ZMIANA STAWEK OPŁAT ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI OD 1 LUTEGO 2019 R.Drukuj

• 04/01/2019 11:41:43

zbierane i oddawane odpady  Od  1 lutego 2019 r. na terenie naszej gminy będą obowiązywać nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości zamieszkanych.

Pobrana od mieszkańców opłaty powinna pokrywać koszty funkcjonowania całego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują:

• koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych;
  • koszty tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych;
  • koszty obsługi administracyjnej tego systemu;
  • koszty edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi;

o także pokrywać koszty wyposażenia nieruchomości w pojemniki lub worki do zbierania odpadów komunalnych oraz koszty utrzymywania pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym - art. 6r ust. 2 i 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( Dz. U. z 2018 r. poz. 1454 ). Dotychczasowa stawka obowiązująca od 2016 r. nie zapewnia pokrycia w całości kosztów jego funkcjonowania. Głównym założeniem systemu jest aby uzyskane dochody z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pokryły w całości koszty jego funkcjonowania. Przy dotychczasowych stawkach, tylko w 2018 roku, Gmina Terespol dopłaciła do systemu ok. 60.000 zł.

Mając na uwadze powyższe a także:

- tendencję wzrostową masy wytwarzanych odpadów przez mieszkańców;

- Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO) obowiązujący od 1 lipca 2017 r. na terenie całego kraju, a co za tym idzie konieczność wyposażenia właścicieli nieruchomości w dodatkowe pojemniki i worki do segregacji papieru i odpadów biodegradowalnych;

- przewidywany wzrost kosztów odpadów przyjmowanych w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Białej Podlaskiej (do którego muszą trafić wszystkie nasze śmieci);

- niezbilansowany finansowo system gospodarowania odpadami od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Terespol

Rada Gminy Terespol podjęła uchwałę Nr II/19/18 z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie zmiany wysokości stawki opłaty za odpady komunalne, która od 1 lutego 2019 roku wynosi odpowiednio:

1) zbierane i oddawane odpady

• w sposób selektywny9 zł / miesiąc od każdej zamieszkałej osoby,
  • w sposób nieselektywny22 zł / miesiąc od każdej zamieszkałej osoby.

Zmiana stawki opłaty nie rodzi konieczności składania nowej deklaracji przez właściciela nieruchomości, gdyż każdy właściciel nieruchomości otrzyma zawiadomienia o nowej wysokości miesięcznej opłaty.

Jednocześnie Rada Gminy Terespol w dniu 21 grudnia 2018r. podjęła uchwałę Nr II/20/2018 w sprawie ZWOLNIENIA w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w kwocie 4 zł miesięcznie na każdego członka rodziny wielodzietnej. Właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy ubiegający się o częściowe zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zobowiązani do złożenia nowych deklaracji.

Terminy wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie ulegają zmianie:

do dnia 15 marca za pierwszy kwartał;

– do dnia 15 maja za drugi kwartał;

– do dnia 15 września za trzeci kwartał;

do dnia 15 grudnia za czwarty kwartał.

Opłatę można wnosić u Sołtysa lub w kasie Urzędu Gminy Terespol oraz  przelewem na konto nr 13 1020 1260 0000 0402 0014 0228 tytułem „Opłata za gospodarowanie odpadami”.

Nowe harmonogramy odbioru odpadów jak również segregacji do większości z Państwa już dotarły lub dotrą w najbliższym czasie, a w wersji elektronicznej są dostępne na stronie internetowej gminy Terespol oraz na stronie Spółki Eko-Bug.

Informacji w powyższej sprawie udziela Pani Elwira Zielińska - tel. 83 411 20 39 w godzinach pracy Urzędu tj. od 7:30 do 15:30 pok. nr 13. Ponadto, zachęcamy Państwa do śledzenia strony internetowej gminy Terespol, na której na bieżąco będą udostępniane informacje poświęcone selektywnej zbiórce odpadów oraz dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi.