MENU

SKRZYNKA PODAWCZA

EPUAP2
ePUAP ESP:
/2074hufjl4/skrytka

WYKAZ NUMERÓW

Wykaz numerów Urzedu Gminy Terespol

ZADAJ PYTANIE WÓJTOWI

OFERTY INWESTYCYJNE

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

GMINNE CENTRUM KULTURY


Gminne Centrum Kultury

EKO-BUG

ZWIĄZEK GMIN WIEJSKICH

CEIDG

CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

mikroporady.pl

SKORZYSTAJ Z USŁUG PUBLICZNYCH

PANEL DLA NIEDOWIDZĄCYCH


Standardowa

Niedowidzący

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


BIP

Transmisja online RADY GMINY TERESPOL


Sesja on-line

OSTRZEŻENIE POGODOWE

BIP

BIEŻĄCA OCENA JAKOŚCI WODY


Roczna jakość wody

Zadania współfinansowane z państwowych funduszy celowych i budżetu państwa


Projekty fundusze celowe

Projekty współfinansowane przez Unię Europejską


Projekty UE

MIGAM PANEL

Obsługa osób głuchoniemych

USŁUGI OBYWATEL.GOV.PL

KARTA DUŻEJ RODZINY

KARTA DUŻEJ RODZINY

GMINNY PORTAL MAPOWY

Gminny Portal Mapowy

PORTAL MAPOWY

Geoportal

BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ


BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ

Deklaracja dostępności

POLECAMY:

OBCHODY ÅšWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOÅšCIDrukuj

  • 05/11/2012 09:19:14

Rzeka Bug to odwieczny wodny szlak łączący Podlasie z Morzem Bałtyckim. Za czasów świetności I Rzeczpospolitej jeden z głównych  wodnych szlaków handlowych.

W sposób szczególny rzeka ta związana jest z wielkimi Polakami okresu rozbiorowego: Tadeuszem Kościuszką i Julianem Ursynem Niemcewiczem.

Historycy nie są zgodni co do drogi którą przemierzał Kościuszko do Ameryki.  Według jednej z teorii  wyruszył   w swą podróż właśnie rzeką Bug. Rozpoczął ją  w Kuzawce, leżącej na terenie dzisiejszej gminy Sławatycze.

Bohater musiał opuścić kraj z powodu Ludwiki Sosnowskiej, córki Hetmana Polnego Litewskiego, z którą chciał się ożenić.  Gdy Hetman Sosnowski stanowczo przeciwstawił się temu ślubowi, wówczas jego córka postanowiła nie usłuchać woli ojca i usiłowała uciec została jednak zatrzymana przez niego przy bramie pałacowej.

Kościuszko zmuszony był pożegnać się ze służbą u hetmana Litewskiego i uciekać. Młody Tadeusz postanawia schronić się w dobrach sławatyckich, które w tym czasie dzierżawione były przez jego szwagra. Tam też spotyka się z przejeżdżającym przez te okolice księciem Adamem Czartoryskim. Kościuszko zwierza się Księciu, iż nie widząc w Polsce szans na awans i obawiając się zemsty ze strony hetmana Sosnowskiego postanowił , za przykładem księcia Poniatowskiego i wielu innych Polaków, wyjechać do Ameryki, gdzie może się dosłużyć wyższych szlifów oficerskich. Istotną jednak przeszkodą w realizacji  tych zamiarów, był brak gotówki na podróż. Wówczas Książe zaoferował mu pomoc materialną w wysokości 500 czerwonych złotych. Wkrótce Kościuszko odpływa z przystani w Kuzawce do Gdańska, a potem dalej do Ameryki,  gdzie służył 9 lat, zdobywając stopień generała brygady oraz jako jedyny Polak Order Cyncynatów.

Z Tadeuszem  Kościuszką  związana jest  osoba Juliana Ursyna Niemcewicza  adiutanta, a potem  sekretarza przywódcy insurekcji podczas wyprawy do Ameryki.

Julian  Ursyn  Niemcewicz często przebywał w Neplach, gdyż majątek ten  przez wiele lat były własnością jego stryja– Franciszka.

W związku ze zbliżającą się kolejną rocznicą Åšwięta Odzyskania Niepodległości zostaną odsłonięte i poświęcone tablice pamiątkowe w miejscowościach Neple i Kuzawka  przypominające postaci tych wielkich Polaków.

Uroczystości  rozpoczną się o godzinie 12.00  mszą św. w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Åšw. w Neplach.

Serdeczne wszystkich zapraszamy.

Karol Gójski

94,731,205 unikalne wizyty