WOTUM ZAUFANIA ORAZ ABSOLUTORIUM DLA WÓJTA GMINY TERESPOLDrukuj

• 24/07/2023 09:17:33

Podczas XXVIII Sesji Rady Gminy Terespol, która miała miejsce w dniu 27 czerwca 2023 r. Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk uzyskał wotum zaufania za rok 2022 oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2022.

Głosowanie w sprawie udzielenia wotum zaufania poprzedziło omówienie przez Wójta Gminy raportu o stanie Gminy Terespol za 2022 rok oraz dyskusja nad raportem.
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym raport o stanie Gminy Terespol za 2022 rok został przekazany Radzie Gminy w ustawowym terminie oraz opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Terespol. Raport obejmuje podsumowanie działalności Wójta w roku poprzednim. Mieszkańcy Gminy Terespol nie skorzystali z możliwości wypowiedzenia się na temat raportu o stanie Gminy Terespol za 2022 rok.
Po zakończeniu debaty Rada Gminy Terespol, w wyniku głosowania, udzieliła wotum zaufania Wójtowi Gminy.
Za przyjęciem uchwały w sprawie udzielenia wotum zaufania Wójtowi Gminy Terespol za rok 2022 głosowało - 11 radnych, przeciw - 1, wstrzymujących się - 1.
W dalszej części posiedzenia Wójt Gminy Krzysztof Iwaniuk oraz Skarbnik Gminy Edyta Maruda omówili sprawozdanie Wójta Gminy Terespol z wykonania budżetu gminy za rok 2022 wraz z informacją o stanie mienia, sprawozdaniem finansowym a następnie Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Romaniuk odczytał Uchwałę Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie  zaopiniowania przedłożonego przez Wójta Gminy Terespol sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2022 rok i otworzył dyskusję nad przedstawionymi dokumentami.
Po zakończeniu dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Romaniuk odczytał uchwałę Nr 1/23 Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Terespol z dnia 14 czerwca 2023 r. w sprawie rozpatrzenia i zaopiniowania sprawozdania z wykonania budżetu gminy Terespol za rok 2022  wraz ze sprawozdaniem finansowym oraz wniosku o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Terespol oraz Uchwałę Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z dnia 15 czerwca 2023 r. w sprawie zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Terespol w sprawie absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2022 r. Radni gminy
nie skorzystali z możliwości zabrania głosu w tych sprawach, nie wniesiono pytań, uwag.
Podczas posiedzenia XXVIII Sesji Rada Gminy Terespol podjęła uchwałę w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem Wójta Gminy Terespol z wykonania budżetu za rok 2022.
Za przyjęciem uchwały głosowało - 11 radnych, przeciw - 0, wstrzymujących się - 2.
Po rozpatrzeniu wszystkich punktów w porządku obrad koniecznych do rozpatrzenia absolutorium przystąpiono do głosowania nad uchwałą w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z tytułu wykonania budżetu za rok 2022.
Radni Gminy Terespol, w wyniku głosowania, udzielili absolutorium Wójtowi Gminy z tytułu wykonania budżetu za rok 2022.

Podczas posiedzenia zostały podjęte następujące uchwały:
● w sprawie udzielenia wotum zaufania Wójtowi Gminy Terespol za rok 2022;
● w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem Wójta Gminy Terespol z wykonania budżetu za rok 2022;
● w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z tytułu wykonania budżetu za rok 2022;
● w sprawie zmiany uchwały budżetowej na rok 2023;
● w sprawie zmian wieloletniej prognozy finansowej;
● w sprawie regulaminu przyznawania dodatków oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli;
● w sprawie powołania Zespołu do spraw zaopiniowania kandydatów na ławników sądowych na kadencję 2024 – 2027;
● w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Terespol dla części miejscowości Kobylany;
● w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie w trybie bezprzetargowym z dotychczasowymi dzierżawcami na czas oznaczony do trzech lat kolejnych umów dzierżawy, których przedmiotem są te same nieruchomości;
● w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie w trybie bezprzetargowym z dotychczasowym podmiotem na czas oznaczony do trzech lat kolejnej umowy rybackiego użytkowania wody, której przedmiotem jest ta sama nieruchomość;
● w sprawie udzielenia dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze Gminy Terespol;
● zmieniająca uchwałę w sprawie udzielenia w roku 2023 pomocy finansowej Powiatowi Bialskiemu;
● w sprawie zaopiniowania wniosku o uznanie lasów za ochronne oraz pozbawienie
ich charakteru ochronnego.

Podczas posiedzenia XXVIII Sesji Rady Gminy Terespol Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Aneta Miszczuk omówiła:
- Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii za 2022 rok;
- Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie za 2022 rok;
- Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Terespol
za rok 2022.

Zachęcamy do zapoznania się z tekstami podjętych uchwał, wykazami imiennych głosowań, które dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy pod adresem https://ugterespol.bip.lubelskie.pl jak również na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy. Sesja online dostępna również pod adresem: https://gminaterespol.sesja.pl

RADA GMINY TERESPOL - PROTOKÓŁ GŁOSOWANIA

Informacja Wójta Gminy Terespol o działalności międzysesyjnej - od dnia 30 marca 2023 roku do dnia 27 czerwca 2023 r.