GMINA TERESPOL WYSOKO W RANKINGU SAMORZĄDÓWDrukuj

• 17/07/2012 14:39:52

"Rzeczpospolita” uhonorowała gminy i miasta, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia. Sposób wyboru zatwierdziła niezależna kapituła składająca się z przedstawicieli instytucji i środowisk od lat współpracujących z samorządami. Przewodniczył jej prof. Jerzy Buzek.

Każdy z samorządów był oceniony wg następujących kryteriów:

* dynamika wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2008 - 2011 (maks. 10 pkt),

* wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, które w latach 2009 - 2011 wpłynęły na rachunek budżetu gminy/miasta - (maks. 10 pkt),

* zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów w latach 2008 - 2011 - (maks. 10 pkt)

* nadwyżka operacyjna w stosunku do dochodów w latach 2008 - 2011 (maks. 5 pkt),

* dynamika wzrostu dochodów własnych w latach 2008 - 2011 -  (maks. 10 pkt),

* relacja nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia w latach 2008 - 2011 (maks. 6 pkt),

* dynamika wzrostu wydatków ogółem na jednego mieszkańca w wybranych działach w poszczególnych latach 2008 - 2011: transport i łączność (5 pkt), ochrona środowiska (4 pkt).

Ranking został przeprowadzony w 2 etapach. W pierwszym etapie zostały wybrane miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2008 – 2010 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Łącznie w I etapie samorząd mógł uzyskać 60 punktów. Na tej podstawie zostało wybranych 564 samorządów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu. W tym gronie znalazły się 64 miasta na prawach powiatu, 250 pozostałych miast i gmin miejsko-wiejskich oraz 250 gmin wiejskich. Do wybranych samorządów zostały wysłane obszerne ankiety składające  się z 16 pytań. Łącznie w drugim etapie samorząd mógł uzyskać kolejne ponad 40 punktów.

Gmina Terespol po raz kolejny znalazła się w pierwszej setce tego prestiżowego rankingu zajmując  58 miejsce w kategorii najlepsza gmina wiejska. Warto podkreślić że z województwa lubelskiego w tej kategorii tylko 7 gmin wiejskich znalazło się w setce, natomiast z powiatu bialskiego tylko  gmina Terespol.

D. Wowczeniuk