ZAMIESZKAJ U NAS!

« Luty 2018 »

INFORMACJADrukuj

• 29/01/2018 10:20:59

/images/image638.jpgOcena prawna możliwości korzystania ze ścieżki rowerowej na drodze wojewódzkiej nr 816 w ciągu trasy Gren Velo w miejscowości Lebiedziew gmina Terespol

Umieszczony na odcinku drogi (ścieżka rowerowa) znak nakazu "droga dla rowerów", oznacza drogę przeznaczoną dla kierujących rowerami jednośladowymi, którzy są obowiązani do korzystania z tej drogi i piesi nie powinni  z niej korzystać. Jednakże w przepisach o ruchu drogowym ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz.1260 z późn.zm.), w art.11 przewidziany został wyjątek. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerzystów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza, albo niemożności korzystania z nich. Takie przyzwolenie występuje w tym przypadku. Brak chodnika, a także niemożność korzystania z pobocza (część pasa drogi nieutwardzonej, porośnięta trawą,z wjazdami do posesji).
Skoro warunki do korzystania przez pieszych ze ścieżki rowerowej są spełnione, co potwierdza zarządca drogi, piesi, mogą bez obaw ukarania mandatem, przemieszczać się tą ścieżką.
Należy pamiętać, że obowiązuje udzielenie pierwszeństwa jadącemu rowerzyście, chyba że pieszy jest osobą niepełnosprawną - to jemu ustępuje rowerzysta.