Około 400 licealistów z Izraela i Polski, samorządowcy z całego kraju (włodarze ziemi, na której żyli ci, których prochy złożono na tej ziemi) oraz przedstawiciele władz Polski i Izraela oddali wspólny hołd pomordowanym w obozie zagłady w Treblince Żydom i Polakom, którzy zginęli za udzielanie im pomocy. By upamiętnić ofiary holokaustu na 269 kamieniach wyryto nazwy miejscowości z których pochodzili. Na zaproszenie Wojewody w uroczystościach uczestniczył również Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk.
Uroczystość przy pomniku głównym rozpoczęto minutą ciszy. Po odegraniu hymnów państwowych Polski i Izraela, 6 zniczy, symbolizujących 6 mln ofiar holokaustu, zapalili wspólnie: Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela w Polsce, Lee A. Feinstein, ambasador USA w Polsce, Eli Shaish, dyrektor Ministerstwo Edukacji Izraela, Mirosław Sielatycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz jeden z Ocalonych.
W treblińskiej Żwirowni delegacja polsko – izraelska złożyła kwiaty przy tablicy upamiętniającej pomordowanych Polaków.
Treblinka II - obóz zagłady w północno-wschodniej części Generalnego Gubernatorstwa, położony cztery kilometry od stacji kolejowej w Małkini, na trasie z Warszawy do Białegostoku. Został założony latem 1942 roku jako część akcji Reinhard – nazistowskiego planu zagłady Żydów z terenu Generalnego Gubernatorstwa. Zginęły w nim setki tysięcy Żydów z Warszawy i okolic, z regionu radomskiego i lubelskiego, z okolic Białegostoku, a także ze Słowacji, Grecji i Macedonii. Liczbę ofiar szacuje się na blisko 900 tys. W marcu 1943 roku naziści rozpoczęli kampanię niszczenia wszystkich dowodów zbrodniczej działalności. Treblinkę zamknięto, większość zabudowy obozowej zniszczono. Ziemia została zaorana i zasiana. Teren obozu przekształcono w gospodarstwo rolne.
Galetria zdjęć