Pytania i odpowiedzi >Pytanie do Wójta
0.4.04.2012r. - Czy w Małaszewiczach pojawią się kosze na śmieci? Zima odeszła i bardzo widać ich brak.01.02.2011 - Jestem mieszkanką Gminy od urodzenia i boli mnie serce gdy widzę takie akty wandalizmu jak ścinanie ok. 100 letniego dębu. Nie wiem co powinnam zrobić aby stał się on pomnikiem przyrody bardzo proszę pana o pomoc bo w urzędzie powiedziano mi, że wystarczy bezpłatne pozwolenie aby go ściąć. Dąb rośnie przy posesji pani ... i ta pani zdążyła już poważnie go okaleczyć i stwierdziła, że wiosną zetnie go całkiem bardzo pana proszę o pomoc.01.02.2013 r. - W naszej gminie za podstawę naliczania śmieciowego przyjęto ilość osób w gospodarstwie… moje pytanie brzmi... zameldowanych czy zamieszkujących? i dlaczego są tak wysokie stawki? są jako jedne z większych w naszym rejonie.02.08.2016 - Szanowny Panie Wójcie, czy firma Telbial realizująca projekt „Internet nowej generacji dla ziemi terespolskiej” posiada prawo wyłączności w świadczeniu usług internetowych jako operator dla wszystkich odbiorców, którzy podłączyli się do sieci w ramach wspomnianego projektu? Czy może, jako odbiorca, mam prawo wyboru operatora Internetu, który dostarczy mi Internet drogą światłowodową?
03.03.2011 - Jestem mieszkańcem gminy i chciałbym się dowiedzieć w celach naukowych czy w naszej gminie prowadzone są zbiory elektrośmieci. A także czy w gminie segreguje się odpady i je utylizuje.05.06.09 r. - Witam serdecznie chciałby sie dowiedziec ile kosztuje działka o powieszchni 5a na terenie Małaszewicz lub okolic??05.09.2011 - Panie Wójcie, pewnie jak zwykle nie potrafi Pan udzielić odpowiedzi kiedy zostanie wyremontowana droga w Lebiedziewie, bo nie ma decyzji z Lublina. Ciekawi mnie jedynie dlaczego tą samą drogę wyremontowano do od skrzyżowania do mostu, a resztę pozostawiono bez zmian. Jednocześnie chcialem podziękować za namalowanie na jezdni lini bocznych, dzięki temu droga stała się nieporównywalnie bezpieczniejsza.....05.10.2009 r. - Jestem Mieszkańcem gminy, mój syn uczęszcza do najmłodszej grupy przedszkolnej w przedszkolu w Małaszewiczach. Wraz z gronem pedagogicznym i rodzicami innych dzieci zauważyliśmy, że istnieje konieczność zatrudnienia w tej grupie osoby do pomocy przedszkolnej. W związku z tą sytuacją proszę Pana Wójta o pomoc w dofinansowaniu zatrudnienia przedmiotowej pomocy przedszkolnej.
05.10.2009 r. - Kiedy ruszy "mały ruch graniczny" z Białorusią i czy przewidywane jest otwarcie przejścia granicznego dla ruchu pieszego?08.07.11 r. - Chiałem sie dowiedzieć dlaczego pozowlił Pan na zadłużenie naszej gminy na kwotę 5 mln? Przecież w dobie kryzysu powinniśmy oszczędzać, a nie wydawać niepotrzebnie pieniądze!!08.07.11 r. - Panie Wójcie czy jest Pan za rozwojem kultury na terenie naszej Gminy? Dlaczego Pan nie współpracuje z organizacjami pozarządowymi, oraz grupami nieformalnymi z terenu naszej Gminy?11.07.11 r. - I wreszcie ostatnie pytanie dlaczego wchodząc na stronę urzędu gminy wyświetla mi się reklama 100 placów zabaw sponsorowanych przez Nivea? Rozumiem, że chcecie mieć w Kobylanach jeszcze plac zabaw ale to nie oznacza, że inni muszą na nie głosować i promować kosmetyki nivea!
11.07.11 r. - Mam jeszcze pytanie dotyczące umiejscowienia nowej siedziby gminy w Kobylanach? Nie ukrywam, że jest to ewenement na skalę Polski, że gmina która nazywa sie Terespol ma siedzibę w innym miejscu. Czy możemy wiedzieć co zdecydowało o takim umiejscowieniu budynku (szczere pole zdala od drogi)?11.07.11 r. - Szanowny Panie Wójcie, chcieliśmy się dowiedzieć czy wiadomo już kiedy będzie remont drogi w Lebiedziewie?13.02.2012r. - Panie Wójcie czy jest mozliwosc nagrywania kazdej sesji i publikowanie jej w formie filmu na stronie gminy. W dobie internetu wielu byloby zainteresowanych taka forma przekazywania przebiegu sesji.14.10.2011r. - Czy w gminie Terespol jest program dofinansowania na zainstalowanie kolektorów słonecznych? W gminie Rokitno taki program jest.
19.07.2016 - Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość aby w naszej miejscowości powstał maszt telefonii komórkowej ponieważ zasięg jest tu straszny. Aby zadzwonić z komórki to muszę iść na podwórze a sms też nie zawsze z domu da się wysłać. W niektórych nowych modelach telefonu widnieje tylko siec białoruska. W sąsiedniej wsi jest taki sam problem tylko to już inna gmina19.10.2011 r. - Panie Wójcie co stało sie z kładką w Małaszewiczach.. Jak mamy przemieszczać się na drugą stronę torow do pociągu, szkoly, przechodni lekarskiej, apteki, poczty, banku. Nie każdy ma samochod, nie każdy jest młody i objechać może przez Kobylany. Przechodzenie przez tory jest to łamanie przepisów kolejowych, narażanie się na niebezpieczeństwo i nigdy nie wiadomo czy zdąży się na określoną godzinę jak przeciągają wagony.21.05.09 r. - Kiedy przewidziany jest remont lub jakakolwiek modernizacja (ulepszenie) ul. Zielone Wzgórza?21.12.2010r. - Jaki jest koszt rejestracji działalności gospodarczej w urzędzie gminy?
22.01.2015 r. - W zasadzie mam pytanie do Rady Gminy, czy jest możliwość podania do publicznej wiadomości, wysokości diet, obecności na sesjach i posiedzeń w komisjach, coś na wzór Rady Miasta w Białej Podlaskiej.22.01.2018 - Szanowny Panie Wójcie mam pytanie, czy przewiduje się w najbliższym czasie budowę chodnika w Małaszewiczach Małych. Chodzi o ten odcinek, który łączył by się z drogą rowerową do Terespola.22.02.2012r. - Szanowny Panie Wojcie czy ścieżki rowerowe na terenie gminy Terespol są tylko na trzy pory roku? Czy naprawdę nie podlegają one odśnieżaniu?...wtedy jak są najbardziej potrzebne to ich praktycznie nie ma.24.08.2009 - Czy na terenie gminy Terespol funkcjonuje "program ograniczenia niskiej emisji w mieście dla obiektów indywidulanych w latach 2009-2011"?
24.08.2011 - Dzień Dobry Panie Wójcie mam pytanie odnośnie wolnych stanowisk pracy w Urzedzie Gminy czy będą ogłaszane konkursy na wolne stanowiska pracy w najbliższym czasie?24.09.2015 r. - Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość aby nasza wioska miała plac zabaw mamy sporo małych dzieci we wsi, a plac zabaw czy boisko dopiero w Lebiedziewie prawdopodobnie są fundusze unijne ... A co z remontem ulicy chociaż do końca gminy czyli do kaplicy, ta szosa składa się z samych łat ... I miała być droga utwardzona obok lasu i co dalej albo chociaz wyrównana bo na niej sa same doły. Bardzo proszę o odpowiedź.25.11.2010 r. - W przyjętym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziane są działki budowlane. W związku z tym mam dwa pytania. 1.Czy to będą działki uzbrojone? 2.Kiedy nastąpi sprzedaż? 27.05.11 r. - Chcieliśmy się dowiedzieć kiedy zostanie wyremontowana droga w Lebiedziewie i położony chodnik dla pieszych ?
28.02.2011 r. - Proszę napisać jaka będzie cena za 1m/kw. działki budowlanej na zielonych wzgórzach i kiedy dokładnie będzie prowadzona sprzedaż w/w i kiedy będzie można rozpocząć budowę domu?28.07.2011 r. - Szanowny Panie Wójcie, chciałabym się dowiedzieć kiedy powstanie OBIECANY plac zabaw dla dzieci w Małaszewiczach?30.04.2012 r - Mam pytanie o koszt podłączenia wody bieżącej i ekologicznej kanalizacji ściekowej w miejscowości Murawiec.Mam również pytanie czy można starać się o dofinansowanie unijnie. I od czego zacząć?(Jakie dokumenty złożyć i gdzie?).31.08.2010 - Panie Wójcie czy bedą zadaszenia na przystankach PKS w naszej gminie..coś na styl jakie są w gminie zalesie przy trasie E-30???
31.08.2010 - Panie Wójcie czy w naszej gminie planuje się w przyszlych latach zorganizowanie dożynek gminnych... wyłonienia najładniejszego wieńca dożynkowego który reprezentowałby naszą gminę na dożynkach powiatowych... czy zawsze musi to być wieniec z Kobylan???Jak zadać pytanie?
0.4.04.2012r. - Czy w Małaszewiczach pojawią się kosze na śmieci? Zima odeszła i bardzo widać ich brak.
Tak. Kosze uliczne się pojawią w pierwszym półroczu br.
Obecnie trwa weryfikacja lokalizacji ustawienia koszy ulicznych w poszczególnych miejscowościach w naszej gminie. Weryfikacja lokalizacji koszy ulicznych została spowodowana między innymi tym, że niektórzy mieszkańcy używali ich do gromadzenia zmieszanych odpadów komunalnych usuwanych ze swoich posesji.
Od dnia 1 stycznia 2012 r. zaczęła obowiązywać nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którą zmieszane odpady komunalne i odpady zielone nie będą mogły być, jak to było dotąd, składowane na Składowisku Odpadów w Lebiedziewie lecz w instalacji regionalnej w Białej Podlaskiej. Spowoduje to znaczny koszt usuwania odpadów, chociażby spowodowany odległością wożenia odpadów.
Aby zmniejszyć wysokość opłaty śmieciowej dla mieszkańców naszej gminy podejmujemy działania zmierzające ku temu, aby do instalacji regionalnej w Białej Podlaskiej wozić jak najmniejszą ilość odpadów komunalnych zmieszanych. Jednym z nich jest także ograniczenie liczby koszy ulicznych.
Mamy nadzieję, że działania które będziemy podejmować, o których co miesiąc informujemy w Biuletynach Informacyjnych Urzędu Gminy Terespol, w znacznym stopniu przyczynią się do tego aby opłata śmieciowa, która obejmie wszystkich mieszkańców gminy i zacznie obowiązywać od dnia 1 lipca 2013 r. była jak najniższa.
Do góry
01.02.2011 - Jestem mieszkanką Gminy od urodzenia i boli mnie serce gdy widzę takie akty wandalizmu jak ścinanie ok. 100 letniego dębu. Nie wiem co powinnam zrobić aby stał się on pomnikiem przyrody bardzo proszę pana o pomoc bo w urzędzie powiedziano mi, że wystarczy bezpłatne pozwolenie aby go ściąć. Dąb rośnie przy posesji pani ... i ta pani zdążyła już poważnie go okaleczyć i stwierdziła, że wiosną zetnie go całkiem bardzo pana proszę o pomoc.
W odpowiedzi na pytanie dotyczące dębu rosnącego w miejscowości Lechuty Małe, informuję że, zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880 z późn. zm.), usunięcie drzewa z terenu nieruchomości może nastąpić, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta na wniosek posiadacza nieruchomości.
Jeżeli posiadacz nieruchomości nie jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym, do wniosku dołącza się zgodę właściciela. Na przeprowadzenie pielęgnacji polegającej na usuwaniu suchych gałęzi i konarów, które zagrażających bezpieczeństwu ludzi lub mienia, zezwolenie nie jest wymagane.
Stwierdzono, że dąb na działce ewidencyjnej nr 97, stanowiącej własność ..., jest drzewem zaatakowanym przez grzyby oraz korniki (w załączeniu zdjęcia dębu). Informuję ponadto, że do dnia 21.01.2011 roku nie wpłynął do Urzędu Gminy wniosek o wydanie zezwolenia na wycięcie w/w drzewa.

Do góry
01.02.2013 r. - W naszej gminie za podstawę naliczania śmieciowego przyjęto ilość osób w gospodarstwie… moje pytanie brzmi... zameldowanych czy zamieszkujących? i dlaczego są tak wysokie stawki? są jako jedne z większych w naszym rejonie.
Najistotniejszym zadaniem wynikającym z nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
W naszej gminie opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszona będzie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość i wynosić będzie - 4,50 zł/osobę/miesiąc. Dla mieszkańców nie prowadzących selektywnego zbierania odpadów – ustalona została opłata 11 zł/osobę/miesiąc.
Pobrane opłaty gmina przeznaczy wyłącznie na:
1) odbieranie od mieszkańców odpadów komunalnych bezpośrednio z nieruchomości i z punktów selektywnej zbiórki;
2) opłaty za przekazanie odpadów do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (np. do najbliżej oddalonej o 30 km w Białej Podlaskiej). W 2013 r. w/w opłata za zmieszane odpady komunalne, które zmuszeni jesteśmy wywozić do instalacji regionalnej, wynosić będzie 250 zł/tonę;
3) urządzenie punktów selektywnej zbiórki odpadów w: Lebiedziewie, Kobylanach, Koroszczynie i Małaszewiczach.
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszona będzie na podstawie deklaracji. W deklaracji właściciel nieruchomości określa ilość osób zamieszkujących daną nieruchomość i oblicza należną opłatę.
Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do Wójta Gminy Terespol deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie:
- do dnia 30 kwietnia 2013 r. – dla pierwszej deklaracji;
- 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca;
- 14 dni od dnia zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w tym zmiany ilości zamieszkałych osób na terenie posesji lub przystąpienia bądź odstąpienia od zbierania odpadów w sposób selektywny;
opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.
Druki deklaracji będzie można pobrać ze strony internetowej www.ugterespol.lubelskie.pl. a także w siedzibie Urzędu Gminy Terespol oraz u sołtysów poszczególnych miejscowości.
Wysokość opłaty w naszej gminie, uchwalona przez Radę Gminy Terespol, nie odbiega od stawek w naszym rejonie. I tak dla przykładu wysokość opłaty za osobę/miesiąc kształtuje się następująco:
- Gmina Rokitno: 5,0 zł (segregowane) i 9,0 zł (zmieszane);
- Gmina Piszczac: 3,0 zł (segregowane) i 8,0 zł (zmieszane);
- Gmina Zalesie: 5,0 zł (segregowane) i 11,0 zł (zmieszane);
- Gmina Janów Podlaski: 6,0 zł (segregowane) i 11,0 zł (zmieszane);
- Miasto Terespol: 5,50 zł (segregowane) i 7,50 zł (zmieszane).
Jak widać stawka 4,50 zł jest jedną z najtańszych w rejonie. Wobec ustawowego obowiązku selektywnej zbiórki odpadów, zakładamy że ok. 100 % właścicieli nieruchomości zadeklaruje segregacje i opłatę 4,50 zł/osobę/miesiąc.
Do góry
02.08.2016 - Szanowny Panie Wójcie, czy firma Telbial realizująca projekt „Internet nowej generacji dla ziemi terespolskiej” posiada prawo wyłączności w świadczeniu usług internetowych jako operator dla wszystkich odbiorców, którzy podłączyli się do sieci w ramach wspomnianego projektu? Czy może, jako odbiorca, mam prawo wyboru operatora Internetu, który dostarczy mi Internet drogą światłowodową?
W odpowiedzi na Pana pytanie informuję że, nie jest to inwestycja Gminy Terespol, lecz prywatnego operatora i nie znamy szczegółów projektu. Udzielnie odpowiedzi na to pytanie, nie leży w kompetencjach Wójt. Pytanie należy skierować od Rzecznika Praw Konsumenta lub Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz operatora infrastruktury.
Do góry
03.03.2011 - Jestem mieszkańcem gminy i chciałbym się dowiedzieć w celach naukowych czy w naszej gminie prowadzone są zbiory elektrośmieci. A także czy w gminie segreguje się odpady i je utylizuje.
1.Zbieraniem nieodpłatnym części elektrośmieci na terenie Gminy Terespol zajmuje się EKO-BUG Spółka z o.o. poprzez ich gromadzenia w wydzielonym pomieszczeniu na terenie firmy w Kobylanach takich odpadów jak sprzęt RTV, radia, telewizory. Pozostałe elektrośmieci nie są zbierane z uwagi na brak zezwolenia na ich zbieranie. Planuje się uzyskanie zezwolenia na zbieranie elektrośmieci w 2011 roku. Uzyskanie zezwolenia na zbieranie odpadów - elektrośmieci wymaga zawarcia umów z odbiorcą zabranych elektrośmieci oraz pisemnego wystąpienia do Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej. W sklepach i szkołach na terenie gminy Terespol rozstawione są pojemniki do zbiórki zużytych baterii przez firmą REBA.
2.Na terenie gminy Terespol zbierane są odpady segregowane w 8 kpl. pojemników ( plastik, szkło, makulatura) oraz bezpośredni na terenie firmy EKO-BUG w Kobylanach. Mieszkańcy mogą nieodpłatnie przekazać elektrośmieci na terenie firmy EKO-BUG w Kobylanach. Zebrane odpady segregowane zutylizowano w formie sprzedaży jako surowce do ponownego przetworzenia oraz poprzez złożenie na składowisku odpadów w Lebiedziewie (opady nie nadające się do sprzedaży i ponownego przetworzenia, około 30% ). W 2010 roku zebrano i przekazano z terenu Gminy Terespol 51 150 kg opakowań z tworzyw sztucznych, 30 000,00 kg opakowań z papieru i tektury, zebrano 29 090,00 kg opakowań ze szkła gospodarczego poza ampułkami z tego sprzedano 20 380,00 kg opakowań ze szkła gospodarczego poza ampułkami.
3. Na ternie gminy Terespol obowiązuje Plan Gospodarki Odpadami dla Gminy Terespol na lata 2008-2020, przyjęty Uchwała Rady Gminy Terespol Nr XVI/91/08 z dnia 25.08.2008 roku.
Do góry
05.06.09 r. - Witam serdecznie chciałby sie dowiedziec ile kosztuje działka o powieszchni 5a na terenie Małaszewicz lub okolic??
Odpowiadając na Pana pytanie w sprawie ceny działki położonej w Małaszewiczach uprzejmie informuję, że Gmina Terespol każdorazowo zbywając działkę jest zobowiązana do sporządzenia wyceny przez biegłego rzeczoznawcę. Na wartość działki mają wpływ między innymi : wielkość działki, jej szerokość i długość /czy jest to działka budowlana normatywna/ możliwość podłączenia do mediów, położenie /centrum lub na uboczu miejscowości/. Dostęp do drogi utwardzonej itp.
Biorąc pod uwagę rozeznanie na rynku nieruchomości na terenie Małaszewicz wartość 1 m.kw. wynosi w granicach od 15 do 20 zł. netto, zaś w okolicach tj. M-cze Duze, M-cze M. lub Kobylany około 10 zł/m.kw.

Do góry
05.09.2011 - Panie Wójcie, pewnie jak zwykle nie potrafi Pan udzielić odpowiedzi kiedy zostanie wyremontowana droga w Lebiedziewie, bo nie ma decyzji z Lublina. Ciekawi mnie jedynie dlaczego tą samą drogę wyremontowano do od skrzyżowania do mostu, a resztę pozostawiono bez zmian. Jednocześnie chcialem podziękować za namalowanie na jezdni lini bocznych, dzięki temu droga stała się nieporównywalnie bezpieczniejsza.....
W odpowiedzi na pytanie, kiedy zostanie wyremontowana droga w Lebiedziewie , informuje , co następuje powyższa inwestycja będzie przeprowadzona przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w bieżącym roku budżetowym. Pragnę zauważyć, że droga ta jest o statusie drogi wojewódzkiej, a gmina w celu szybszego jej wyremontowania przeznacza kwotę 1 200 000 zł w formie dotacji celowej pomocy finansowej samorządowi województwa lubelskiego (uchwała nr IX/55/11 rady gminy Terespol z 11 sierpnia 2011 roku). Gmina Terespol oprócz pomocy finansowej na tej drodze nie jest uprawniona do wykonywania remontów i oznaczeń drogowych.
Do góry
05.10.2009 r. - Jestem Mieszkańcem gminy, mój syn uczęszcza do najmłodszej grupy przedszkolnej w przedszkolu w Małaszewiczach. Wraz z gronem pedagogicznym i rodzicami innych dzieci zauważyliśmy, że istnieje konieczność zatrudnienia w tej grupie osoby do pomocy przedszkolnej. W związku z tą sytuacją proszę Pana Wójta o pomoc w dofinansowaniu zatrudnienia przedmiotowej pomocy przedszkolnej.
W odpowiedzi na pytanie dot. zatrudnienia pomocy przedszkolnej w Przedszkolu w Małaszewiczach uprzejmie informuję, że zatrudnianie pracowników i organizacja pracy przedszkola jest zadaniem dyrektora Zespołu Szkól im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach. Z informacji uzyskanej od Pani Dyrektor wynika, że szkoła ubiega się o zorganizowanie staży dla osób pozostających bez pracy finansowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Białej Podlaskiej, które mogłyby wykonywać zadania pomocy przedszkolnej
Do góry
05.10.2009 r. - Kiedy ruszy "mały ruch graniczny" z Białorusią i czy przewidywane jest otwarcie przejścia granicznego dla ruchu pieszego?
Mały ruch graniczny przewidywany jest w przyszłym roku, natomiast ruch pieszy po wybudowaniu nowego mostu warszawskiego. Nie znam planów w tym zakresie. To pytanie warto skierować do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie. Pomimo, że zabiegam o to od wielu lat, unikają jednoznacznej odpowiedzi.
Do góry
08.07.11 r. - Chiałem sie dowiedzieć dlaczego pozowlił Pan na zadłużenie naszej gminy na kwotę 5 mln? Przecież w dobie kryzysu powinniśmy oszczędzać, a nie wydawać niepotrzebnie pieniądze!!
Dług publiczny Polski wynosi ponad 850 miliardów (850 000 000 000 zł.)z czego na wszystkie szczeble samorządu (województwa, powiaty i gminy) przypada około 6% tego zadłużenia.
Zatem trudno mówić o kryzysie w samorządach czy też w naszej gminie. Niepokoić powinien deficyt generowany nadal przez Państwo, a nie samorządy, bowiem wszystkie samorządy biorą kredyty na inwestycje prorozwojowe służące społecznościom lokalnym, natomiast rząd w większości powiększa zadłużenie na wydatki bieżące, i to powinno nas wszystkich martwi.
Od 20 lat istnienia naszej gminy kredyt czy pożyczka stały się stałym elementem dźwigni finansowej służącej głównie wykorzystywaniu zewnętrznych źródeł wsparcia naszych działań.
W ostatnich dwóch kadencjach na niespotykaną dotychczas u nas skalę przebudowaliśmy, bądź budowaliśmy drogi, to było najbardziej kosztowne zadanie. Zbudowaliśmy lub zmodernizowaliśmy ponad 90 km dróg oraz wybudowaliśmy 12,5 km ścieżek rowerowych. 12 projektów drogowych wsparły środki z UE pozyskane przez gminę na ten cel. Gmina uzyskała około 25 mln zł na swoje drogi, jednocześnie wspierała (50:50) projekty przebudowy dróg powiatowych i wojewódzkich.
Każdy projekt wymagał wkładu własnego i jak widać w najbliższej perspektywie takiej drugiej szansy już nigdy nie będzie. Z takim poglądem, że to są niepotrzebnie wydane pieniądze spotykam się po raz pierwszy. Nasza aktywność sprawiła, że na terenie naszej gminy w infrastrukturę zainwestowano ponad 158 mln zł i tak solidne przebudowy, czy budowy robi się raz na kilkadziesiąt lat.
Jeżeli byśmy wydawali tylko własne pieniądze i nie korzystali z kredytów, zapewne kończylibyśmy dopiero wodociąg i budowali kanalizację, jak to robią nasi sąsiedzi i nie tylko.
Warto zauważyć, że wszystko to się działo bez dodatkowego obciążenia naszych mieszkańców oraz fakt, że gmina w tym czasie stała się właścicielem około 1000 ha gruntów, z czego znaczną część stanowią grunty pod inwestycje, których wartość jest wielokrotnie wyższa niż wspomniany przez Pana kredyt.
Dodatkowym elementem przyśpieszania inwestycji jest fakt, że dług publiczny Polski (liczony razem rząd + samorząd) przekroczył już 50% PKB i w najbliższych latach istnieje realna groźba przekroczenia progu 55%, co skutkuje koniecznym programem naprawczym i radykalnymi ograniczeniami deficytu obu sektorów. Nie będzie można wówczas podmiotom publicznym zaciągać jakichkolwiek kredytów. Wtedy pomimo znacznie większych zdolności kredytowych naszej gminy, będziemy musieli solidarnie odpowiadać za Polski dług publiczny, choćbyśmy nie uczestniczyli w jego tworzeniu.
Nie bez znaczenia jest fakt, że na terenie gminy powstają nowe podmioty gospodarcze, które to są głównym podatnikiem w zakresie dochodów własnych gminy, co ułatwia śmielsze plany rozwoju naszej gminy. Patrząc na zakończony rok 2010, gdzie budżet gminy wynosił prawie 27 mln zł, wystarczyłoby zatem ograniczyć wydatki inwestycyjne na jeden rok, aby spłacić zadłużenie nawet trzykrotnie wyższe od wspomnianego przez Pana.
Pamiętajmy, że od wójta wymaga się, aby był nie tylko urzędnikiem, ale również menadżerem rozwoju gminy, co moim zdaniem powinno stanowić istotę działań każdego samorządu.

Do góry
08.07.11 r. - Panie Wójcie czy jest Pan za rozwojem kultury na terenie naszej Gminy? Dlaczego Pan nie współpracuje z organizacjami pozarządowymi, oraz grupami nieformalnymi z terenu naszej Gminy?
Jak najbardziej jestem za rozwojem kultury w naszej gminie. Właśnie w tym celu została powołana samorządowa instytucja kultury Gminny Ośrodek Kultury w Koroszczynie, która realizuje w szczególności zadania w zakresie: tworzenia, upowszechniania, ochrony kultury, organizowania i popularyzowania kultury fizycznej i rekreacji ruchowej, rozwijania czytelnictwa, potrzeb informacyjnych i edukacyjnych, informacji turystycznej oraz społeczeństwa informacyjnego.
Zarówno Urząd jak i GOK staramy się wspierać oddolne inicjatywy kulturalne niezależnie czy to są grupy formalne czy nieformalne, oczywiście pod warunkiem że te grupy chcą współpracować i jest to działanie zaplanowane w budżecie i zgodne z prawem.
Do góry
11.07.11 r. - I wreszcie ostatnie pytanie dlaczego wchodząc na stronę urzędu gminy wyświetla mi się reklama 100 placów zabaw sponsorowanych przez Nivea? Rozumiem, że chcecie mieć w Kobylanach jeszcze plac zabaw ale to nie oznacza, że inni muszą na nie głosować i promować kosmetyki nivea!
W związku z tym, iż ze środków budżetowych gminy zostaną wybudowane jeszcze w tym roku place zabaw w 10 miejscowościach, konkurs dzięki któremu gmina uzyskałaby kolejny plac bez angażowania własnych środków jest interesującą propozycją. Dlatego postanowiliśmy zgłosić lokalizację w Kobylanach na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku, który służy wszystkim mieszkańcom gminy i jak najbardziej zachęcamy do głosowania.
Do góry
11.07.11 r. - Mam jeszcze pytanie dotyczące umiejscowienia nowej siedziby gminy w Kobylanach? Nie ukrywam, że jest to ewenement na skalę Polski, że gmina która nazywa sie Terespol ma siedzibę w innym miejscu. Czy możemy wiedzieć co zdecydowało o takim umiejscowieniu budynku (szczere pole zdala od drogi)?
Siedziba Urzędu Gminy nie ma związku z nazwą gminy. Ostatecznie decyzję o nazwie gminy podejmuje w drodze rozporządzenia Rada Ministrów.
Do góry
11.07.11 r. - Szanowny Panie Wójcie, chcieliśmy się dowiedzieć czy wiadomo już kiedy będzie remont drogi w Lebiedziewie?
W związku z tym, iż jest to droga wojewódzka decyzja należy do zarządu Województwa Lubelskiego. Zostały podjęte rozmowy, zabezpieczone środki w budżecie gminy na nasz udział finansowy i czekamy na rozstrzygnięcie.
Do góry
13.02.2012r. - Panie Wójcie czy jest mozliwosc nagrywania kazdej sesji i publikowanie jej w formie filmu na stronie gminy. W dobie internetu wielu byloby zainteresowanych taka forma przekazywania przebiegu sesji.
W odpowiedzi na pytanie dot. nagrań sesji Rady Gminy w celu udostępnienia ww. nagrań na stronie gminy informuję, że w rozumieniu art. 11b ust 2 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990r o samorządzie gminnym
1. Działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw.
2. Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.
3. Zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich określa statut gminy.


Zgodnie z § 35 Statutu Gminy Terespol Sesje Rady są jawne, z zastrzeżeniem ust.3.
Jawność sesji Rady zapewnia się w szczególności poprzez:
1/ wcześniejsze informowanie mieszkańców o sesjach Rady,
2/ umożliwienie prasie, radiu i telewizji sporządzania sprawozdań z sesji Rady,
3/ umożliwienie publiczności, zajmującej specjalne wyznaczone miejsca, obserwowania obrad Rady.
Wyłączenie jawności sesji jest dopuszczalne wyłącznie w przypadkach przewidzianych w ustawie.

Gmina Terespol nie nagrywa posiedzeń w formie audiowizualnej.

Jednocześnie informuję, że dokumentem relacjonującym przebieg sesji jest protokół. Protokół z sesji zatwierdzony przez Radę Gminy jest dostępny w biurze rady w godzinach pracy urzędu i na stronie BIP Urzędu Gminy Terespol. Statut Gminy Terespol nie przewiduje możliwości nagrywania obrad.
Osoby zainteresowane mogą wziąć udział w sesji osobiście.
Informacja o terminie i godzinie sesji jest zamieszczana na tablicy informacyjnej w Urzędzie Gminy Terespol oraz na stronie BIP Urzędu Gminy Terespol.

Do góry
14.10.2011r. - Czy w gminie Terespol jest program dofinansowania na zainstalowanie kolektorów słonecznych? W gminie Rokitno taki program jest.
W nawiązaniu do zapytania dot. program dofinansowania na zainstalowanie kolektorów słonecznych informuję, że w Gminie Terespol na dzień dzisiejszy nie ma takiego programu.
Do góry
19.07.2016 - Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość aby w naszej miejscowości powstał maszt telefonii komórkowej ponieważ zasięg jest tu straszny. Aby zadzwonić z komórki to muszę iść na podwórze a sms też nie zawsze z domu da się wysłać. W niektórych nowych modelach telefonu widnieje tylko siec białoruska. W sąsiedniej wsi jest taki sam problem tylko to już inna gmina
Udzielnie odpowiedzi na to pytanie, nie leży w kompetencjach Wójt. Pytanie należy skierować od operatorów infrastruktury komórkowej.
Do góry
19.10.2011 r. - Panie Wójcie co stało sie z kładką w Małaszewiczach.. Jak mamy przemieszczać się na drugą stronę torow do pociągu, szkoly, przechodni lekarskiej, apteki, poczty, banku. Nie każdy ma samochod, nie każdy jest młody i objechać może przez Kobylany. Przechodzenie przez tory jest to łamanie przepisów kolejowych, narażanie się na niebezpieczeństwo i nigdy nie wiadomo czy zdąży się na określoną godzinę jak przeciągają wagony.
To jest pytanie do PKP Nieruchomości. Kładka ta stanowiła własność PKP dla wewnątrzzakładowej komunikacji. Nigdy nie miała połączenia z drogą gminną. PKP nie informuje co robi wewnątrz zakładu pracy. Pytanie należy skierować do PKP Nieruchomości ul. Okopowa 5, 20 – 022 Lublin.
Do góry
21.05.09 r. - Kiedy przewidziany jest remont lub jakakolwiek modernizacja (ulepszenie) ul. Zielone Wzgórza?
W odpowiedzi na Pana pytanie dotyczące remontu ulicy Zielone Wzgórza informuję, iż w 2008 r. został wykonany remont częściowy polegający na uzupełnieniu i wyrównaniu głębszych dołów piaskiem. W bieżącym roku nie jest przewidziany kompleksowy remont ulicy Zielone Wzgórza. Po szczegółowe informacje zapraszam do Urzędu Gminy lub proszę o kontakt telefoniczny 0 83 376 12 20.
Do góry
21.12.2010r. - Jaki jest koszt rejestracji działalności gospodarczej w urzędzie gminy?
Zgodnie z art. 7a ust 3 ust z dnia 19.listopada 1999r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101 poz. 1178 z póź. zm. ) – wniosek o wpis oraz o zmianę wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie podlega opłacie.
Do góry
22.01.2015 r. - W zasadzie mam pytanie do Rady Gminy, czy jest możliwość podania do publicznej wiadomości, wysokości diet, obecności na sesjach i posiedzeń w komisjach, coś na wzór Rady Miasta w Białej Podlaskiej.
W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, iż uchwały podjęte przez radę są dostępne pod adresem http://ugterespol.bip.lubelskie.pl w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce uchwały ( wysokość diet jest ustalana przez radę w formie Uchwały) , natomiast w zakładce Protokoły z sesji są umieszczane Protokoły z każdego posiedzenia rady, w którym każdorazowo zawarta jest informacja dotycząca frekwencji radnych. Dodatkowo z listami obecności można zapoznać się w Urzędzie Gminy Terespol u pracownika obsługującego Radę.
Do góry
22.01.2018 - Szanowny Panie Wójcie mam pytanie, czy przewiduje się w najbliższym czasie budowę chodnika w Małaszewiczach Małych. Chodzi o ten odcinek, który łączył by się z drogą rowerową do Terespola.
Odpowiadając na Pani zapytanie dotyczące budowy chodnika w Małaszewiczach Małych uprzejmie informuję, że Gmina Terespol wystąpiła do GDDKiA z wnioskiem o realizację wspólną w/w zadania pn. Budowa ścieżki rowerowej w pasie drogi krajowej nr 2 Małaszewicze Małe-Kobylany. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała Gminę, że obowiązuje określona procedura w zakresie wprowadzania zadań do planu oraz ich finansowania, dlatego Oddział w Lublinie GDDKiA zarejestrował w/w zadanie i zgłosi do Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.
Do góry
22.02.2012r. - Szanowny Panie Wojcie czy ścieżki rowerowe na terenie gminy Terespol są tylko na trzy pory roku? Czy naprawdę nie podlegają one odśnieżaniu?...wtedy jak są najbardziej potrzebne to ich praktycznie nie ma.
Umowa na odśnieżanie w sezonie zimowym 2011/2012 dróg gminnych, realizowana jest przez firmę wyłonioną w przetargu nieograniczonym - EKO-BUG Spółka z o.o. w Kobylanach. W związku z rosnącymi kosztami, w sezonie zimowym najważniejszym zadaniem dla gminy jest utrzymanie przejezdności dróg gminnych, tak żeby mieszkańcy mogli bez problemu dojechać do pracy, a dzieci do szkoły, natomiast odśnieżanie ścieżek jest realizowane doraźnie. Poza tym własnością gminy Terespol są tylko 3 ścieżki zlokalizowane: przy Alei Wspomnień w Kobylanach, przy drodze na WOC i nowowybudowna przy ul. Kolejarzy w Małaszewiczach. Pozostałe ścieżki należą do Zarządu Dróg Powiatowych oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, i to te instytucje odpowiadają za ich zimowe utrzymanie.
Do góry
24.08.2009 - Czy na terenie gminy Terespol funkcjonuje "program ograniczenia niskiej emisji w mieście dla obiektów indywidulanych w latach 2009-2011"?
Niestety na terenie gminy Terespol nie funkcjonuje "program ograniczenia niskiej emisji w mieście dla obiektów indywidualnych w latach 2009-2011". Planowano stworzenie programu dofinansowania budowy kolektorów słonecznych na obiektach, na terenie Gminy Terespol w 2008 roku, ale projekt ten nie został zrealizowany z powodu problemów prawnych związanych z dotowaniem osób fizycznych. Funkcjonuje w Zespole Szkół w Małaszewiczach ogrzewanie budynku w postaci pompy ciepła. Planowane jest wykonanie pompy ciepła w Zespole Szkół w Kobylanach.
Do góry
24.08.2011 - Dzień Dobry Panie Wójcie mam pytanie odnośnie wolnych stanowisk pracy w Urzedzie Gminy czy będą ogłaszane konkursy na wolne stanowiska pracy w najbliższym czasie?
W najbliższym czasie nie będzie ogłoszony nabór na wolne stanowiska pracy.
Do góry
24.09.2015 r. - Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość aby nasza wioska miała plac zabaw mamy sporo małych dzieci we wsi, a plac zabaw czy boisko dopiero w Lebiedziewie prawdopodobnie są fundusze unijne ... A co z remontem ulicy chociaż do końca gminy czyli do kaplicy, ta szosa składa się z samych łat ... I miała być droga utwardzona obok lasu i co dalej albo chociaz wyrównana bo na niej sa same doły. Bardzo proszę o odpowiedź.
Urząd Gminy Terespol nie planuje budowy placu zabaw czy boiska w Dobratycze Kolonia. Wskaźnikiem do tego typu przedsięwzięć powinna być liczba dzieci obecnie a także w perspektywie kilku lat. W Kolonii Dobratycze jest zameldowanych 4 - ro dzieci w wieku 2 -6 lat. Do dnia dzisiejszego w 2015 r. w Kolonii Dobratycze urodziło się jedno dziecko.
Zarządcą drogi wojewódzkiej nr 816 (domyślam się, że o nią chodzi) jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie i tam proszę kierować wnioski. Gmina Terespol wielokrotnie czyniła starania w tym względzie jednak dotychczas bez efektu. Z chwilą podjęcia remontu drogi przez ZDW w Lublinie, Gmina Terespol będzie mogła uczestniczyć w przedsięwzięciu poprzez np. udzielenie pomocy finansowej dla Marszałka Województwa Lubelskiego (oczywiście pod warunkiem zatwierdzenia tego typu wydatku przez Radę Gminy Terespol).
Droga obok lasu zostanie utwardzona do końca października br.

Do góry
25.11.2010 r. - W przyjętym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziane są działki budowlane. W związku z tym mam dwa pytania. 1.Czy to będą działki uzbrojone? 2.Kiedy nastąpi sprzedaż?
Odpowiadając na Pana pytania w sprawie działek budowlanych położonych w miejscowości Kobylany uprzejmie informuję, że:
1. Rozpoczęcie sprzedaży działek budowlanych nastąpi w 2011r.
2. W chwili obecnej została podpisana umowa na projekt kanalizacji i wodociągu. Przewidywany termin realizacji zadania - 2012 rok.
3. Podłączenie energii elektrycznej dla poszczególnych odbiorców uzależnione będzie od warunków na przyłączenie wydawanych przez dostawcę energii elektrycznej.
Do góry
27.05.11 r. - Chcieliśmy się dowiedzieć kiedy zostanie wyremontowana droga w Lebiedziewie i położony chodnik dla pieszych ?
Droga wojewódzka nr 816 Terespol – Włodawa –Dorohusk-Zosin, przechodząca przez miejscowość Lebiedziew nie jest w zarządzie gminy Terespol, zarządza nią Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
W 2010 wykonano remont drogi na odcinku od ronda km 0+041 do mostku na rowie km 1+939 z dofinansowaniem, z Urzędu Gminy Terespol w wysokości około 1 000 000 zł.
W roku 2011 mimo starań i propozycji dofinansowania rozbudowy drogi z udziałem środków finansowych Urzędu Gminy w wysokości 1 000 000 zł, Zarząd Województwa nie przyjął do realizacji tego zdania, którego szacunkowy koszt wynosi około 2 500 000,00 zł. Z informacji pisemnej otrzymanej dnia 28.04.2011 roku od Zarządu Województwa Lubelskiego wynika, że decyzja o realizacji w/w zadania może zostać podjęta na czerwcowym posiedzeniu Sejmiku Województwa Lubelskiego. W wypadku podjęcia decyzji w czerwcu o realizacji remontu drogi na odcinku km 1+939 do km 4+720 ( skrzyżowanie z drogą nr 1052L Lebiedziew –Piszczac) znacznie poprawi się stan techniczny drogi. Do remontu w latach następnych pozostanie odcinek od skrzyżowania w km 4+ 720 do granicy gminy Terespol z gminą Kodeń.
Do góry
28.02.2011 r. - Proszę napisać jaka będzie cena za 1m/kw. działki budowlanej na zielonych wzgórzach i kiedy dokładnie będzie prowadzona sprzedaż w/w i kiedy będzie można rozpocząć budowę domu?
1.Cena sprzedaży 1 m2 działki przy ul. Zielone Wzgórza w Kobylanach określona zostanie przez rzeczoznawcę majątkowego. Obecnie ceny 1 m2 działki w tym rejonie kształtują się na poziomie 15-20 zł/m2.
2.Ogłoszenie licytacji 85 działek przy ul. Zielone Wzgórza w Kobylanach planowane jest w maju 2011 roku.
3.Budowę domu będzie można rozpocząć po wykonaniu projektu budowlanego i uzyskaniu przez właściciela ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, wydanej przez Starostę Bialskiego Oddział Zamiejscowy ul. Wojska Polskiego 130, 21-550 Terespol. Warunki podłączenia do sieci wod.-kan. wydaje EKO-BUG Spółka z o.o. Kobylany ul. Słoneczna 7, 21-540 Małaszewicze. Warunki podłączenia energii elektrycznej wydaje PGE Dystrybucja S.A. Oddział Lublin Zakład Energetyczny Biała Podlaska, 21-500 Biała Podlaska ul. Brzeska 166.

Do góry
28.07.2011 r. - Szanowny Panie Wójcie, chciałabym się dowiedzieć kiedy powstanie OBIECANY plac zabaw dla dzieci w Małaszewiczach?
Przetarg na tereny rekreacyjne i place zabawa na terenie Gminy Terespol został rozstrzygnięty w dniu 08.07.2011 r. Termin wykonania całości zamówienia przypada na dzień 30.08.2011 r. Specyfikacja oraz wyniki postępowania dostępne są na stronie BIP Urzędu Gminy. www.terespol.netbip.pl
Jak już informowaliśmy we wcześniejszym artykule place zabaw powstaną w 10 miejscowościach: Bohukały, Kukuryki, Łobaczew Duży, Samowicze, Polatycze, Lechuty Duże, Murawiec, Lebiedziew, Krzyczew.
Do góry
30.04.2012 r - Mam pytanie o koszt podłączenia wody bieżącej i ekologicznej kanalizacji ściekowej w miejscowości Murawiec.Mam również pytanie czy można starać się o dofinansowanie unijnie. I od czego zacząć?(Jakie dokumenty złożyć i gdzie?).
Warunki związane z podłączeniem nieruchomości do gminnej sieci wodociągowej uzyska Pani w spółce Eko-Bug Sp. z o.o. w Kobylanach ul. Słoneczna 7, tel. 83 376 15 06. Spółka ta jest odpowiedzialna za gospodarkę wodno-ściekową w gminie Terespol.
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga opracowania dokumentacji projektowej oraz zgłoszenia rozpoczęcia robót budowlanych do Starosty Bialskiego przez Inwestora. Po spełnieniu tych warunków Inwestor we własnym zakresie zleca wykonanie robót budowlanych Wykonawcy specjalizującemu się w tego typu robotach.
W Gminie Terespol istnieje możliwość otrzymania dotacji do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Dotacja taka udzielana jest w wysokości do 50% kosztów inwestycji budowy przydomowej oczyszczalni ścieków nie więcej jednak niż 3 500,00 zł. Aby dotację taką uzyskać , należy złożyć do Wójta Gminy Terespol wniosek, o udzielenie dotacji na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Wniosek ten można pobrać ze strony internetowej BIP Urzędu Gminy Terespol www.bip.gminaterespol.pl z zakładki: wzory dokumentów/Referat Inwestycyjny i Gospodarki Komunalnej/wniosek o dotację… lub osobiście w pok. nr 5 Urzędu Gminy Terespol, 21-550 Terespol, ul. Wojska Polskiego 47.
Po złożeniu kompletnego wniosku zostanie zawarta umowa o dotację, na podstawie której po wykonaniu budowy przydomowej oczyszczalni ścieków i spełnieniu wymaganiom określonym umową wypłacona zostanie dotacja.
Do góry
31.08.2010 - Panie Wójcie czy bedą zadaszenia na przystankach PKS w naszej gminie..coś na styl jakie są w gminie zalesie przy trasie E-30???
W odpowiedzi na Pani pytanie, informuję, że przy drodze krajowej nr 2 Warszawa-Terespol, będzie ustawionych 6 wiat przystankowych drewnianych, przy istniejących zatokach autobusowych, w tym: po dwie wiaty w miejscowości: Kobylany, Małaszewicze Małe i Małaszewicze Duże. Wykonawcą robót jest firma „EKO-BUG” Sp. z o.o. Kobylany. Termin wykonania do dnia 30.09.2010r. Przystanki będą wyglądały jak na załączonym zdjęciu.

Do góry
31.08.2010 - Panie Wójcie czy w naszej gminie planuje się w przyszlych latach zorganizowanie dożynek gminnych... wyłonienia najładniejszego wieńca dożynkowego który reprezentowałby naszą gminę na dożynkach powiatowych... czy zawsze musi to być wieniec z Kobylan???
Bardzo ciekawy pomysł i bardzo mnie cieszy, że zgłosiła Pani taką inicjatywę. W przyszłym roku, gdy otrzymamy informacje ze Starostwa powiatowego o terminie i miejscu dożynek powiatowych, z odpowiednim wyprzedzeniem poprzez Gminny Ośrodek Kultury ogłosimy konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, który będzie reprezentował gminę Terespol. Zachęcam do udziału.
Do góry