ZAKOŃCZENIE KADENCJI 2014 - 2018 I INAUGURACJA NOWEJ 2018 - 2023Drukuj

• 29/11/2018 13:03:26

16 listopada br. zakończyła się kadencja rad gmin, powiatów, sejmików województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz starostów i marszałków. W gminie Terespol, na  zakończenie kadencji odbyło się spotkanie z udziałem radnych, którzy nie uzyskali mandatu, i tymi którzy nie ubiegali się o kolejny z władzami gminy Terespol, kierownikami referatów i jednostek organizacyjnych.

ZAKOŃCZENIE KADENCJI 2014 – 2018

>>> GALERIA ZDJĘĆ Z ZAKOŃCZENIE KADENCJI <<<

To ostatnia kadencja, która trwała 4 lata, zgodnie z ustawą z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, następne kadencje będą już 5-letnie. Kolejna, która właśnie się zaczęła, potrwa do listopada 2023 roku.
Ustawy o samorządzie gminy, samorządzie powiatu i samorządzie województwa określają, że nowe rady powinny się ukonstytuować w ciągu siedmiu dni od zakończenia kadencji. Pierwszą sesję nowo wybranych organów zwołuje komisarz wyborczy.
W dniu 23 listopada 2018 r.  w Urzędzie Gminy Terespol  odbyła się zwołana przez Komisarza Wyborczego w Białej Podlaskiej I sesja nowo wybranej Rady Gminy Terespol w ósmej kadencji samorządu gminnego. Pierwszą sesję prowadził  zgodnie z ustawą najstarszy wiekiem radny Mieczysław Romaniuk. W związku ze zmianą przepisów począwszy od tej kadencji obrady rady gminy są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Transmisja została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem: https://ugterespol.bip.lubelskie.pl/index.php?id=282.
I sesja nowo wybranej Rady Gminy Terespol rozpoczęła się od wręczenia zaświadczeń o wyborze przez Przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej  Tomasza Oleszczuka Wójtowi Gminy Terespol i Radnym Gminy.
Sam fakt wręczenia zaświadczeń nie uprawnia jednak radnych do rozpoczęcia wykonywania zadań, samorządowcy muszą złożyć ślubowanie. Wszyscy radni w dniu 23 listopada złożyli ślubowanie o następującej treści:
"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców".

RADA GMINY TERESPOL

Wójt Gminy Krzysztof Iwaniuk i Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław RomaniukPo złożeniu ślubowania przez radnych, powołano Komisję Skrutacyjną w celu wyłonienia w głosowaniu tajnym Przewodniczącego Rady Gminy, a następnie Wiceprzewodniczącego Rady Gminy. Przewodniczącym Rady Gminy został Mieczysław Romaniuk, natomiast Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Marek Kuć.
Zwieńczeniem I Sesji Rady Gminy było uroczyste ślubowanie Wójta Gminy Terespol Krzysztofa Iwaniuka. To właśnie zgodnie z ustawą o  samorządzie gminnym, z chwilą złożenia ślubowania wobec Rady Gminy następuje  objęcie obowiązków  przez Wójta.
W dalszej części  posiedzenia ustalone zostały składy osobowe stałych Komisji Rady Gminy Terespol oraz wybrano ich Przewodniczących.

>>> GALERIA ZDJĘĆ Z INAUGURACJI NOWEJ KADENCJI <<<

Komisja Rewizyjna:
1) Jan Krzyżanowski - Przewodniczący Komisji
2) Janusz Semeniuk
3) Łukasz Dragun
4) Gabriel Gryciuk
5) Jarosław Wasil
6) Zenobia Kopeć
Komisja Budżetowo-Finansowa i Spraw Społecznych:
1) Tomasz Sylwesiuk - Przewodniczący komisji
2) Andrzej Jawtoszuk
3) Adam Moroz
4) Marek Kuć
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji:
1) Adam Sepczuk - Przewodniczący Komisji
2) Mirosław Kijuk
3) Jolanta Gawryluk
4) Józef Śreniawski
Podczas posiedzenia Sesji zostały podjęte następujące uchwały:
• w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Gminy Terespol,
• w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Terespol,
• w sprawie ustalania składów osobowych stałych Komisji Rady Gminy Terespol,
• w  sprawie wyboru Przewodniczących stałych Komisji Rady Gminy Terespol,
• w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Terespol,
• zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Terespol.
Zachęcamy do zapoznania się z tekstami uchwał. Dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy pod adresem www.bip.gminaterespol.pl jak również na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy.