« Maj 2019 »

INWESTYCJE A OCHRONA RZEKI CZAPELKIDrukuj

• 18/02/2019 12:07:05

W dniu 15 lutego 2019r. w Urzędzie Gminy Terespol odbyło się spotkanie przedstawicieli Gminy Terespol: Krzysztofa Iwaniuka Wójta Gminy Terespol, Bogdana Daniluka Zastępcy Wójta Gminy Terespol, Bogusława Wolskiego Prezesa Zarządu Eko-Bug Sp. z o.o. w Kobylanach z przedstawicielami PERN S.A. w Płocku: Tadeuszem Zwierzyńskim Wiceprezesem Zarządu PERN S.A. oraz Robertem Woroszyło Pełnomocnikiem Zarządu ds. inwestycji Strategicznych PERN S.A. w sprawie inwestycji planowanych na Bazie Paliw nr 22 PERN S.A. w Małaszewiczach.

INWESTYCJE A OCHRONA RZEKI CZAPELKI

Podczas spotkania przedstawiciele PERN S.A. przedstawili zamierzenia inwestycyjne planowane do podjęcia w najbliższych latach w Bazie Paliw w Małaszewiczach tj. budowę zbiornika paliw o pojemności nominalnej  32 000 m3 wraz z infrastrukturą techniczną. Przedstawiciele Gminy Terespol  przedstawili swoje oczekiwania dotyczące uwarunkowań środowiskowych planowanej inwestycji oraz bieżących działań w zakresie gospodarki ściekowej. Zaproponowali przyjęcie ścieków bytowych z Bazy Paliw do gminnej oczyszczalni w Koroszczynie. W tym celu należałoby wybudować przyłącze kanalizacji sanitarnej o długości ponad 1 km oraz przepompownię ścieków, na wykonanie których już w ubiegłym roku Prezes Spółki Eko-Bug wydał warunki techniczne. Z punktu widzenia ochrony wód rzeki Czapelka kwestia odpowiedniego oczyszczania ścieków technologicznych, wód opadowych i roztopowych z Bazy Paliw jest  o tyle ważna, że odbiornikiem oczyszczonych ścieków z Bazy Paliw jest właśnie ta rzeka, która zasilać będzie w wodę nowobudowany przez gminę Terespol zbiornik  retencyjno-rekreacyjny w Kobylanach.

Zebrani zgodnie stwierdzili, że oczyszczanie ścieków technologicznych, wód opadowych i roztopowych z Bazy Paliw Nr 22 w Małaszewiczach powinno być gruntownie zmodernizowane z użyciem najnowocześniejszych technologii w tym zakresie. Omówiono możliwy, realny harmonogram wykonania tych prac.

Pan  Tadeuszem Zwierzyński Wiceprezes Zarządu PERN S.A. potwierdził, że Spółka w najbliższych dniach postara się złożyć Gminie Terespol wiążącą deklarację o działaniach w tym zakresie.