/pismo informacyjne w trybie art.23 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz.U. Nr 28, poz.169, z późn.zm.)/
Wójt Gminy Terespol informuje wszystkich udziałowców wspólnot gruntowych działających na terenie gminy Terespol, iż z dniem 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe uregulowania, mocą zmiany ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz.U. z 2015 r., poz.1276). Dają one nowe możliwości zagospodarowania i korzystania z gruntów wspólnoty.
Ale zanim cokolwiek można wprowadzić w życie z nowych rozwiązań, należy zaktualizować listę udziałowców, która stanowi wykaz uprawnionych do udziału we wspólnotach.
Obecnie istnieje rozbieżność pomiędzy wykazami uprawnionych sporządzonych wiele lat temu a rzeczywistym stanem faktycznym co do danych osób uprawnionych.
Należy podkreślić, że aby uczestniczyć jako następca prawny wymienionej osoby w dotychczasowym wykazie należy uzyskać odpowiednie wpisy do ewidencji gruntów osób uprawnionych. Warunki dokonania zmian wpisów są następujące:
- Zgromadzenie dokumentów wskazujących na uprawnienie do bycia następcą prawnym tj. stwierdzenie praw do spadku, decyzja o przekazaniu gospodarstwa, inne decyzje i orzeczenia, które wyraźnie wskażą nowe dane osoby uprawnionej.
- Złożenie wniosku, do Zarządu Spółki ds. zagospodarowania wspólnoty, wraz z załączonymi dokumentami wymienionymi w pkt-cie 1. Treścią wniosku powinno być wskazanie zakresu zmiany tj. nowych danych /następcy prawnego/ za osobę dotychczas ujawnioną w wykazie. Ten wniosek każdy składa we własnym interesie. Bez tego nie będzie możliwe wskazanie uprawnień do korzystania z uprawnień do udziału.
- Obowiązkiem Zarządu Spółki jest wystąpienie do Starosty o dokonanie wpisu do ewidencji gruntów osób uprawnionych zgodnie z załączonym wykazem sporządzonym na podstawie wniosku z pkt-2. Niewykonanie obowiązku zgłoszenia przez Zarząd zagrożone jest odpowiedzialnością karną przewidzianą w ustawie prawo geodezyjne i kartograficzne, w związku z art. 18 ust. 2 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Wniosek Zarządu Spółki jest oparty na przepisie art. 18 ust. 2 cyt. ustawy „…Wszystkie późniejsze zmiany w obszarze wspólnoty gruntowej i w wykazie osób uprawnionych, jak również zmiana statutu i zmiany w składzie osobowym zarządu, zgłasza do ewidencji zarząd spółki”,, który ma charakter przepisu szczególnego w zakresie zmiany danych dot. Wspólnoty gruntowej wcześniej wpisanej do ewidencji gruntów. Przepis ten nie wymaga uprzedniego wydania odrębnej decyzji przez Starostę w zakresie danych objętych tym przepisem.
- Wniosek, o którym mowa w pkt-cie 3 rozpatruje Starosta w oparciu o przesłanki wynikające z ustawy. Bada prawidłowość i kompletność załączonych do wniosku dokumentów i w razie ustalenia ich prawidłowości dokonuje określonych zmian w ewidencji gruntów. Natomiast odmowa dokonania zmian wymaga decyzji administracyjnych. O ile Starosta uwzględni wniosek oznacza to, że wpisana do ewidencji gruntów osoba (następca prawny) staje się udziałowcem i jest to prawnie wiążące dla Zarządu Spółki, jak również dla innych organów. W świetle przepisów ustawy Zarząd Spółki d/s zagospodarowania wspólnoty nie przyznaje i nie pozbawia uprawnień do udziału w wspólnocie, nie poszerza kręgów uprawnionych, w tym o następców prawnych.
Ustalenie aktualnych danych osób uprawnionych do udziału we Wspólnocie w świetle nowych przepisów ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych umożliwia skorzystanie z możliwości przekształcenia tych udziałów we współwłasność w częściach ułamkowych w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Każdy udziałowiec wspólnoty stanie się współwłaścicielem odpowiadającej wielkości udziału, jaki przypadał we wspólnocie gruntowej. Wówczas, każdy będzie mógł korzystać z uprawnień współwłaściciela, tj. może zbyć udział, może uzyskać wydzielenie swojego udziału do korzystania, uzyskać zniesienie współwłasności w części lub znieść współwłasność w całości.
Jednakże uchwała uprawnionych do udziału – członków spółki do zagospodarowania, w sprawie przekształcenia musi być podjęta jednomyślnie i w formie aktu notarialnego. W przypadku braku jednomyślności rozstrzyga ewentualnie Sąd.
Apeluję o zainteresowanie się uprawnieniami do udziałów we wspólnocie gruntowej, zgromadzenie dokumentów i złożenie wniosku o wpisanie uprawnień na swoją rzecz. Umożliwi to korzystanie na dotychczasowych zasadach ze wspólnoty gruntowej, ale też służyć może do uzyskania na własność części gruntów wspólnoty.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub trudności można sprawę skonsultować z pracownikami urzędu gminy.
USTAWA O ZAGOSPODAROWANIU WSPóLNOT GRUNTOWYCH