7 maja 2016 roku na Przejściu granicznym w Kukurykach na podstawie rozkazu Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej zostały przeprowadzone ćwiczenia zgrywające we współpracy Straży Pożarnej z Białej Podlaskiej , Straży Pożarnej z Brześcia na Białorusi, Straży Granicznej, Służby Celnej oraz jednostek Ochotniczych Staży Pożarnych z Nepli i Krzyczewa.
Celem ćwiczeń było sprawdzenie praktycznych możliwości współdziałania poszczególnych służb i podmiotów uczestniczących w działaniach ratowniczych, sprawdzenie systemów alarmowania i kierowania akcją ratowniczo-gaśniczą, a także współpraca z zastępem gaśniczym z Republiki Białoruś podczas pożaru samochodu ciężarowego na drodze dojazdowej do mostu granicznego w Kukurykach.
Scenariusz, jak zwykle w takich przypadkach, był wielowątkowy. W dniu 7 maja 2016 roku o około godziny 10.00 samochód ciężarowy przewożący palne materiały budowlane z Polski do Białorusi uległ zapaleniu znajdując się na drodze dojazdowej do mostu granicznego na rzece Bug po stronie polskiej. Pożar jako pierwsi zauważyli funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy natychmiast powiadomili Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Białej Podlaskiej. Jednocześnie pomogli kierowcy wydostać się z płonącego pojazdu oraz podjęli próbę gaszenia pożaru gaśnicą proszkową. Ponadto zgodnie z procedurami wewnętrznymi o zdarzeniu powiadomili funkcjonariuszy Służby Celnej, kierownictwo Wydziału Zamiejscowego Obsługi Przejść Granicznych, własną jednostkę zwierzchnią oraz służby graniczne republiki Białoruś. Z uwagi na możliwość przeniesienia ognia z palącego się samochodu ciężarowego na inne pojazdy uczestniczące w ruchu funkcjonariusze Straży Granicznej podjęli decyzję o wyłączeniu zagrożonego odcinka drogi południowej i skierowaniu ruchu na drogę północną wprowadzając ruch dwukierunkowy. W toku akcji wynikły kolejne problemy, brak możliwości zasilenia wodą samochodów pożarniczych z hydrantu nadziemnego, zbudowanie stanowiska wodnego na brzegu rzeki Bug i zasilenie w wodę samochodów z JRG Małaszewicze – to tylko niektóre zdarzenia, z którymi przyszło zmierzyć się ratownikom i pozostałym służbom. Należy podkreślić że ostatecznie wspólne działania ratownicze zakończyły się sukcesem, samochód został ugaszony.
Po zakończeniu działań, wszystkie jednostki przemieściły się pod siedzibę OSP Neple. Przedstawiciele poszczególnych służb dokonali tam podsumowania operacji, która według sporządzonego raportu została przeprowadzona w sposób prawidłowy.
Galeria zdjęć