Z RAKIEM MOŻNA WYGRAĆ !!!Drukuj

• 30/09/2010 10:16:46
Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonu kobiet w wieku poniżej 65 lat, zaś pierwsze miejsce zajmuje rak piersi. Badania dowodzą, że z obecnie żyjących co 16 Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Częstość zachorowań na nowotwory złośliwe piersi gwałtownie wzrasta po 35 roku życia, a bardzo wysokie współczynniki zachorowań utrzymują się do późnego wieku. W ogólnej liczbie zachorowań na raka piersi prawie 30 %. dotyczyło kobiet w wieku przedmenopauzalnym, natomiast pozostałe 70% kobiet w wieku pomenopauzalnym. Ze względu na duży procent zachorowań po 50 roku życia kobiety z tej grupy ryzyka są objęte bezpłatną profilaktyczną opieką przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie ma natomiast bezpłatnych programów pozwalających na wczesne wykrycie raka piersi w grupie kobiet w wieku od 35 do 50 lat.  Statystki dotyczące zachorowania na raka piersi kobiet w/w grupy wiekowej nie były dotychczas prowadzone, ale w opinii lekarzy kobiety te należą do tej samej grupy ryzyka zachorowań na raka piersi jak objęte bezpłatnym programem Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ ) panie z przedziału wiekowego 50 - 69 lat.
Dlatego też w trosce o zdrowie naszych mieszkanek Rada Gminy Terespol, już w ubiegłym roku  podjęła decyzję o wprowadzeniu Programu Profilaktyki Raka Piersi na terenie gminy Terespol, którego głównym założeniem jest wykonywanie bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet które nie są objęte programami NFZ.
W 2009 r. profilaktycznymi badaniami została objęta grupa kobiet w wieku 40 - 49 lat, czyli urodzonych w latach 1960 – 1969, zamieszkałych na terenie gminy Terespol, u których wcześniej nie zdiagnozowano zmian nowotworowych w piersi lub nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Na 449 uprawnionych, na bezpłatne badania mammograficzne zgłosiło się 165 kobiet. Po dokonanej ocenie zdjęć mammograficznych, 36 kobiet zostało skierowanych na dodatkowe badania USG piersi, 7 kobiet na badania specjalistyczne, 3 kobiety na kontrolny skos piersi oraz 1 kobieta z racji podejrzanej zmiany radiologicznej została skierowana na badania specjalistyczne. Całość przedsięwzięcia sfinansowana została z budżetu gminy Terespol.
Konsekwentnie, w  roku bieżącym również zostały przeprowadzone  badania mammograficzne dla kobiet z przedziału wiekowego od 35 do 40 lat, czyli urodzonych w latach 1975-1970 i zamieszkałych na terenie gminy Terespol. Cała akcja odbywała się od 23 do 25 sierpnia 2010 i była w całości sfinansowana z budżetu gminy Terespol. Badania były wykonywane w mammobusie ustawionym przy Urzędzie Gminy Terespol. Na 279 uprawnionych  zgłosiło się tylko 76 kobiet.
Pamiętajmy, nie można zapobiegać zachorowaniu na raka piersi, ale można go wykryć w najwcześniejszym stadium rozwoju. Tego rodzaju nowotwór  może rozwijać się nawet 20 lat, więc należy kontrolować własne piersi od wczesnych lat życia. Tylko nie wykryty w porę i nie leczony nowotwór piersi jest śmiertelny.
D.Wowczeniuk