MENU

SKRZYNKA PODAWCZA

EPUAP2
ePUAP ESP:
/2074hufjl4/skrytka

WYKAZ NUMERÓW

Wykaz numerów Urzedu Gminy Terespol

ZADAJ PYTANIE WÓJTOWI

OFERTY INWESTYCYJNE

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

GMINNE CENTRUM KULTURY


Gminne Centrum Kultury

EKO-BUG

ZWIĄZEK GMIN WIEJSKICH

CEIDG

CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

mikroporady.pl

SKORZYSTAJ Z USŁUG PUBLICZNYCH

PANEL DLA NIEDOWIDZĄCYCH


Standardowa

Niedowidzący

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


BIP

Transmisja online RADY GMINY TERESPOL


Sesja on-line

OSTRZEŻENIE POGODOWE

BIP

BIEŻĄCA OCENA JAKOŚCI WODY


Roczna jakość wody

Zadania współfinansowane z państwowych funduszy celowych i budżetu państwa


Projekty fundusze celowe

Projekty współfinansowane przez Unię Europejską


Projekty UE

MIGAM PANEL

Obsługa osób głuchoniemych

USŁUGI OBYWATEL.GOV.PL

KARTA DUŻEJ RODZINY

KARTA DUŻEJ RODZINY

GMINNY PORTAL MAPOWY

Gminny Portal Mapowy

PORTAL MAPOWY

Geoportal

BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ


BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ

Deklaracja dostępności

POLECAMY:

11 Listopada 2011Drukuj

  • 08/11/2011 12:12:55

93 rocznica Odzyskania Niepodległości

 

Dzień 11 listopada to wyjątkowa data w historii Naszej Ojczyzny.. po ponad 100 latach niewoli Polska Odzyskała niepodległość.

Trudna był droga do tej niepodległości , o czym świadczą  groby polskich żołnierzy rozsiane po całym świecie , także po terenie naszej gminy.

Historia tych 123 lat pod zaborami  była historią walki, konspiracji, powstań, znów konspiracji, Mieliśmy trzy wielkie powstania narodowe, mieliśmy epopeję związaną z osobą Napoleona, mieliśmy także mniejsze powstania w roku 1846 i 1848,

Padają stwierdzenia że Polska niepodległa to wynik I wojny światowej. Nikt rozsądny nie zaprzeczy, że rzeczywiście I wojna światowa miała wielki wpływ na odzyskanie niepodległości, że już w trakcie tej wojny wielkie mocarstwa, wszystko jedno, z której strony walczyły, uznały, że Polska musi istnieć, że problem Polski, który usiłowano usunąć z dziejów Europy, wrócił na nowo.

Ale chciano z nas uczynić państwo niewielkie, obejmujące Królestwo, Zachodnią Galicję, a wywalczyliśmy państwo duże. I to walcząc na wielu frontach,  w ciągu ponad trzech lat, zdołaliśmy zrobić już sami. Nikt nam tego nie dał. Nikt nam nie wywalczył II Rzeczpospolitej, która stanowiła jedno z większych państwa międzywojennej Europy.

To są przykłady do dziś aktualne. Dlaczego wtedy udało się to uczynić tak szybko? Bo nikt nie kwestionował tego, że najwyższe wartości to  przywiązanie do Ojczyzny i patriotyzm.  W żadnym wypadku określenie to nie oznacza  nacjonalizmu, który wywodzi się  z nienawiści. Patriotyzm zaś bierze się z miłości, z poczucia utożsamienia się ze wspólnotą kultury, tradycji i  historii. I taki patriotyzm był wtedy i w równym stopniu potrzebny jest dzisiaj.

Pamiętajmy o tym, że II Rzeczpospolita, którą odzyskaliśmy przed dziewięćdziesięcioma trzema laty była wielkim dobrem, że wychowała pokolenie wspaniałych patriotów i wielkich ludzi. Jej pamięć nie może zginąć. I dzisiejsza Polska też zginąć nie może.

W miesiącu listopadzie, który w tradycji chrześcijańskiej jest miesiącem pamięci o zmarłych, pamiętajmy również o tych bohaterach Narodu Polskiego którzy z wielkim patriotyzmem i oddaniem  uczestniczyli w  zrywach narodowych, o bohaterach wszystkich walk niepodległościowych z XVII i XIX w, tych z I i II wojny światowej, ale również i tych
z okresu PRLu. Ich  bohaterska śmierć wpisuje się w ciąg wydarzeń prowadzących do odzyskania Niepodległości zarówno tej  w 1918 roku jak również w 1989. Niech wyrazem tej naszej pamięci będą odwiedziny na grobach żołnierzy poległych za wolną Polskę i symboliczna choćby lampka na mogile.

94,732,315 unikalne wizyty