« Grudzień 2019 »

RETENCJA WODNA W WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIMDrukuj

• 14/11/2019 10:49:20

8 listopada Urzędzie Gminy Terespol  odbyła się  konferencja naukowo – techniczna nt.  „Retencja wodna w województwie lubelskim” zorganizowana przez Zarząd Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych w Lublinie.

RETENCJA WODNA W WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIMTematyka i ustalenia konferencji miały na celu zwrócenie uwagi na realizację programów rozwoju retencji wodnej, które są szansą dla poprawy zasobów wodnych w Polsce i na Lubelszczyźnie, które są  trzykrotnie mniejsze od średniej europejskiej oraz na wzmocnienie świadomości społecznej w zakresie potrzeby retencjonowania i oszczędzania wody w ramach zrównoważonego ich wykorzystania.

Ekstremalne zjawiska hydrologiczne, których częstotliwość znacznie wzrosła w ostatnich latach, są przykładem zachodzących zmian klimatycznych, stwarzających zagrożenie dla życia ludzi oraz otaczającego nas środowiska. Zasoby wody w Polsce wynoszą 1600 m3 wody na mieszkańca na rok, a średnia europejska wynosi ok. 4500 m3 na mieszkańca na rok. Tak małe zasoby wody pokazują, że musimy prowadzić racjonalną gospodarkę wodami, aby je chronić – tłumaczył przewodniczący Zarządu Oddziału SITWM dr Andrzej Pilcha.
Spotkanie nie przypadkowo  odbyło się w Kobylanach, gdyż to właśnie tutaj obok rzeki Czapelki powstaje zbiornik małej retencji o powierzchni ok. 25 ha i zdolności retencyjnej prawie 1 mln m sześc. wody.

Oprócz typowych funkcji zbiornik będzie służył mieszkańcom do wypoczynku oraz rekreacji, jak również podniesie atrakcyjność okolicznych terenów szczególnie, że na przeciwległym terenie w centrum gminy Terespol zostały zlokalizowane działki pod przyszłą zabudowę jednorodzinną.

Zbiornik retencyjny

Budowa zbiornika malej retencji wyniosła tyle co 1/3 kosztów, które przeznaczono na „Program małej retencji dla województwa lubelskiego”. Wartość umowna zadania wynosi 7 657 026,05 zł. Koszty inwestycji w całości finansowane z  budżetu Gminy Terespol. Wykonawcą inwestycji jest firma PRAKTIBUD z Tomaszowa Lubelskiego.

>>> GALERIA ZDJĘĆ <<<