ZMIANY W 2019 ROKU
Zwrot podatku akcyzowego przysługuje tylko producentom rolnym tj. osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, będącym posiadaczami gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.
W przypadku gruntów oddanych w posiadanie zależne np. w drodze dzierżawy, zwrot podatku akcyzowego przysługuje posiadaczowi zależnemu np. dzierżawcy a nie właścicielowi.
W przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot współposiadania zwrot podatku przysługuje temu współposiadaczowi, w stosunku do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę – nie dotyczy współmałżonków. Zgoda współposiadacza powinna być wyrażona w części VIII urzędowego formularza wniosku. Brak zgody któregokolwiek ze współposiadaczy gospodarstwa rolnego na dokonanie zwrotu podatku wnioskodawcy, uniemożliwia dokonanie tego zwrotu.
W roku 2019 wnioski składa się w terminach od dnia 1 lutego do 28 lutego i od dnia 1 sierpnia do 31 sierpnia.
Do wniosku o zwrot podatku dołącza się:
1) faktury VAT (lub ich kopie) stanowiące dowód zakupu oleju napędowego oznaczonego kodem CN 2710 19 43 do 2710 19 48 oraz kodem CN 3826 00 za okres 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku, tj.:
- w I terminie faktury stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od dnia 1 sierpnia 2018 r. do dnia 31 stycznia 2019 r.
- w II terminie faktury stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od dnia 1 lutego 2019 r. do dnia 31 lipca 2019 r.;
2) dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego, w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku, ustalonej z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk bydła na duże jednostki przeliczeniowe określonych w załączniku do ustawy, na podstawie danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych, o którym mowa w rozdziale 2 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2017 r. poz. 546 oraz z 2018 r. poz. 1642) - w przypadku ubiegania się przez producenta rolnego o zwrot podatku w odniesieniu do bydła.
Wnioski składa się na urzędowym formularzu do Wójta właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów. NOWE DRUKI można otrzymać w Urzędzie Gminy Terespol, adres: Kobylany, Plac Ryszarda Kaczorowskiego 1, pok. Nr 6 lub na stronie internetowej https://ugterespol.bip.lubelskie.pl/ w zakładce: Urząd Gminy Terespol - Wzory dokumentów-Referat finansowo-podatkowy- Deklaracje i wnioski 2019 rok.
Kwota zwrotu podatku ustalona jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikającej z faktury VAT oraz stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego w 2019 r. wynosi 1,00 zł, nie więcej niż roczny limit zwrotu.
Roczny limit zwrotu podatku ustala się jako sumę:
1) kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 l oleju napędowego (w 2019 r. - 1,00 zł), liczby 100 oraz powierzchni użytków rolnych wg. ewidencji gruntów na dzień 1 lutego danego roku (100 x ilość użytków rolnych) oraz
2) kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 30 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.
Przy ustalaniu w/w limitu nie uwzględnia się gruntów gospodarstw rolnych na których zaprzestano produkcji rolnej oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Terminy zwrotu podatku: 1 – 30 kwietnia 2019 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie oraz 1 – 31 października 2019 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie.
Podatek będzie zwracany na rachunek bankowy wskazany we wniosku.