ZAMIESZKAJ U NAS!

« Listopad 2017 »

OBCHODY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA W GMINIE TERESPOLDrukuj

• 04/05/2017 10:01:29

Gminny Dzień StrażakaPierwsze dni maja w Polsce od wieków kojarzone są ze świętem patriotyzmu i pamięci o naszej ojczyźnie – rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Narodowym Dniem Flagi Narodowej. W tym roku
w Gminie Terespol obchody 226. rocznicy połączono z Gminnym Dniem Strażaka. W 2017 r. obchodzimy również Jubileusz 25 – lecia Gminy Terespol. We wtorek 2 maja 2017 r. przed budynkiem Urzędu Gminy Terespol została odprawiona msza polowa w intencji strażaków. Przed rozpoczęciem mszy Wójt Gminy  Krzysztof Iwaniuk odczytał i wręczył akt powołania podpisany  przez Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdę powierzający pełnienie funkcji Kapelana Gminnego Strażaków w Gminie Terespol Księdzu proboszczowi Sławomirowi Harasimiukowi.
Po odprawionym nabożeństwie odbyło się wręczenie odznaczeń za zasługi dla pożarnictwa.
Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali oznaczeni:
1.    Dh Fredman Konstanty Szeszko
2.    Dh Robert Kopciuszuk
3.    Dh Lech Cydejko
Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali oznaczeni:
1.    Dh Romuald Jawtoszuk
2.    Dh Jerzy Michalak
3.    Dh Tomasz Sylwesiuk
Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali oznaczeni:
1.    Dh Beata Kołodziejczak
2.    Dh Andrzej Jawtoszuk
3.    Dh Ryszard Staszewski
4.    Dh Krzysztof Mikiciuk
5.    Dh Stanisław Selewoniuk
Podczas uroczystości nastąpiło również przekazanie jednostce OSP w Koroszczynie wozu pożarniczego. To średni samochód ratowniczo - gaśniczy typu GBAM na podwoziu stara, który ma zwiększyć możliwości operacyjno-techniczne jednostki.
Po formowaniu kolumny przed urzędem Gminy Terespol został zorganizowany przemarsz pod pomnik „Wrota Wolności” w Kobylanach, gdzie złożono wieńce przez delegacje: jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Terespol, delegacje służb mundurowych Policji, SG i PSP, delegację placówek oświatowych z terenu Gminy Terespol, delegację Urzędu Gminy Terespol, delegację Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, delegację Brzeskiego Obwodowego Urzędu Ministerstwa do Sytuacji Nadzwyczajnych Republiki Białoruś oraz delegację mieszkańców Łobaczewa Małego.
Po części oficjalnej zgromadzeni goście udali się na teren Prochowni, aby wspólnie uczestniczyć w Pikniku Majowym.
W programie znalazł się koncert „Polskości ma…” w wykonaniu absolwentów Wydziału Wokalno – Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, którzy na zakończenie pikniku zaprezentowali się również w repertuarze biesiadnym. Wystąpił także zespół lokalny „Łobaczewianki”. Ponadto dla najmłodszych przygotowano zabawy pod okiem animatora, możliwość pomalowania twarzy, zabawy na dmuchańcu. Każdy z uczestników
mógł poczęstować się zupą grochową z kuchni polowej oraz samodzielnie upiec kiełbaskę przy ognisku. Z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej Organizatorzy rozdawali flagi najmłodszym i dorosłym uczestnikom. Organizatorzy obchodów 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja dziękują wszystkim, którzy zechcieli swoją obecnością uświetnić tę uroczystość.

Gminny Dzień Strażaka - Galeria zdjęć