« Sierpień 2018 »

STAN JAKOŚĆI POWIETRZA

ŚLADAMI WSCHODNIOSŁOWIAŃSKIEJ TRADYCJIDrukuj

• 16/07/2018 13:54:54

ŚLADAMI WSCHODNIOSŁOWIAŃSKIEJ TRADYCJI12 lipca 2018 roku po 10 latach gruntownych prac budowlano-konserwatorskich została uroczyście otwarta cerkiew w Sosnowicy oraz  nastąpiło zakończenie i podsumowanie  projektu pn. „Hrubieszów, Sosnowica, Sławatycze, Kobylany – zagospodarowanie zabytkowego otoczenia cerkwi prawosławnych na projektowanym szlaku kulturowym „Śladami Wschodniosłowiańskiej Tradycji”.

Uroczystościom Boskiej Liturgii przewodniczył arcybiskup Abel Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej w asyście licznie przybyłych duchownych z okolicznych parafii. Swoją obecnością, to niecodzienne wydarzenie, uświetnili również przybyli przedstawiciele centralnych oraz regionalnych instytucji publicznych i urzędów, lokalni przedstawiciele samorządu, jak również wieloletni współpracownicy i partnerzy.

O PROJEKCIE

Tytuł projektu: „Hrubieszów, Sosnowica, Sławatycze, Kobylany – zagospodarowanie zabytkowego otoczenia cerkwi prawosławnych na projektowanym szlaku kulturowym „Śladami Wschodniosłowiańskiej Tradycji”.

Beneficjent: Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska – Partner Wiodący

Partnerzy Projektu: Parafia Prawosławna pw. Narodzenia NMP we Włodawie, Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia NMP w Hrubieszowie, Parafia Prawosławna pw. Opieki Matki Bożej w Sławatyczach, Parafia Prawosławna pw. Opieki Matki Bożej w Kobylanach.
Okres realizacji: 2016-2018. Całkowita wartość projektu: ponad 2,6 mln zł.
Dofinansowanie – w wysokości 85% kosztów kwalifikowalnych – pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 Działanie 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne.

ŚLADAMI WSCHODNIOSŁOWIAŃSKIEJ TRADYCJI Zakres projektu: zagospodarowanie otoczenia zabytkowych cerkwi w Hrubieszowie, Sosnowicy, Sławatyczach i Kobylanach. Prace były prowadzone pod ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W ramach projektu, w poszczególnych świątyniach zrealizowano następujące prace:
- w Cerkwi pw. Zaśnięcia NMP w Hrubieszowie: utwardzono nawierzchnię wokół cerkwi, dokonano pielęgnacji zieleni wraz z nasadzeniami;
- w Cerkwi pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowicy wykonano: ogrodzenie wokół świątyni, utwardzenie terenu, pielęgnację zieleni wraz z nasadzeniami;
- w Cerkwi pw. Opieki Matki Bożej w Sławatyczach wykonano: ogrodzenie wokół świątyni, schody przy bramie głównej, pielęgnację zieleni wraz z nasadzeniami;
- w Cerkwi pw. Opieki Matki Bożej w Kobylanach: dokończono wykonanie ogrodzenia wokół cerkwi, utwardzono nawierzchnię wokół obiektu, wykonano opaskę wokół świątyni, wykonano pielęgnację zieleni wraz z nasadzeniami.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020.

<<< GALERIA ZDJĘĆ >>>