HISTORIA SPÓŁKI
Spółka została zarejestrowana w 1991 r jako całkowicie nowy , tworzony od podstaw podmiot gospodarczy, którego celem było wybudowanie nowoczesnego zakładu mięsnego na terenie Wolnego Obszaru Celnego , jego uruchomienie i rozwój przetwórstwa mięsnego. Zakład został wybudowany w ciągu 22 miesięcy i oddany do użytku w czerwcu 1993 roku.
LOKALIZACJA
Najdalej na wschód położony zakład mięsny w Polsce, znajdujący się w odległości 8 km od granicy z Białorusią na terenie Wolnego Obszaru Celnego o pow. 166,41 ha. Zakład zlokalizowany jest w pobliżu Suchego Portu Przeładunkowego PKP Małaszewicze, przy międzynarodowej trasie A-2 Paryż - Berlin - Warszawa - Moskwa łączącej Państwa Unii Europejskiej z Rosją i krajami WNP , powierzchnia całkowita działek oznaczonych w ewidencji gruntów nr nr 363/9 , 363/10 i 363/129 dla których Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgi o nr LU1B 00052354/6 i LU1B 00053569/3 należącej do zakładu wynosi 10.148 ha, na której znajduje się budynek produkcyjny o pow. 1.56 ha co umożliwia jego dalsza rozbudowę bądź inne inwestycje np.: chłodnie składowe.
INFRASTRUKTURA
Na infrastrukturę techniczna zakładu składają się : hala produkcyjna o powierzchni 14.500 m2 , budynek administracyjny o powierzchni użytkowej 2.488 m2 oraz pełna infrastruktura techniczna na która składają się :
-
Nowoczesna, holenderska, mechaniczno - biologiczna oczyszczalnia ścieków o wydajności 1050 m3 ścieków na dobę , z możliwością rozbudowy wraz z kolektorem zdolnym do odprowadzenia ścieków z całego Wolnego Obszaru Celnego.
-
Ujęcie wody - dwie studnie o głębokości 350 m każda wraz ze zbiornikiem 1000 m3 i stacja uzdatniania wody, o zdolności produkcji wody pitnej 240 m3 na godzinę.
-
Nowoczesna kotłownia na olej opałowy lekki - zainstalowane dwa kotły STANDARD KESSEL o mocy 5,2 MW . Każdy z kotłów jest w stanie wytworzyć 8T pary na godzinę, z możliwością dalszej rozbudowy
-
Nowoczesna instalacja chłodnicza z centralną zautomatyzowana sterownią Dane techniczne instalacji :czynnik chłodniczy NH3 , system chłodniczy pompowy , dwa obiegi chłodnicze -38oC / 8oC, układ sprężania jednostopniowy, regulacja pracy instalacji automatyczna. Zainstalowane 4 śrubowe agregaty chłodnicze STAL-SAMIFI typu RVA.
-
Kompresorownia sprężonego powietrza składająca się z dwóch sprężarek o wydajności 1 260 m3/h.
-
System energoelektryczny składający się z dwustronnego zasilania stacji elektroenergetycznej oraz kilku podstacji o łącznej mocy 2.4 MW.
-
Magazyn żywca wołowego 8 kojców na 80 szt, i wieprzowego 12 kojców na 300 szt. jednorazowo.
-
Ubojnie żywca wieprzowego i wołowego to dwie linie PETROCELLI o wydajności żywca wołowego na jedną zmianę około 94 tony i wieprzowego 93 tony.
-
Jeliciarnia w ciągu zmiany może dokonać obróbki 850 kompletów jelit wieprzowych lub 210 żołądków wołowych.
-
Wychładzanie i magazynowanie - cykl chłodzenia poubojowego półtusz wieprzowych i wołowych trwa jedną dobę. Wieprzowinę wychładza się w systemie dwufazowym w dwóch chłodniach o łącznej pojemności 2400 szt. półtusz wieprzowych. Wołowina wychładzana jest w 3 stacjonarnych wychładzalniach o łącznej pojemności 600 sztuk półtusz wołowych.
-
Rzeźnia sanitarna - jest to zminiaturyzowana , kompletnie wyposażona hala uboju z przyległymi chłodniami do uboju sztuk niedopuszczonych przez lekarza do uboju standardowego oraz interwencyjnego uboju pojedynczych sztuk.
-
Magazyn odpadów - wydzielona część zakładu z myjnią wózków , gdzie dostarczane są odpady poprodukcyjne, stąd codziennie przekazywane do utylizacji.
-
Magazyn SRM - wydzielone pomieszczenie do barwienia oraz magazynowania SMR jak również chłodniami do przechowywania półtusz, podrobów, skór w trakcie prowadzenia badań w kierunku na BSE.
-
Hale rozbioru w ramach linii technologicznych mające zdolności produkcyjne:
-
Pakownia mięs eksportowych to ciąg trzech chłodni z bezpośrednim dostępem do magazynu opakowań pośrednich [kartonów] wyposażonych w przenośniki taśmowe, stoły obrotowe oraz maszynę do pakowania próżniowego.
-
Szynkownia - ciąg pomieszczeń do pakowania - formowania , obróbki termicznej, rozpakowywania i konfekcjonowania wyrobów o zdolności 10 ton szynki gotowanej w formach i 10 ton wędzonek.
-
Peklownie: a. sucha wyposażona w mieszałkę 600 kg , b. mokra składająca się z ze stacji sporządzania solanek , nastrzykiwarki o wydajności 1,6 tony wędzonek lub 1,0 tony szynek, 8 masownic o wydajności 12 ton/12 godzin, 2 masownice włoskie o wydajności 3tony/16 godz. i maskownica 600 1 o wydajności 420 kg/12 godz.
-
Dział wędlin skład się z dwóch linii produkcyjnych:
-
Komory wędzarnicze w pełni zaspakaja produkcję wędlin i wyrobów wędliniarskich.
-
Konfekcje - wyposażenie tego działu pozwala na zapakowanie wyrobów w następujących formach podania: a. wyroby w gazie obojętnym, b. plastry, c. vacum w workach.
-
Mrożnia -mrożenie towaru odbywa się w komorach i tunelach, pojemność tuneli to 2x6 ton na zmianę, pojemność komór to : 1- 200 ton mięsa, 2-100 ton mięsa lub 20 ton półtusz wieprzowych lub ćwierci wołowych.
-
Magazyn wędlin i mięsa przystosowany do zmagazynowania 80 ton wyrobów wędliniarskich oraz 10 ton mięsa świeżego.
-
Ekspedycja - załadunek mięsa i wędlin może odbywać się jednocześnie służą do tego 3 rampy załadowcze w części ekspedycji wędlin 2 rampy w części ekspedycji mięsa.
Całość produkcji objęta jest systemem informatycznym odnotowującym przemieszczanie się masy mięsnej pomiędzy działami w czasie rzeczywistym.