« Grudzień 2019 »

• 30/07/2019 14:25:34
Polska dwóch prędkości
Fot. PAP/A.Reszko
- Najważniejszym problemem gmin wiejskich jest pogłębianie się dysproporcji między gminami – mówi w wywiadzie dla Samorzad.pap.pl Krzysztof Iwaniuk, prezes Związku Gmin Wiejskich RP i od 1992 r. wójt Terespola.

- Gminy w Polsce są bardzo zróżnicowane – dodaje. - Jedne są bogate, drugie biedne, ale w obecnych warunkach biedne stają się jeszcze biedniejsze, a bogate – bogatsze. Już 1/3 gmin wiejskich ma mniej niż 5 proc. nadwyżki operacyjnej.

Samorzad.pap.pl: - Jakie są obecnie najważniejsze problemy gmin wiejskich w Polsce? Co im najbardziej doskwiera? Co trzeba zmienić?

Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich RP i od 1992 r. wójt Terespola:
- Najważniejszą kwestią jest pogłębianie się dysproporcji między gminami. Gminy w Polsce są bardzo zróżnicowane. Jedne są bogate, drugie biedne, ale w obecnych warunkach biedne stają się jeszcze biedniejsze, a bogate – bogatsze. Już 1/3 gmin wiejskich ma mniej niż 5 proc. nadwyżki operacyjnej.
Jeśli nie będziemy bardziej solidarni w obrębie kraju, to samorządność niektórych gmin wiejskich stanie się iluzoryczna. Bo jeśli nie będą mieć one nadwyżki operacyjnej lub będzie ona zbyt mała, to można mieć chęć do działania, różne pomysły, marzenia, plany, ale nie będzie z czego sfinansować ich realizacji. Trudno wtedy mówić o samorządności. Czytaj więcej na: http://samorzad.pap.pl/depesze/temat_dnia/192564/Polska-dwoch-predkosci