WS. WSPÓLNOT GRUNTOWYCHDrukuj

• 22/02/2024 14:34:53

Kobylany, dnia 22 luty 2024r.

Szanowni mieszkańcy Gminy Terespol oraz udziałowcy wspólnot gruntowych!!
W ostatnim czasie w artykułach prasowych oraz w mediach społecznościowych pojawiało się wiele, nie do końca prawdziwych informacji dotyczących wspólnot gruntowych.
Wspólnoty gruntowe to relikt przeszłości z okresu zaborów. Cel wspólnot gruntowych sprowadzał się do korzystania przez określonych mieszkańców ze wspólnego gruntu. Aktualnie idea ta zupełnie utraciła sens, zaś ze wspólnotami gruntowymi gminy borykają się do dziś. Trudno określić liczbę udziałowców, bo rośnie, gdy dziedziczą kolejne osoby.
Do 2013r. we wszystkich wspólnotach gruntowych położonych na terenie Gminy Terespol były jedynie wydane decyzje wydziału rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej w sprawie uznania nieruchomości za wspólnotę gruntową oraz decyzje zatwierdzające wykaz osób uprawnionych do udziału. Podkreślić należy, iż listy te pochodziły z lat 60-cyh XX wieku. Poza tymi dokumentami żadna ze wspólnot nie miała zaktualizowanych list udziałowców, w większości wspólnot nie odbywały się zebrania, zaś po wejściu w życie nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, nie było wydanych decyzji administracyjnych zatwierdzających Statuty. Do tego momentu żadna ze wspólnot nie posiadała uregulowanych spraw formalnych, co uniemożliwiało prowadzenie bieżącej działalności i związanych z tym pozyskiwaniu środków finansowych przez wspólnoty.
Aby pomóc wspólnotom gruntowym w reaktywacji ich działalności Urząd Gminy Terespol zlecił zewnętrznej firmie aktualizację list udziałowców. Czynności te polegały na odnalezieniu dokumentów z kilkudziesięciu lat i uaktualnieniu osób na listach udziałowców. Firma ta wykonała ogromną pracę i zaktualizowała listy osób uprawionych do udziału we wspólnotach gruntowych. Dopiero te listy dały możliwość wystąpienia do Staroty Bialskiego o wydanie decyzji administracyjnych przyznającej Gminie Terespol udziały Skarbu Państwa. Dokumenty te pozwoliły również na wznowienie działalności wspólnot gruntowych na terenie całej gminy, a także na wybory nowych zarządów, komisji rewizyjnych, zatwierdzenie nowych Statutów. Opisane wyżej działania dotyczą również Wspólnoty Gruntowej we wsiach Łobaczew Duży i Mały. Także ta wspólnota może obecnie funkcjonować wyłącznie dzięki opisanym wyżej staraniom podjętym przez Urząd Gminy Terespol. Podkreślić bowiem trzeba, że wspólnota ta otrzymała od Gminy Terespol dokumenty pozwalające na wznowienie działalności, a także w konsekwencji na uzyskiwanie korzyści finansowych, którymi dziś dysponuje. Gmina Terespol nigdy nie czerpała jak również nie oczekuje żadnych korzyści ze wspólnot gruntowych.
Za nieprawdziwe uznać należy informacje o „bałaganie współtworzonym przez urzędników” we Wspólnocie Gruntowej we wsi Murawiec Żuki. Sprawa sądowa, o której mowa w artkule prasowym, dotyczy wyłącznie indywidualnego sporu pomiędzy zarządem wspólnoty gruntowej a jednym z jej udziałowców. Gmina Terespol nie była stroną tego procesu, jak również w żaden inny sposób nie brała udziału w sprawie sądowej i nie była także powiadamiana przez Sąd Okręgowy w Lubienie o tym sporze.
Reasumując, gdyby nie starania podjęte przez Urząd Gminy Terespol aby uporządkować formalne kwestie wspólnot gruntowych, żadna ze wspólnot położonych na terenie gminy, dziś by nie funkcjonowała i nie czerpała korzyści związanych z jej działalnością, uzyskiwanych m.in. z dzierżaw gruntów należących do wspólnot.
Jeśli istnieje jakaś potrzeba pomocy udziałowcom wspólnot gruntowych zapraszam do Urzędu Gminy Terespol.
Magdalena Szymańska –Chmiel
Pełnomocnik Gminy Terespol