28 grudnia 2012 roku Rada Gminy Terespol Uchwałą NR XXI/138/12 ustanowiła nowy herb gminy Terespol jak również jej symbole tj. flagę, banner, łańcuch Wójta Gminy, łańcuch Przewodniczącego Rady Gminy, dzwonek Przewodniczącego Rady Gminy i pieczęć Gminy Terespol.
Było to możliwe po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministra Administracji i Cyfryzacji. Podstawą dla wyrażenia pozytywnej opinii przez Ministra jest uchwała Komisji Heraldycznej, która zawiera merytoryczną ocenę przedstawionych projektów w zakresie ich zgodności z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscowej tradycji historycznej.
Rada Gminy przystąpiła do zmiany herbu i pozostałych symboli gminy,
w związku z tym, iż wokół dotychczas obowiązujących powstały wątpliwości o ich zgodności z zasadami heraldyki i weksylologii.
HERB GMINY TERESPOL przedstawia w polu srebrnym (białym), na murawie zielonej, lis siedzący czerwony.
Lis jest nie tylko symbolem wartości przyrodniczych Gminy, lecz także świadectwem zrozumienia tradycji historycznej. Ponieważ dawne pieczęcie miasta Terespol zaginęły, rosyjska Heroldia Królestwa Polskiego zaprojektowała dla miasta nowy herb ze złotym lisem (w polu czerwonym, na wzgórzu zielonym lis kroczący złoty). Herb taki opublikowano w książkach M. Gumowskiego „Herby miast polskich” (1960 r.), „Miasta polskie w Tysiącleciu” (1965 r.) i A. Plewako i J. Wanaga „Herbarz miast polskich” (1994 r.). W 1992 r. Rada miasta Terespol postanowiła, że herbem miasta będzie herb Ostoja – herb rodowy założyciela miasta Józefa Bogusława Słuszki. Wtedy lisa, ale w innej postaci niż w herbie miasta (głowa i ogon lisa barwy czerwonej), przyjęła za swój znak Gmina Terespol. Od 20 lat lis jest obecny we wszystkim materiałach promocyjnych gminy i już jako stały element wpisał się w tradycje gminy wiejskiej Terespol i jest z nią utożsamiany.
Ponadto figura lisa nie jest obca heraldyce polskiej, a lis jest obecny chociażby w herbie szlacheckim Gryzima, czy Lisa jednego z najstarszych herbów polskich.
Zaproponowany wzór herbu ma swoje uzasadnienie również w miejscowej tradycji. Do 1992 roku istniała jedna jednostka samorządowa Miasta i Gmina Terespol, czyli herb który wprowadzono do obiegu w 1959 roku należy do spuścizny historycznej zarówno samorządu miejskiego jak i wiejskiego. W herbie Gminy Terespol lis siedzący czerwony reprezentuje także jej walory przyrodnicze, a zarazem nawiązuje do zakorzenionego już w świadomości mieszkańców historycznego znaku Terespola. Srebrne pole tarczy herbowej (w druku kolorowym zastępowane barwą białą) jest symbolem pokory, uczciwość intencji i uczciwość czynu, a z kolei zielona murawa symbolizuje cenne, niezanieczyszczone ekosystemy nadbużańskiej przyrody.
POZOSTAŁE SYMBOLE GMINY
FLAGA GMINY TERESPOL jest to płat tkaniny o proporcjach 5:8, o trzech pasach poziomych —zewnętrznych białych o szerokości równej 1/5 szerokości płata i środkowym czerwonym o szerokości równej 3/5 szerokości płata; z herbem Gminy Terespol o wysokości równej połowie szerokości płata umieszczonym pośrodku.
BANNER, CZYLI FLAGA PIONOWA GMINY TERESPOL, jest to płat tkaniny o długości (wysokości) co najmniej cztery razy większej niż szerokość, o trzech pasach pionowych - zewnętrznych białych o szerokości równej 1/6 szerokości banneru i środkowym czerwonym o szerokości równej 2/3 szerokości banneru; z herbem Gminy Terespol o szerokości równej połowie szerokości banneru, umieszczonym tak, że dolna krawędź tarczy herbowej jest w odległości 5/12 długości (wysokości) banneru od górnej krawędzi płata.
TARCZA MEDALIONU W FORMIE KARTUSZA I OGNIWA ŁAŃCUCHA WóJTA GMINY TERESPOL są wykonane ze złocistego metalu. Pośrodku tarczy medalionu jest umocowana owalna metalowa plakietka z wykonanym w barwnej emalii godłem Gminy Terespol. Na łańcuch składa się 12 ogniw ornamentalnych i 8 ogniw okrągłych, na których w barwnej emalii przedstawiona jest czerwona głowa lisa.
TARCZA MEDALIONU W FORMIE KARTUSZA I OGNIWA ŁAŃCUCHA PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY TERESPOL są wykonane ze srebrnego metalu. Pośrodku tarczy medalionu jest umocowana owalna metalowa plakietka z wykonanym w barwnej emalii godłem Gminy Terespol. Na łańcuch składa się 12 ogniw ornamentalnych i 8 ogniw okrągłych, na których w barwnej emalii przedstawiona jest czerwona głowa lisa.
DZWONEK PRZEWODNICZĄCEGO RADY jest mosiężny z rączką wykonaną z drewna lakierowanego na kolor ciemnobrązowy. Rączka zwieńczona jest mosiężną tarczą, na której umocowana jest emaliowana plakietka z herbem gminy. Rączkę zdobi pięć mosiężnych pierścieni. Okrągła podstawka pod dzwonek wykonana jest z drewna lakierowanego na kolor ciemnobrązowy.
PIECZĘĆ GMINY TERESPOL ma kształt okrągły, średnicę 36 milimetrów. Między podwójnym otokiem zewnętrznym a perełkowym otokiem wewnętrznym jest napis GMINA TERESPOL, przy czym oba słowa są od siebie oddzielone gwiazdkami sześciopromiennymi. W polu pieczęci jest godło herbu Gminy Terespol.
ZASADY UŻYWANIA UCHWALONYCH SYMBOLI GMINY
Wyżej wymienione symbole stanowią własność Gminy Terespol i są znakami prawnie chronionymi oraz mogą być używane wyłącznie w kształcie, proporcjach i kolorach zgodnych ze wzorami
graficznymi ustalonymi w uchwale.
Prawo do używania herbu i flagi na mocy uchwały przysługuje:
1) Radzie Gminy i Wójtowi;
2) Urzędowi Gminy;
3) gminnym jednostkom organizacyjnym;
4) innym podmiotom wykonującym w imieniu Gminy zadania o charakterze użyteczności publicznej.
Pieczęci Gminy Terespol do sygnowania ważnych dokumentów używają:
1) Rada Gminy;
2) Wójt;
3) Urząd Gminy.
Herb i flagę Gminy Terespol umieszcza się w pomieszczeniach, na budynkach i przed budynkami stanowiącymi siedziby albo miejsca obrad organów Gminy. Symbole, mogą być używane w innych miejscach z okazji uroczystości, świąt i rocznic gminnych, państwowych i regionalnych oraz podczas innych imprez promujących Gminę. Herb może być zamieszczany na drukach urzędowych Rady Gminy i Wójta oraz na stronach internetowych, których administratorem jest Urząd Gminy. Herb i flaga mogą być wykorzystywane przez Urząd Gminy i gminne jednostki organizacyjne oraz sołectwa do celów promocji Gminy Terespol. Symboli gminy mogą używać również osoby fizyczne i inne podmioty do celów komercyjnych. Zgody na wykorzystywanie i rozpowszechnianie wizerunku herbu i flagi w celach komercyjnych przez w/w podmioty udziela Wójt. Zasady i warunki używania tych symboli określa pisemnaumowa. Herb i flaga Gminy Terespol mogą być umieszczane, używane i rozpowszechniane wyłączniew sposób zapewniający należną im cześć, powagę i poszanowanie. Wójt może zakazać używania herbu i flagi, jeżeli podmiot używający nie uzyskał zgody lub wykorzystuje te symbole w sposób nie zapewniający im należytej czci i szacunku, albo godzący w powagę i prestiż Gminy lub naraża na szkodę interes Gminy.
D.Wowczeniuk