowaną dokumentację z pozwoleniem na budowę.
Najważniejsze inwestycje to:
•    kontynuacja budowy zbiornika małej retencji,
•    kontynuacja budowy I etapu cmentarza komunalnego,
•    dokończenie budowy oddziałów przedszkolnych przy szkole w Kobylanach,
•    zagospodarowanie fortu w Małaszewiczach Małych,
•    budowa dróg: Lechuty Małe – Samowicze, Świerkowa i Mondrzewiowa w Kobylanach.
Ponadto za pośrednictwem spółki komunalnej Eko-Bug zamierzamy dokonać gruntownej modernizacji ujęcia wody w Koroszczynie, dokończyć uzbrojenie w sieć wodno-kanalizacyjną terenów gminnych pod budownictwo mieszkaniowe przyległych do Ratusza oraz wyposażyć w elektrownie fotowoltaiczną po 40 kW nasze ujęcie wody i oczyszczalnię w Koroszczynie.
Jest w planach też wiele innych drobniejszych zadań takich jak doposażenie placów zabaw, remont infrastruktury kąpieliska, doposażenie boiska sportowego, dokończenie modernizacji i uzupełnienie oświetlenia ulicznego na oświetlenie ledowe, remont budynków socjalnych, remonty dróg, dosadzenie zieleni.
Utrzymujemy dotację na wykonywanie przydomowych oczyszczalni ścieków lub przyłączy kanalizacyjnych, a także do zakupu i montażu kolektorów słonecznych. W dalszym ciągu będzie również kontynuowany odbiór i utylizacja wyrobów zawierających azbest.
Jeżeli chodzi o dochody to prawie połowa pochodzi od firm, które zainwestowały na terenie gminy po roku 1990, prawie 700 mln zł. Warto też odnotować, że właśnie do inwestycji szykuje się kolejny nowy poważny inwestor firma INBAP z Białej Podlaskiej oraz fakt,  że w 2018 roku nie płacimy podatków od naszych mieszkań.
Wszystkich mieszkańców serdecznie pozdrawiam z Nowym Rokiem.

Krzysztof Iwaniuk
Wójt Gminy Terespol