7 stycznia w Serwisie samorządowym PAP zostały opublikowane mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego . Każdy może sprawdzić, jakie tereny są zagrożone.
Dyrektywy unijne nałożyły na kraje członkowskie obowiązek opracowania i podania do publicznej wiadomości dokumentów planistycznych, stanowiących podstawę zarządzania ryzykiem powodziowym. Jednym z etapów wdrażanie tej dyrektywy było stworzenie map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego (mapy dostępne są pod adresem http://mapy.isok.gov.pl/imap/). Zgodnie z nimi , każdy może sprawdzić, czy miejsce, w którym mieszka, jest zagrożone powodzią, a jeśli tak, to w jakim stopniu.
Przedstawione na mapach obszary stanowią podstawę do planowania zagospodarowania przestrzennego na różnych poziomach. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przypomina, że granice obszarów uwzględnia się w: koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, planie zagospodarowania przestrzennego województwa, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy.
„Powódź to naturalne zjawisko i nie można go całkowicie wyeliminować, można jednak ograniczyć jego negatywne skutki" - podkreśla ministerstwo w komunikacie.
Jak dodaje MAC, sposobem na to jest racjonalna polityka przestrzenna, czyli między innymi unikanie lokowania inwestycji na szczególnie zagrożonych ternach. Dlatego informacje przedstawione na mapach mogą być przydatne zarówno dla mieszkańców jak i władz lokalnych.
We wszystkich tych dokumentach w ciągu najbliższego półtora roku będą musiały zostać wprowadzone stosowne zmiany.
Mapy zostały opracowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Poniżej wycinek mapy przedstawiający sytuację gminy Terespol.