W dniu 23.03.2011 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Koroszczynie odbyło się międzynarodowe spotkanie dotyczące perspektyw powstania granicznego przejścia pieszego pomiędzy Polską a Białorusią.
Na spotkanie przybyli Konsul RP w Brześciu Anna Nowakowska , Konsul Republiki Białoruś w Białej Podlaskiej Aleksander Łozicki, Poseł Jerzy Stefaniuk, Mer Miasta Brześć Aleksander Pałyszenkow, Zastępca Mera Kowalczuk Wasilij, Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa, Dyrektorem KUP, Rektor Brzeskiej Państwowej Technicznej Szkoły Wyższej, Architekt, Dyrektor LZPG w Chełmie Jerzy Jaworski, Starosta Bialski Tadeusz Łazowski oraz przedstawiciele samorządu miasta i gminy Terespol i przedstawiciele służb granicznych Polski i Białorusi.
Delegacja z Brześcia przedstawiła projekt budowy przejścia granicznego wraz z planami zagospodarowania przestrzennego i turystycznego na terenie Republiki Białoruś. Obiekt ten przeznaczony byłby do obsługi ruchu pieszego i ewentualnie rowerowego. Rozważano również pomysł przystosowania istniejącego przejścia drogowego do ruchu pieszego. Wszystkim obecnym przypadł jednak do gustu projekt bazujący na historycznym połączeniu Terespola z Brześciem poprzez most do Bramy Terespolskiej.
Poruszono również kwestie zagospodarowania, także po stronie polskiej, terenu wokół nowego przejścia. Istotną propozycją było wykorzystanie historycznych obiektów nie tylko fortów twierdzy Brześć, ale również przystani na rzece Bug oraz terenu na Wyspie Pogranicznej. Są to miejsca, które można wykorzystać do zorganizowania pracy różnych placówek muzealnych. Ważną kwestią staje się także możliwość udostępnienia, zamkniętego w chwili obecnej dla żeglugi odcinka rzeki Bug między przejściem drogowym oraz kolejowym.
Strony ustaliły, że niezbędne jest powołanie zespołu roboczego, który określiłby możliwości i zakres zadań poszczególnych stron zaangażowanych w realizację takiego planu. Spotkanie zespołu roboczego ustalono na dzień 5 kwietnia.
Galeria zdjęć
Prozpozycja strony Białoruskiej