WOTUM ZAUFANIA ORAZ ABSOLUTORIUM UDZIELONEDrukuj

• 05/07/2019 12:03:22

Sesja Rady Gminy TerespolWotum zaufania za 2018 rok  oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2018 rok udzielone

W dniu 27 czerwca 2019 r. w Urzędzie Gminy Terespol odbyła się IV Sesja Rady Gminy, której przewodniczył Mieczysław Romaniuk.

Najważniejszym punktem obrad IV Sesji Rady Gminy było udzielenie Wójtowi Gminy Terespol wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu, a także pojęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za rok ubiegły.

Na mocy zmiany przepisów wynikających ze znowelizowanej ustawy o samorządzie gminnym zostało  wprowadzone od obecnej kadencji nowe narzędzie mające pełnić funkcję kontrolną nad organami wykonawczymi (raport o stanie jednostki samorządu terytorialnego). Rozpatrzenie sprawy absolutorium od tego roku musi być poprzedzone rozpatrzeniem raportu o stanie jednostki samorządu terytorialnego, debatą nad raportem i uchwałą o wotum zaufania.

Zgodnie z art. 28 aa ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 506) Wójt Gminy obowiązany był przedstawić Radzie Gminy roczny raport o stanie Gminy Terespol w terminie do dnia 31 maja 2019 r.  Raport obejmuje podsumowanie działalności wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy.

Przygotowanie raportu o stanie Gminy Terespol za 2018 r. jest podstawą do udzielenia  Wójtowi Gminy Terespol wotum zaufania za 2018 rok. Raport został zamieszczony na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Terespol.
Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad przed podjęciem uchwały w sprawie  udzielenia wotum zaufania za 2018 rok, Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk oraz Zastępca Wójta Bogdan Daniluk zaprezentowali raport o stanie Gminy Terespol za 2018 r.
Następnie przeprowadzona została debata nad raportem, w ramach której radni gminy nie zgłosili pytań, uwag.

Zmiana  przepisów prawnych  umożliwiła również mieszkańcom gminy wypowiedzenie się na temat raportu. Mieszkaniec, który chciał zabrać głos w debacie obowiązany był złożyć  do Przewodniczącego Rady Gminy pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 20 osób. Zgłoszenie należało złożyć najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Jednak nikt z mieszkańców z tej możliwości  nie skorzystał.
Uchwałę o udzieleniu wójtowi gminy wotum zaufania jak również uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Rada Gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.

W wyniku głosowania za udzieleniem wotum zaufania Wójtowi Gminy Terespol jak również za udzieleniem absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2018 r.   opowiedziało się 11 radnych, 3 radnych  wstrzymało się od głosu, żaden  z radnych nie  głosował  „przeciw”.
Przed podjęciem uchwały w sprawie absolutorium zgodnie z wymogami ustawowymi Rada Gminy po zapoznaniu się ze sprawozdaniami, opiniami RIO i uchwałą Komisji Rewizyjnej, po dyskusji w ramach której nie zgłoszono pytań, uwag, podjęła uchwałę w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem Wójta Gminy Terespol z wykonania budżetu za 2018 r. Za przyjęciem uchwały głosowało
11 radnych, przeciw - 0, wstrzymujących się - 3.

Wykaz podjętych uchwał na posiedzeniu IV Sesji Rady Gminy Terespol:

• w sprawie udzielenia wotum zaufania Wójtowi Gminy Terespol za 2018 rok.
  • w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem Wójta Gminy Terespol z wykonania budżetu za 2018 rok.
  • w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z tytułu wykonania budżetu za 2018 rok.
  • w sprawie zmian wieloletniej prognozy finansowej.
  • w sprawie zmian  uchwały budżetowej na rok 2019.
  • w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Terespol.
  • w sprawie powołania Zespołu do spraw zaopiniowania kandydatów na ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
  • w sprawie udzielenia dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze Gminy Terespol.
  • w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie z dotychczasowymi dzierżawcami, na czas oznaczony do 3 lat kolejnych umów dzierżawy, których przedmiotem są te same nieruchomości.
  • w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.
  • zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia czasu realizacji bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki oraz określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych.
  • w sprawie określenia wzoru wniosku o wypłatę dodatku energetycznego.

Zachęcamy do zapoznania się z tekstami podjętych uchwał, wykazami imiennych głosowań, które dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy pod adresem www.bip.gminaterespol.pl jak również na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy.