W dniu 30 października 2018 r. w miejscowości Żabinka na terenie obwodu Brzeskiego Republiki Białorusi, odbyło się pierwsze, robocze spotkanie rozpoczynające realizację projektu CZYSTA RZEKA - GŁóWNY PRIORYTET w ramach programu WSPóŁPRACY TRANSGRANICZNEJ POLSKA - BIAŁORUŚ - UKRAINA 2014-2020 z EUROPEJSKIEGO INSTRUMENTU SĄSIEDZTWA. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta Żabinka i Gminy Terespol, przedstawiciele beneficjentów projektu tj. Przedsiębiorstwa Komunalnego „Żabinkowskoje ŻKCh”, firmy Eko-Bug Spółka z o.o. oraz Poleskiego Agrarno-Ekologicznego Instytutu Państwowej Akademii Nauk Białorusi a także menadżerowie, koordynatorzy i eksperci związani z realizacją projektu.
W ramach spotkania odbyła się konferencja poświęcona projektowi, na której przedstawiciele Beneficjentów Projektu przedstawili cele projektu, oraz zamierzenia techniczne, których realizacja doprowadzi do ich osiągnięcia. Ponadto przyjęto harmonogram prac oraz ustalono terminarz najbliższych spotkań roboczych (kolejne odbędzie się w grudniu br. na terenie gminy Terespol).
W dniu 31 października 2018r. wszyscy uczestnicy spotkania roboczego dokonali wizji lokalnej obecnie funkcjonującej oczyszczalni ścieków w Żabince oraz terenu nowobudowanego obiektu.
W ramach realizacji niniejszego projektu CZYSTA RZEKA - GŁóWNY PRIORYTET, realizowane są dwa przedsięwzięcia infrastrukturalne tj. budowa nowej oczyszczalni ścieków w Żabince o przepustowości do 3000 m3/dobę oraz budowa ponad 4,52 km sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami, na terenie Centrum Gminy Terespol. Opiekę naukową nad projektem sprawować będą pracownicy naukowi z Poleskiego Agrarno-Ekologicznego Instytutu PAN Białorusi.
Program WSPóŁPRACY TRANSGRANICZNEJ POLSKA - BIAŁORUŚ - UKRAINA od 15 lat wspiera transgraniczne procesy rozwojowe na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy poprzez współfinansowanie różnorodnych projektów. Wszystkie projekty wspierane przez Program mają charakter niekomercyjny i przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców wschodniej Polski oraz zachodniej Ukrainy i Białorusi. Każde przedsięwzięcie finansowane przez Program musi osiągać silny efekt transgraniczny, nie tylko poprzez partnerstwo zawarte między instytucjami z tych trzech krajów, ale przed wszystkim dzięki działaniom i ich pozytywnemu wpływowi na obszary przygraniczne.
<<< ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA >>>