Rzeka Bug to odwieczny wodny szlak łączący Podlasie z Morzem Bałtyckim. Za czasów świetności I Rzeczpospolitej jeden z głównych wodnych szlaków handlowych.
W sposób szczególny rzeka ta związana jest z wielkimi Polakami okresu rozbiorowego: Tadeuszem Kościuszką i Julianem Ursynem Niemcewiczem.
Historycy nie są zgodni co do drogi którą przemierzał Kościuszko do Ameryki. Według jednej z teorii wyruszył w swą podróż właśnie rzeką Bug. Rozpoczął ją w Kuzawce, leżącej na terenie dzisiejszej gminy Sławatycze.
Bohater musiał opuścić kraj z powodu Ludwiki Sosnowskiej, córki Hetmana Polnego Litewskiego, z którą chciał się ożenić. Gdy Hetman Sosnowski stanowczo przeciwstawił się temu ślubowi, wówczas jego córka postanowiła nie usłuchać woli ojca i usiłowała uciec została jednak zatrzymana przez niego przy bramie pałacowej.
Kościuszko zmuszony był pożegnać się ze służbą u hetmana Litewskiego i uciekać. Młody Tadeusz postanawia schronić się w dobrach sławatyckich, które w tym czasie dzierżawione były przez jego szwagra. Tam też spotyka się z przejeżdżającym przez te okolice księciem Adamem Czartoryskim. Kościuszko zwierza się Księciu, iż nie widząc w Polsce szans na awans i obawiając się zemsty ze strony hetmana Sosnowskiego postanowił , za przykładem księcia Poniatowskiego i wielu innych Polaków, wyjechać do Ameryki, gdzie może się dosłużyć wyższych szlifów oficerskich. Istotną jednak przeszkodą w realizacji tych zamiarów, był brak gotówki na podróż. Wówczas Książe zaoferował mu pomoc materialną w wysokości 500 czerwonych złotych. Wkrótce Kościuszko odpływa z przystani w Kuzawce do Gdańska, a potem dalej do Ameryki, gdzie służył 9 lat, zdobywając stopień generała brygady oraz jako jedyny Polak Order Cyncynatów.
Z Tadeuszem Kościuszką związana jest osoba Juliana Ursyna Niemcewicza adiutanta, a potem sekretarza przywódcy insurekcji podczas wyprawy do Ameryki.
Julian Ursyn Niemcewicz często przebywał w Neplach, gdyż majątek ten przez wiele lat były własnością jego stryja– Franciszka.
W związku ze zbliżającą się kolejną rocznicą Åšwięta Odzyskania Niepodległości zostaną odsłonięte i poświęcone tablice pamiątkowe w miejscowościach Neple i Kuzawka przypominające postaci tych wielkich Polaków.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 mszą św. w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Åšw. w Neplach.
Serdeczne wszystkich zapraszamy.
Karol Gójski