ABSOLUTORIUM UDZIELONEDrukuj

• 06/07/2018 09:44:22

Troska o gminę czy zwykła prowokacja?

W dniu 27 czerwca 2018 r. odbyła się XXIII Sesja Rady Gminy Terespol podczas której radni gminy udzielili wójtowi gminy Terespol Krzysztofowi Iwaniukowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2017 r.

Zgodnie z wymogami ustawowymi Rada Gminy po wysłuchaniu Wójta Gminy, po zapoznaniu się ze sprawozdaniami, opiniami RIO i uchwałą Nr 1/18 Komisji Rewizyjnej, po dyskusji, podejmuje uchwałę w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem Wójta Gminy Terespol z wykonania budżetu za 2017 r.

Radny Gminy Gabriel Gryciuk  zakwestionował zasadność podjęcia uchwały Nr 1/ 18 przez Komisję Rewizyjną w sprawie rozpatrzenia i zaopiniowania sprawozdania z wykonania budżetu gminy Terespol za 2017 rok wraz ze sprawozdaniem finansowym oraz wniosku o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy,  w związku z dopuszczeniem do głosowania radnego Łukasza Draguna, który w dniu 22 marca 2018 r. złożył rezygnację z funkcji członka Komisji Rewizyjnej. Stwierdził, że uchwała Komisji Rewizyjnej została podjęta niezgodnie z prawem i w związku z tym złoży skargę na działanie Rady biorąc pod uwagę przedstawione argumenty w tej sprawie.

Dodatkowo radny Łukasz Dragun zapytał  również czy instytucje RIO czy Wojewoda zostały poinformowane, że on jako członek Komisji Rewizyjnej, który złożył rezygnację  został dopuszczony do głosowania.

W odpowiedzi Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Romaniuk zapoznał radnych z przebiegiem posiedzenia Komisji Rewizyjnej, która miała miejsce w dniu 22 maja 2018 r. i poinformował, że za uchwałą Nr 1/18 w sprawie rozpatrzenia i  zaopiniowania sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Terespol za 2017 rok wraz ze sprawozdaniem finansowym oraz wniosku o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Terespol  na 6 obecnych, głosowało 5 członków Komisji Rewizyjnej, przeciw - 1, wstrzymujących się - 0.  Poinformował również, że Regionalnej Izbie Obrachunkowej została przekazana w/w uchwała  wraz z wyciągiem z protokołu Komisji Rewizyjnej opisującym sposób procedowania przedmiotowej uchwały czyli udział radnego Draguna w głosowaniu pomimo złożonej rezygnacji i nie  zakwestionowała głosowania, wydając pozytywną opinię.

Radni po wysłuchaniu wyjaśnień podjęli uchwałę w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem Wójta Gminy Terespol z wykonania budżetu za 2017 r.   Za przyjęciem w/w uchwały głosowało - 9 radnych, 2 - przeciw, wstrzymujących się – 1 (jeden  radny pomimo obecności na sali  obrad nie brał udziału w głosowaniu).

Uchwała w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z tytułu wykonania budżetu za 2017 rok został podjęta w jawnym głosowaniu, na 13 radnych uczestniczących w posiedzeniu sesji  9 radnych było za udzieleniem absolutorium, 1 był przeciw, wstrzymujących się 0 (tym razem trzech radnych pomimo obecności na sali  obrad nie brało udziału w głosowaniu).

Radny Gabriel Gryciuk, mimo złożonych wyjaśnień i pożywnych opinii złożył skargę do RIO  cyt.  „ na przekazanie do Regionalnej Izby Obrachunkowej podjętej z rażącym naruszeniem prawa Uchwały Nr 1/18 Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Terespol”.

W odpowiedzi w dniu 29 czerwca 2018 r.  Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie nie podzielił poglądu radnego Gabriela Gryciuka stwierdzając,  że uchwała nr 1/18 Komisji Rewizyjnej została podjęta zgodnie z prawem. Pełna treść odpowiedzi została przekazana do wiadomości Przewodniczącego Rady Gminy Terespol w następującym brzmieniu:

Treść dokumentu

Biorąc pod uwagę zaistniałe zdarzenie można tylko postawić pytanie czy tego rodzaju sytuacja nie jest czasami nieudolną próbą ośmieszenia  rady gminy?

Bo jak inaczej ocenić fakty. Radny rezygnuje z członkostwa komisji, później mimo rezygnacji pojawia się na posiedzeniu, dopytuje o dopuszczenie do głosowania, głosuje a następnie  odmawia podpisania uchwały ,  drugi kwestionuje prace tej komisji, której nawet nie jest członkiem i fizycznie nie bierze udziału w posiedzeniu, a mimo tego ma  dokładną wiedzę o przebiegu prac komisji, i to on składa skargę do organu nadzoru.

Czy  można uznać, że są to działania zgodne ze składanym przez radnych ślubowaniem w momencie obejmowania mandatu, tj. „ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”???

Ponadto podczas posiedzenia Sesji  zostały podjęte następujące uchwały:

• w sprawie zmian wieloletniej prognozy finansowej.
  • w sprawie zmian  uchwały budżetowej na rok 2018.
  • w sprawie udzielenia w roku 2018 pomocy finansowej dla Powiatu Bialskiego.
  • zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia składów osobowych Stałych Komisji Rady Gminy Terespol.
  • sprawie wyrażenia zgody na utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.
  • w sprawie określenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Terespol na rok 2018.
  • w sprawie zwolnienia z obowiązku oddania w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu nieruchomości stanowiącej własność Gminy Terespol na realizację urządzeń infrastruktury technicznej.
  • w sprawie przekazania projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Terespol do organu regulacyjnego.
  • w sprawie poparcia stanowiska Rady Miasta Terespol w sprawie zwiększenia obsady w Punkcie Wyjazdowym Ratownictwa Medycznego w Terespolu.
  • w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia.
  • w sprawie udzielenia w roku 2018 pomocy rzeczowej dla Województwa Lubelskiego.

Zachęcamy do zapoznania się z tekstami podjętych uchwały, które dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy pod adresem www.bip.gminaterespol.pl jak również na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy.