W dniu 16 marca br. w Warszawie spotkali się samorządowcy z gmin, miast powiatów i regionów. Inicjatorami były wszystkie ogólnopolskie organizacje. Wyraźnym liderem był Związek Gmin Wiejskich RP. Około 1600 osób zgromadzonych na Sali plenarnej postanowiło wyłonić komitet protestacyjny wobec planowanych działań rządzących niweczących polski samorząd.
Miało to miejsce, w czasie kiedy w Polsce właściwie przestał działać Sąd Konstytucyjny, polska armia straciła doświadczonych dowódców, podporządkowana została rządowi prokuratura, trwa zamach na niezawisłość sądów i pojawiły się zapowiedzi przedstawicieli rządu i prezesa partii rządzącej obrażające liderów polskich samorządów.
W tym czasie pojawiły się również konkretne przedsięwzięcia dążące do recentralizacji państwa w postaci konkretnych aktów prawnych odbierających samorządom kompetencje, np. w zakresie powiatowych urzędów pracy, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i inne.
Zgromadzeni, wielokrotnie podkreślali, że systemowy demontaż państwa prawa cofnie nas do epoki PRL, gdzie wójta, burmistrza, prezydenta będzie mogła „ przywozić w teczce” jedynie partia, a wspólny dorobek z mieszkańcami „ małych ojczyzn” stanie się historią.
Wielokrotnie podkreślano również, ze to dzięki polskim samorządom zmieniło się oblicze naszych miast i wsi, a nasz model samorządu jest jednym z lepszych w Unii Europejskiej i nie należy go psuć wyrywkowymi metodami, np. poprzez ograniczanie biernego prawa wyborczego. Nie ma zgody na rewolucje, bo skutki takich działań mogą być katastrofalne dla mieszkańców, a szczególnie dla małych gmin.
Potrzeba wręcz przeciwnych działań stabilizujących lokalną administrację, od której wymaga się coraz więcej profesjonalizmu, np. poprzez tworzenie służby cywilnej, która również poprzez ostatnie działania przestała praktycznie istnieć.
„Nic o nas bez nas, nie pozwólmy na dalszy demontaż Polski!” – było słychać liczne głosy z Sali. Konkluzją spotkania było przypomnienie podstawowych zasad ustroju państwa zawartych w Karcie Samorządności i apel do całego środowiska samorządowego o przyjmowanie tego dokumentu w formie stanowisk przez organy stanowiące. Rada Gminy Terespol już się wypowiedziała w dniu 24 lutego br. przyjmując Apel, w którym wyraziła swój sprzeciw wobec planowanych zmian w kodeksie wyborczym zmierzających do przekreślenia dorobku polskiej samorządności.
>>> Galeria zdjęć <<<