Informacja w sprawie kontroli opróżniania zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ściekówDrukuj

• 05/10/2023 14:02:34

Wójt Gminy Terespol informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami od 9 sierpnia 2022 r. do 9 sierpnia 2024 r. każda nieruchomość nie podłączona do sieci kanalizacyjnej musi zostać skontrolowana pod kątem prawidłowości postępowania z nieczystościami ciekłymi i osadami z przydomowych oczyszczalni ścieków. Urząd Gminy Terespol ma obowiązek przeprowadzenia kontroli częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków, a także faktu zawarcia umów na wywóz nieczystości ciekłych ich transport z przedsiębiorcą wykonującym takie usługi.
Rada Gminy Terespol uchwałą Nr XXVII/273/23 z dnia 30 marca 2023 r. zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Terespol”, wprowadziła regulację o częstotliwości wywozu nieczystości. Zgodnie z obowiązującym regulaminem, opróżnianie zbiornika bezodpływowego (tzw. szamba) określono - nie rzadziej niż dwa razy w roku lub przydomowej oczyszczalni - nie rzadziej niż jeden raz w roku.

Właściciele nieruchomości, którzy nie mają podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych, lub przydomowych oczyszczalni ścieków powinni uczynić to niezwłocznie!

W związku z powyższym posiadane umowy oraz dowody uiszczania opłat za usługi należy okazać w Urzędzie Gminy Terespol, Kobylany, Plac Ryszarda Kaczorowskiego 1, pokój 2A, tel. 83 411 20 31 w godz. 8:00 – 15:00. Z czynności kontrolnych przedstawienia dokumentów w Urzędzie lub na posesji zostanie sporządzony protokół spisany z właścicielem nieruchomości.
W sytuacji niedostarczenia dokumentów właściciel nieruchomości otrzyma wezwanie w celu okazania dokumentów w tutejszym Urzędzie, w innym przypadku kontrola zostanie przeprowadzona bezpośrednio na nieruchomości. Czynności kontrolne realizowane będą co najmniej raz na dwa lata w celu sprawdzenia poprawności opróżniania zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków.
Kontrola korespondencyjna obejmować będzie sprawdzenie następujących dokumentów:
1) posiadanie umowy na świadczenie usługi wywozu nieczystości ciekłych przez właścicieli zbiorników bezodpływowych lub osadów ściekowych w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków;
2) dowodów uiszczania opłat za te usługi, za okres dwóch lat oraz częstotliwości opróżniania szamb i osadników z oczyszczalni przydomowych;
3) ilości pobranej wody przez użytkowników niepodłączonych do kanalizacji;
4) zgłoszenia faktu posiadania i eksploatacji zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni.

Właściciele nieruchomości, którzy nie złożyli zgłoszenia do gminnej ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb), oraz przydomowych oczyszczalni ścieków powinni uczynić to niezwłocznie (pokój nr 2A w Urzędzie Gminy Terespol)!