SZANSA NA NOWE INWESTYCJE POWIĘKSZANIEM ZADŁUŻENIA?
28 sierpnia br. Premier Donald Tusk wziął udział w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W trakcie spotkania Premier poinformował, że samorządy będą zwolnione z rygorów oszczędnościowych w przypadku inwestycji realizowanych ze środków europejskich, co daje duża szansę na przyspieszenie inwestycji samorządów.
Od 2014 roku zacznie obowiązywać nowy indywidualny wskaźnik zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego, określony w art. 243 ustawy o finansach publicznych. Zastąpi on obecne przepisy, zgodnie z którymi przypadające w danym roku raty kredytów i pożyczek (ale też wykup obligacji wraz z odsetkami oraz koszty gwarancji i poręczeń) nie mogły być wyższe niż 15 proc. planowanych w danym roku budżetowym dochodów. Od przyszłego roku limit ten będzie ustalany indywidualnie dla każdej jednostki samorządu terytorialnego, na podstawie danych z budżetów z 3 lat poprzedzających dany rok budżetowy. Zgodnie z art. 243 spłata rat kredytów i pożyczek i obsługa zadłużenia na dany rok budżetowy nie może przekroczyć średniej nadwyżki operacyjnej - liczonej jako różnica między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi - z trzech ostatnich lat powiększonej o dochody ze sprzedaży majątku.
Dlatego – jak poinformował premier - przyjęto założenie, że w sytuacji, kiedy samorząd realizuje projekt ze środków europejskich, będzie mógł go finansować z wyłączeniem rygorów oszczędnościowych nakładanych przez artykuł 243 ustawy o finansach publicznych (dotyczy dopuszczalnego deficytu samorządów). Chodzi o projekty finansowane ze środków z końcówki poprzedniej unijnej perspektywy budżetowej oraz o wszystkie realizowane w ramach nowego budżetu UE. Będzie to dotyczyło wszystkich projektów, w których udział środków europejskich jest nie mniejszy niż 60 proc. całości kosztów projektu, a więc zarówno kwalifikowanych, jak i niekwalifikowanych
Więcej informacji można znaleźć na http://www.samorzad.pap.pl