Ja już się spisałem!Drukuj

• 11/05/2021 12:02:16

Ja już się spisałem!

Szanowni Państwo!

Główny Urząd Statystyczny od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r. przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Uzyskane podczas spisu powszechnego dane indywidualne są opracowywane i przedstawiane w postaci agregatów danych o różnych przekrojach i na różnych poziomach podziału terytorialnego i administracyjnego kraju. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych.  Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.

Udział w spisie jest obowiązkowy i dotyczy wszystkich  mieszkańców Polski.

Jak się można spisać?

• metodą samospisu internetowego

Wystarczy wejść na stronę internetową GUS spis.gov.pl, zalogować się do aplikacji i wypełnić formularz spisowy. Na stronie znajdują się również szczegółowe informacje dotyczące logowania do formularza spisowego i zawartych w nim pytań.  W przypadku braku dostępu do Internetu mogą Państwo spisać się w każdym Urzędzie statystycznym lub urzędzie miasta i gminy, gdzie zostało przygotowane specjalne miejsce spisowe tj. dla osób, które nie posiadają warunków technicznych do wypełnienie formularza spisowego w domu. Takie stanowisko funkcjonuje w Urzędzie Gminy Terespol  w godzinach pracy Urzędu, gdzie każdy zainteresowany może przyjść  i dokonać samospisu.

Osoby, które dokonają samospisu mogą wziąć  udział w loterii promocyjnej związanej z udziałem w spisie powszechnym.

• metodą wywiadu telefonicznego

Osoby, które  nie mają możliwości  dokonać samospisu internetowego  mogą zadzwonić na infolinię spisową pod numer: 22 279 99 99.

• metodą wywiadu bezpośredniego

Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub telefoniczne na infolinii spisowej, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie.

Rachmistrze będą dzwonić wyłącznie z niżej podanych  numerów:
22 828 88 88,  22 279 99 99.

Rachmistrz spisowy ma nadany oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko,  numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.

Tożsamość rachmistrza można sprawdzić:

• poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
  • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Jeśli respondent będzie miał uzasadnione wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności kontaktującego się z nim rachmistrza spisowego, powinien zaistniały incydent niezwłocznie zgłosić na infolinię spisową lub do właściwego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, decyzją Generalnego Komisarza Spisowego rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich czyli odwiedzać Państwa w domach aż do odwołania. Dlatego, proszę zgłaszać na policję przypadki osób które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów.

Jeśli wśród Państwa bliskich, znajomych, sąsiadów są osoby starsze, które nie posiadają komputera lub mają kłopot z obsługą telefonu, pomóżmy im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy  w  najdogodniejszej dla nich formie.

Ja już się spisałem! Teraz Twoja kolej!

Zachęcam Państwa,  do zrealizowania obowiązku spisowego.

Gminny Komisarz Spisowy
                                                                                                               Wójt Gminy Terespol