W dniach 23-25 listopada 2012r. w Brześciu odbyła się międzynarodowa konferencja dotycząca rozwoju obszaru związanego z twierdzą Brześć. W spotkaniu wzięli udział goście z Wielkiej Brytanii, Holandii, Litwy, Rosji i Polski. Konferencja miała za zadanie określenie parametrów dla projektu rozwoju kulturowo- historycznego, turystycznego i ekonomicznego Twierdzy Brześć oraz obszarów nadgranicznych po obu stronach rzeki Bug. W ramach prac przedstawiono wielkość i strukturę ruchu turystycznego w twierdzy i mieście Brześć w latach 2008-2012. Z przedstawionych danych wynika, że z każdym rokiem rośnie liczba osób przekraczających przejście graniczne Terespol – Brześć (zarówno drogowe jak i kolejowe), Dla porównania: w roku 2008 było to 1 063 156 osób, a w 2012r do października 2012 r granicę przekroczyło 1 329 296 osób. Zdecydowana większość turystów odwiedzających Brześć to Rosjanie (88,3%), w dalszej części (9,6% z 40 innych krajów) przyjeżdżający z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii Francji i Litwy. Obywatele z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw stanowią 2,1% przyjeżdżających.
Największym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyło się muzeum Twierdzy Brześć-63,4% w drugiej kolejności muzeum miasta -20%, a dalej: obiekty sportowe 10%, kultura i imprezy artystyczne 5,6%, turystyka religijna 1%.
Przewiduje się, że w najbliższych latach liczba wjeżdżających do Brześcia osiągnie
2 mln osób. W związku z tym pojawiła się konieczność opracowania strategii rozwoju całego obszaru, by obsłużyć tak dużą liczbę osób. Podczas spotkania uczestnicy nakreślili wskazania do rozwoju kierunków marketingu terenu, potrzebnej i istniejącej infrastruktury oraz sfery usług związanych z turystyką. W trakcie konferencji poruszano także kwestie mające wpływ na wielkość przepływu turystów w mieście Brześć. Wójt gminy Terespol, Krzysztof Iwaniuk zwrócił uwagę ,że dla osób wjeżdżających na teren Białorusi z kierunku zachodniego, barierą jest konieczność wyrabiania wizy. W dalszym ciągu nie ma działań dotyczących małego ruchu granicznego. Dodatkowym utrudnieniem jest brak przejścia pieszego łączącego Brześć z Terespolem.
Następnie dyskutowano nad charakterem zarówno samej twierdzy jak i leżącego przy niej miasta. Uczestnicy zgodzili się ,że nie można zatrzymywać się tylko i wyłącznie na symbolice i historii fortyfikacji. Konieczne jest włączenie obiektu w rozwój Brześcia, jak również stworzenie skutecznego systemu komunikacji z samym miastem oraz przedmościem terespolskim, leżącym na terenie Polski . W perspektywie, Twierdza Brześć może stać się nie tylko atrakcją turystyczną samą w sobie, ale także miejscem , przez które mogłyby przebiegać trasy turystyczne np. do Puszczy Białowieskiej oraz miejscem działalności kulturalnej, artystycznej, czy też naukowej.
ALBUM ZDJĘĆ