SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI
GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI RAKA PIERSI NA 2009 ROK.
W dniach od 24 do 27 sierpnia w miejscowości Koroszczyn zostały przeprowadzone bezpłatne badania mammograficzne zgodnie z założeniami Gminnego Programu Profilaktyki Raka Piersi na 2009 rok, podjętego Uchwałą Nr XXI/119/09 Rady Gminy Terespol z dnia 17 kwietnia 2009 r.
Badaniem została objęta grupa kobiet w wieku 40 - 49 lat, czyli urodzonych w latach 1960 – 1969, zamieszkałych na terenie gminy Terespol, u których już wcześniej nie zdiagnozowano zmian nowotworowych w piersi lub nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Dlaczego został wybrany ten przedział wiekowy? Według statystyk, kobiety z tego przedziału wiekowego należą do tej samej grupy ryzyka zachorowań na raka piersi jak objęte bezpłatnym programem NFZ panie z przedziału wiekowego 50 - 69 lat.
Od początku 2009 r. w siedzibie Urzędu Gminy Terespol prowadzona była rekrutacja pacjentek do udziału w projekcie. W celu ułatwienia rekrutacji zostały wysłane imienne informacje do uprawnionych mieszkanek gminy Terespol, które miały skłonić kobiety do uczestnictwa w programie. Pojawiły się także informacje na stronach internetowych, w prasie lokalnej. Pozwoliło to utworzyć wstępne listy kobiet, które wyraziły chęć uczestnictwa w projekcie. Akcja ta przyniosła natychmiastowe rezultaty w postaci dużego zainteresowania ze strony kobiet bezpłatnymi badaniami mammograficznymi. Na 449 uprawnionych, chęć skorzystania z badań wyraziło 204 kobiety. Wybór realizatora programu zdrowotnego został dokonany w drodze konkursu ofert zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
W celu zapewnienia jak najlepszych rezultatów projektu dwa tygodnie przed przyjazdem mammobusu wszystkie kobiety, które zadeklarowały swój udział w projekcie otrzymały pisemną informację o terminie badań i możliwości rejestracji telefonicznej bezpośrednio u wykonawcy badań.
Wszystkie panie które spełniały w/w warunki, a które wcześniej się nie zapisały z różnych przyczyn mogły poddać się badaniu w zasadzie do ostatniego dnia pobytu mammobusu.
Podsumowując akcję, 165 kobiet zgłosiło się na bezpłatne badania mammograficzne. Po dokonanej ocenie zdjęć mammograficznych przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „WIWO” Pracownia Diagnostyki Obrazowej z Lublina, pacjentki z ujawnionymi zmianami wymagającymi dodatkowej oceny zostały skierowane do dalszej diagnostyki.
Z przebadanych kobiet u 118 kobiet zmian radiologicznych podejrzanych o złośliwości nie stwierdzono, 36 kobiet zostało skierowanych na dodatkowe badania USG piersi, 7 kobiet na badania specjalistyczne, 3 kobiety na kontrolny skos piersi oraz 1 kobieta z racji podejrzanej zmiany radiologicznej została skierowana na badania specjalistyczne. Całość przedsięwzięcia sfinansowana została z budżetu gminy Terespol.
BADANIA ZOSTAŁY W CAŁOÅšCI SFINANSOWANE ZE ÅšRODKÓW BUDŻETU GMINY TERESPOL.
K.Bielecka