« Listopad 2019 »

LAUR KONSERWATORSKI DLA CERKWI W KOBYLANACHDrukuj

• 30/05/2017 15:02:32

http://gminaterespol.pl/images/news/img_20160629_073926.jpgCerkiew Prawosławna pw. Opieki Matki Bożej w Kobylanach znalazła się w gronie czterech nagrodzonych zabytków w województwie lubelskim. Laury Konserwatorskie dla zabytków województwa lubelskiego zostały przyznane już po raz osiemnasty. Konkurs organizuje wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie. Gospodarze cerkwi otrzymali wyróżnienie za wzorową realizację remontu i kompleksowe prace konserwatorskie. http://gminaterespol.pl/images/news/laury_konserw_2017_www.jpgKościół prawosławny reprezentował ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej arcybiskup Abel. Laur Konserwatorski, z rąk wojewody lubelskiego odebrał proboszcz kobylańskiej cerkwi, ks. Michał Ciuchaj. W ramach zadania został wykonany remont elewacji, dachu i rekonstrukcja dekoracji malarskiej wnętrza. Wojewódzki konserwator zabytków - Dariusz Kopciowski szczególnie docenił rekonstrukcję wieży oraz kopuły nad nawą główną. Remont prowadziła diecezjalna „Fundacja Dialog Narodów” w ramach projektu „Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi". Laury konserwatorskie otrzymały również budynki: Sąd Okręgowy w Lublinie, Willa Pruszkowskiego w Kazimierzu Dolnym, Zespół dworsko-parkowy w Dąbiu.