5 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie odbyło się wręczenie tytułów Lidera Innowacji w regionalnej edycji Konkursu" Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju".
Gmina Terespol znalazła się w zaszczytnym gronie laureatów. Tytuł „Regionalnego Lidera Innowacji – 2010” w kategorii: Innowacyjny projekt unijny „Budowa szerokopasmowej sieci bezprzewodowej z dostępem do Internetu Gmina Terespol etap-1” odebrał Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk.
Ideą konkursu jest identyfikowanie oraz promowanie przedsięwzięć i inicjatyw o charakterze rozwojowym i innowacyjnym.
Konkurs „Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju” jest przedsięwzięciem o zasięgu ogólnokrajowym i ma charakter otwarty.
Uczestnikami konkursu mogą być:
Grupa 1 - przedsiębiorcy (firmy - mikro, małe, średnie, duże),
Grupa 2 - gminy (wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie),
Grupa 3 - organizacje oraz inne podmioty (fundacje, stowarzyszenia, inne podmioty).
Konkurs składa się z dwóch edycji tj. regionalnej (16 województw) oraz edycji ogólnopolskiej.
Uczestniczące w konkursie podmioty ubiegają się o tytuły w następujących kategoriach: Innowacyjna firma, Innowacyjny produkt, Innowacyjna usługa, Innowacyjna gmina, Innowacyjna organizacja, Innowacyjny projekt unijny, Dynamicznie rozwijająca się firma.
KILKA INFORMACJI O NAGRODZONYM PROJEKCIE
W chwili realizacji projektu na terenie gminy działał jeden operator telekomunikacyjny, który udostępniał łącza szerokopasmowe jedynie w kilku miejscowościach na terenie gminy i sąsiadującym mieście.
W pozostałych miejscowościach istniała jedynie możliwość skorzystania z Internetu tylko przez modem analogowy. Dynamiczny rozwój gminy wymusił rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej o szybki szerokopasmowy bezpieczny dostęp do Internetu, który w obecnej chwili jest nieodzownym elementem sprawnego działania przedsiębiorstw szkół i jednostek samorządowych.
Do budowy sieci szerokopasmowej została wybrana technologia bezprzewodowa. Sieć szkieletowa została wykonana w standardzie WiMax, która działa w paśmie chronionym 3,5 GHz wykupionym w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Pierwsza w Polsce niekomercyjną sieć regionalną opartą na tej technologii wybudowano w 2005r.
Punkty dostępowe zostały wykonane w standardzie IEEE 802.11b/g/n, gdyż jest to obecnie najbardziej rozpowszechniony standard na rynku co zapewnia trwałość projektu i jej kompatybilność z innymi produktami. Kluczowe znaczenie przy wyborze tej technologii miała jej łatwość budowy i późniejszej rozbudowy. Przyłączanie użytkowników jest również proste i szybkie. Koszt budowy takiej sieci, jest znacznie niższy w porównaniu do sieci np. światłowodowych.
Realizacja projektu przyczyniła się do rozwiązania następujących problemów:
• poprawiła wykorzystanie istniejących pracowni komputerowych w szkołach
• ułatwiła dostęp do materiałów edukacyjnych,-np. została założona kawiarenka komputerowa z bezpłatnym dostępem do Internetu w Gminnym Ośrodku Kultury w Koroszczynie, w kilku świetlicach zostały zainstalowane jednostki komputerowe, gdzie mieszkańcy nie posiadający w domu komputera mogą bezpłatnie skorzystać z usługi dostępu do Internetu oczywiście nieodpłatnie.
• poprawiła komfort życia mieszkańców– mieszkańcy nie ponoszą kosztów użytkowania sieci.
• ułatwiła wymianę informacji pomiędzy jednostkami OSP, Urzędem Gminy szkołami oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury
W chwili jest zarejestrowanych 1027 użytkowników sieci, którzy za darmo korzystają z usługi dostępu do Internetu.
D.Wowczeniuk