Uchwała Nr VIII/61/15 z dnia 30 listopada 2015 r. Rady Gminy Terespol w sprawie zgody na bezprzetargowe użyczenie nieruchomości położonych w Łobaczewie Dużym przy ulicy Spółdzielczej nieważna z mocy prawa.
W dniu 28 grudnia 2015 r. zostało wszczęte postępowanie przez Wydział Prawny Nadzoru i Kontroli Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie na podjętą przez Radę Gminy Terespol uchwałę Nr VIII/61/15 z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie zgody na bezprzetargowe użyczenie nieruchomości położonych w Łobaczewie Dużym przy ulicy Spółdzielczej.
Z inicjatywą uchwałodawczą do podjęcia w/w uchwały zwróciła się pięcioosobowa grupa Radnych Gminy Terespol: Łukasz Dragun, Gabriel Gryciuk, Jarosław Wasil, Edyta Wójcik, Arkadiusz Kędzierawski.
Pomimo negatywnej opinii Wójta Gminy Terespol przedstawionej do przedłożonego projektu uchwały, w dniu 30 listopada 2015 r. Radni Gminy Terespol 9 głosami za, przy 2 przeciwnych i 4 wstrzymujących się poparli zgłoszoną inicjatywę podejmując uchwałę.
Uchwała po podjęciu przez Radę, w trybie art. 90 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym w dniu 04.12.2015 roku wraz z negatywną opinią Wójta Gminy Terespol dotyczącą jej legalności została przedłożona Wojewodzie lubelskiemu, który sprawuje nadzór nad działalnością gminną na podstawie kryterium zgodności z prawem.
Organ nadzoru zgłosił naruszenie prawa w podjętej uchwale i wszczął w tej sprawie postepowanie zmierzające do unieważnienia w/w uchwały wzywając jednocześnie Radę Gminy Terespol do złożenia dodatkowych wyjaśnień do dnia 31 grudnia 2015 r. Rada Gminy Terespol nie skorzystała z tej możliwości.
W związku z powyższym rozstrzygnięciem nadzorczym Nr PN-II.4131.594.2015 z dnia 4 stycznia 2016 r. Wojewoda Lubelski stwierdził nieważności uchwały Nr VIII/61/15 Rady Gminy Terespol z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie zgody na bezprzetargowe użyczenie na okres powyżej 3 lat nieruchomości położonych w Łobaczewie Dużym przy ulicy Spółdzielczej.
Z uzasadnienia, wynika iż w ocenie organu nadzoru podjęta uchwała nie znajduje uzasadnienia w powszechnie obowiązujących przepisach prawa, a zatem została przyjęta bez podstawy prawnej. Norma wyrażona w art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. A ustawy o samorządzie gminnym nie ustanawia upoważnienia dla rady gminy do wyrażenia zgody na oddanie nieruchomości w użyczenie. Dodatkowa Wojewoda stwierdza, że podejmowanie przez Radę Gminy czynności, które należą do sfery wykonawczej czyli do Wójta Gminy stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady podziału organów gminy na stanowiące i wykonawcze.