MENU

SKRZYNKA PODAWCZA

EPUAP2
ePUAP ESP:
/2074hufjl4/skrytka

WYKAZ NUMERÓW

Wykaz numerów Urzedu Gminy Terespol

ZADAJ PYTANIE WÓJTOWI

OFERTY INWESTYCYJNE

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

GMINNE CENTRUM KULTURY


Gminne Centrum Kultury

EKO-BUG

ZWIĄZEK GMIN WIEJSKICH

CEIDG

CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

mikroporady.pl

SKORZYSTAJ Z USŁUG PUBLICZNYCH

PROJEKT WROTA LUBELSZCZYZNY


Wrota LubelszczyznyPANEL DLA NIEDOWIDZĄCYCH


Standardowa

Niedowidzący

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


BIP

Transmisja online RADY GMINY TERESPOL


Sesja on-line

OSTRZEŻENIE POGODOWE

BIP

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021


NSP2021

Zadania współfinansowane z państwowych funduszy celowych i budżetu państwa


Projekty fundusze celowe

Projekty współfinansowane przez Unię Europejską


Projekty UE

MIGAM PANEL

Obsługa osób głuchoniemych

USŁUGI OBYWATEL.GOV.PL

BEZPŁATNY SYSTEM SMS

FACEBOOK

GMINA TERESPOL NA FACEBOOK


FACEBOOK

KARTA DUŻEJ RODZINY

KARTA DUŻEJ RODZINY

GMINNY PORTAL MAPOWY

Gminny Portal Mapowy

PORTAL MAPOWY

Geoportal

Rozkład jazdy


Rozkład jazdy

BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ


BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ

PRAWA PACJENTA


 Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

POGODA

POLECAMY:

Z RAKIEM MOŻNA WYGRAĆ !!!Drukuj

  • 30/09/2010 10:16:46
Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonu kobiet w wieku poniżej 65 lat, zaś pierwsze miejsce zajmuje rak piersi. Badania dowodzą, że z obecnie żyjących co 16 Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Częstość zachorowań na nowotwory złośliwe piersi gwałtownie wzrasta po 35 roku życia, a bardzo wysokie współczynniki zachorowań utrzymują się do późnego wieku. W ogólnej liczbie zachorowań na raka piersi prawie 30 %. dotyczyło kobiet w wieku przedmenopauzalnym, natomiast pozostałe 70% kobiet w wieku pomenopauzalnym. Ze względu na duży procent zachorowań po 50 roku życia kobiety z tej grupy ryzyka są objęte bezpłatną profilaktyczną opieką przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie ma natomiast bezpłatnych programów pozwalających na wczesne wykrycie raka piersi w grupie kobiet w wieku od 35 do 50 lat.  Statystki dotyczące zachorowania na raka piersi kobiet w/w grupy wiekowej nie były dotychczas prowadzone, ale w opinii lekarzy kobiety te należą do tej samej grupy ryzyka zachorowań na raka piersi jak objęte bezpłatnym programem Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ ) panie z przedziału wiekowego 50 - 69 lat.
Dlatego też w trosce o zdrowie naszych mieszkanek Rada Gminy Terespol, już w ubiegłym roku  podjęła decyzję o wprowadzeniu Programu Profilaktyki Raka Piersi na terenie gminy Terespol, którego głównym założeniem jest wykonywanie bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet które nie są objęte programami NFZ.
W 2009 r. profilaktycznymi badaniami została objęta grupa kobiet w wieku 40 - 49 lat, czyli urodzonych w latach 1960 – 1969, zamieszkałych na terenie gminy Terespol, u których wcześniej nie zdiagnozowano zmian nowotworowych w piersi lub nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Na 449 uprawnionych, na bezpłatne badania mammograficzne zgłosiło się 165 kobiet. Po dokonanej ocenie zdjęć mammograficznych, 36 kobiet zostało skierowanych na dodatkowe badania USG piersi, 7 kobiet na badania specjalistyczne, 3 kobiety na kontrolny skos piersi oraz 1 kobieta z racji podejrzanej zmiany radiologicznej została skierowana na badania specjalistyczne. Całość przedsięwzięcia sfinansowana została z budżetu gminy Terespol.
Konsekwentnie, w  roku bieżącym również zostały przeprowadzone  badania mammograficzne dla kobiet z przedziału wiekowego od 35 do 40 lat, czyli urodzonych w latach 1975-1970 i zamieszkałych na terenie gminy Terespol. Cała akcja odbywała się od 23 do 25 sierpnia 2010 i była w całości sfinansowana z budżetu gminy Terespol. Badania były wykonywane w mammobusie ustawionym przy Urzędzie Gminy Terespol. Na 279 uprawnionych  zgłosiło się tylko 76 kobiet.
Pamiętajmy, nie można zapobiegać zachorowaniu na raka piersi, ale można go wykryć w najwcześniejszym stadium rozwoju. Tego rodzaju nowotwór  może rozwijać się nawet 20 lat, więc należy kontrolować własne piersi od wczesnych lat życia. Tylko nie wykryty w porę i nie leczony nowotwór piersi jest śmiertelny.
D.Wowczeniuk
63,220,607 unikalne wizyty