MELDUNEK
Jedna wizyta w urzędzie przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego
Osoba dokonująca obowiązku meldunkowego od 1 stycznia 2013 roku korzysta z nowego rozwiązania ustawowego, jakim jest zameldowanie z jednoczesnym wymeldowaniem z dotychczasowego miejsca pobytu stałego lub czasowego.
Zgodnie z nowymi przepisami nie musimy najpierw wymeldować się z jednego urzędu aby móc zameldować się w drugim urzędzie. Wszystkie te czynności wykonujemy w jednym urzędzie dokonując zameldowania.
Przy zameldowaniu nie podajemy informacji o wykształceniu i obowiązku wojskowym.
Zniesione zostały sankcje karne m. in. dla obywateli polskich jak również obywateli UE, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego tj. kara grzywna.
Został wydłużony termin na zgłoszenie meldunku z 4 dni do 30 dni.
Nowym ułatwieniem zameldowania się w miejscu pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, wymeldowania się z miejsca pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, zgłoszenia wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej oraz powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej można dopełnić przez ustanowionego pełnomocnika. Ponadto od 1 stycznia 2013 roku zniknął obowiązek obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nie przekraczający trzech miesięcy.
Właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie mają obowiązku weryfikowania wypełnienia meldunku przez mieszkańców lub pracowników. Nie ma również obowiązku meldunkowego turystów i wczasowiczów.
Zgodnie z ustawą obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z początkiem 2016 roku.