MENU

SKRZYNKA PODAWCZA

EPUAP2
ePUAP ESP:
/2074hufjl4/skrytka

WYKAZ NUMERÓW

Wykaz numerów Urzedu Gminy Terespol

ZADAJ PYTANIE WÓJTOWI

OFERTY INWESTYCYJNE

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

GMINNE CENTRUM KULTURY


Gminne Centrum Kultury

EKO-BUG

ZWIĄZEK GMIN WIEJSKICH

CEIDG

CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

mikroporady.pl

SKORZYSTAJ Z USŁUG PUBLICZNYCH

PROJEKT WROTA LUBELSZCZYZNY


Wrota Lubelszczyzny

PANEL DLA NIEDOWIDZĄCYCH


Standardowa

Niedowidzący

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


BIP

Transmisja online RADY GMINY TERESPOL


Sesja on-line

OSTRZEŻENIE POGODOWE

BIP

BIEŻĄCA OCENA JAKOŚCI WODY


Roczna jakość wody

Zadania współfinansowane z państwowych funduszy celowych i budżetu państwa


Projekty fundusze celowe

Projekty współfinansowane przez Unię Europejską


Projekty UE

MIGAM PANEL

Obsługa osób głuchoniemych

USŁUGI OBYWATEL.GOV.PL

KARTA DUŻEJ RODZINY

KARTA DUŻEJ RODZINY

GMINNY PORTAL MAPOWY

Gminny Portal Mapowy

PORTAL MAPOWY

Geoportal

BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ


BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ

Deklaracja dostępności

POLECAMY:

NOWY KORONAWIRUS 2019-NCOVDrukuj

  • 28/01/2020 12:37:03

Nowy koronawirus 2019-nCoVKoronawirusy biorą swoją nazwę od swojej specyficznej budowy - przypominają koronę w mikroskopie elektronowym. Są one dość powszechne w naszym świecie. Obok pandemicznych koronawirusów występują również takie, które nie wywołują bardzo ciężkich chorób u człowieka. Najczęściej są to zakażenia górnych, rzadziej dolnych dróg oddechowych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że nowy koronawirus może być przenoszony z człowieka na człowieka. Jak twierdzi Katarzyna Pancer z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny „najważniejsze jest obecnie to, by określić, jakie właściwości ma nowy koronawirus z Wuhan i czy będzie łatwo rozprzestrzeniać się wśród ludzi. Kluczowe zatem w tej chwili jest to, ile osób faktycznie może zakazić chorujący oraz skąd tak naprawdę ten wirus pochodzi. Jak podkreśla ekspertka trudno określić na razie stopień zaraźliwości tego wirusa".
Większość zakażeń ma miejsce w kilkunastomilionowym mieście Wuhan, ale kilkadziesiąt osób zachorowało również min. w Pekinie, Szanghaju i Shenzhenie. Władze wprowadziły już specjalne środki zapobiegawcze, min. kontrole temperatury ciała na dworcach i lotniskach, ale wirus rozprzestrzenił się poza Chiny na cztery inne kraje. Pojedyncze przypadki stwierdzono już w Japonii, Tajlandii, Korei Południowej i na Tajwanie. W Australii kwarantannie poddano mężczyznę, który wrócił z podróży do Chin z objawami grypy. We wtorek 21.01.2020 r. stwierdzono pierwszy przypadek osoby zarażonej nowym rodzajem koronawirusa poza Azją u jednego z mieszkańców Waszyngtonu, o czym poinformowało Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 22 stycznia 2020 r. odnotowano 448 przypadków zakażeń nowym koronawirusem 2019-nCoV w tym 9 zgonów.
Objawy zachorowania obejmują gorączkę, kaszel i duszność. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Wciąż nie wiadomo, co jest źródłem zakażenia nowym typem koronawirusa, choć badacze ustalili, że epidemia rozpoczęła się od jednego z targów owoców morza w mieście Wuhan, a 2019-nCoV przypomina wirusa SARS, który na początku lat dwutysięcznych wywołał globalną pandemię -zaraziło się nim wówczas ok. 8 rys. osób. Objawy wywoływane przez oba typy wirusów są podobne.
Zalecenia dla podróżnych planujących podróż do Wuhan w Chinach według ECDC:
• unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
• unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
• unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
• przestrzeganie zasad higieny rak,
• podróżni z ostrymi objawami ze strony układu oddechowego, którzy przebywali w Wuhan powinni zgłosić się do lekarza i przekazać informację o historii podróży do tego miasta.
Ponadto, ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.
Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną. Główny Inspektor Sanitarny zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą, a wszystkie europejskie instytucje na bieżąco ze sobą współpracują. Europa jest dobrze przygotowana na rozpoznanie i leczenie wirusa, który pod wieloma względami przypomina SARS.
W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, że:
- Dalsze rozprzestrzenianie się wirusa na świecie jest prawdopodobne;
- Obecnie   istnieje   umiarkowane   prawdopodobieństwo   zakażenia   obywateli UE/EOG odwiedzających Wuhan;
- Istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia przypadków importowanych w krajach o największej liczbie osób podróżujących z/do Wuhan (tj. w krajach  Azji);
Istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo wykrycia przypadków importowanych w krajach UE/EOG;
- Przestrzeganie odpowiednich zasad zapobiegania i kontroli zakażeń w krajach z bezpośrednimi połączeniami lotniczymi z Wuhan (w szczególności w placówkach opieki zdrowotnej) powoduje, że ryzyko wystąpienia wtórnych przypadków w UE oceniane jest jako niskie.
Źródło:
https://infekcje.mp.pl/wiadomosci/224618,nie-wiemy-jakie-wlasciwosci-ma-2019-ncov
https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dla-podrozujacych-22-stycznia-2020-r/
https://infekcje.mp.pl/wiadomosci/224617,pinkas-zachowujemy-daleko-idacy-spokoj
https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china
Komunikaty dotyczące zachorowań wywołanych nowym koronowirusem 2019-nCOV dostępne są na stronie internetowej: https://gis.gov.pl/ pod linkami:
1. https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dla-podrozujacych-warszawa-25-stycznia-2020-ropracowano-na-podstawie-danych-ecdc-oraz-who/
2. https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-nr-6-dla-podrozujacych-26-stycznia-2020-r/

89,866,961 unikalne wizyty