Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kobylanach dnia 6 czerwca 2023 r. obchodziła jubileusz stulecia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym. Następnie dyrektor szkoły - Bożena Konieczka, powitała na sali gimnastycznej zaproszonych gości, min.: Teresę Misiuk - lubelskiego kuratora oświaty, Krzysztofa Iwaniuka - wójta gminy Terespol, Bogdana Daniluka - zastępcę wójta gminy Terespol, pracowników gminy, radnych, przedstawicieli straży granicznej i policji, duchowieństwo, przedstawicieli kuratorium, byłych dyrektorów szkoły i dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, przyjaciół placówki oraz Cecylię Knigawkę - najstarszą absolwentkę.
Historię Szkoły w Kobylanach przedstawiła Bożena Jakuszko, nauczycielka historii: „Początki Szkoły w Kobylanach związane są z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. (…) Siedzibą szkoły był drewniany budynek, mieszczący się obok cerkwi. Zajęcia w czteroklasowej szkole prowadził jeden nauczyciel. Dzieci po ukończeniu czterech klas mogły kontynuować naukę w Terespolu. W czasie okupacji niemieckiej w latach 1939 - 1944 polskie dzieci uczęszczały do szkoły mieszczącej się w dworze dziedzica Kobylan, Jana Łaszkiewicza. Po II wojnie światowej siedzibę przeniesiono ponownie do dawnego budynku. Panowały w nim bardzo trudne warunki. Budynek był zniszczony i wymagał remontu. W 1948 roku wprowadzono obowiązkową 7- letnią szkołę podstawową. W szkole brakowało sal. Nauka odbywała się na zmiany w klasach łączonych. Sytuacja lokalowa uległa poprawie w 1952 roku, kiedy szkoła objęła tzw. zielony budynek zwolniony przez repatriantów ze wschodu. Po remoncie stał się on miejscem nauki klas starszych. Klasy młodsze nadal uczyły się w budynku obok cerkwi. Zlikwidowano wtedy zmianowy system nauczania i klasy łączone. W 1961 roku w wyniku kolejnej reformy wprowadzono ośmioletni system nauczania. Poprawiło się wyposażenie szkoły. W roku szkolnym 1967/68 szkoła miała pracownię zajęć praktyczno-technicznych, klasopracownię fizyki z chemią i biologii z geografią. (…) W 1970 roku pożar zniszczył część jednej ze ścian tzw. zielonej szkoły. (…) Nowy rozdział w historii szkoły rozpoczął się w 1991 r., kiedy rozpoczęto budowę nowego obiektu. Po czterech latach prac, 4 stycznia 1994 r., nastąpiło oddanie do użytku pierwszego segmentu szkoły, a kilka miesięcy później drugiego segmentu. W 2005 r. przebudowano boiska szkolne, a w 2009 r. powstaje kompleks boisk Orlik”.
Obecni na sali goście z zainteresowaniem obejrzeli krótki film ze wspomnieniami najstarszych żyjących absolwentów: Władysława Iwaniuka, Jana Moździerza i Cecylii Knigawki, przygotowany przez członkinie szkolnej telewizji oraz film zmontowany na bazie zdjęć z dawnych lat.
W dalszej części nie zabrakło także wspomnień byłych absolwentów. Zaprezentowali je między innymi: Jolanta Zadrożna - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, Adam Sepczuk – radny Gminy Terespol oraz Krzysztof Iwaniuk – wójt gminy. Wszyscy z wielkim sentymentem wspominali szkolne lata. O wkładzie i zaangażowaniu w budowę nowego budynku szkoły mówiła Pani Joanna Marchel ówczesna Kurator Oświaty i Wychowania.
Sukcesy szkoły przedstawiła nauczycielka języka polskiego - Ilona Wysokińska, przytaczając długą listę uczniów, którzy zapisali się pozytywnie na przestrzeni lat. Pani dyrektor - Bożena Konieczka, odnosząc się do czasów współczesnych, zwróciła uwagę, że nauczyciele starają się, by młodzież rozwijała się na polu artystycznym, sportowym i naukowym, uczą młodzież wartościowego spędzania czasu - funkcjonuje grupa artystyczna Białe Anioły, harcerstwo, kluby sportowe, organizowane są atrakcyjne wycieczki.
Pani dyrektor odebrała wiele podziękowań i gratulacji za obecny wizerunek szkoły - nowoczesny, kolorowy, na miarę XXI wieku.
To niezwykłe wydarzenie, jakim były obchody stulecia, zostało uczczone wręczeniem statuetek i okolicznościowych pamiątek zaproszonym gościom, jak i pracownikom szkoły. Całą uroczystość uświetniły występy artystyczne zespołu Białe Anioły, zdjęcia i krótkie filmy przygotowane przez Pana Artura Chomiuka oraz zespołu Hard Gock kierowanego przez Pana Andrzeja Maziejuka.