W Gminie Terespol uroczystości upamiętniające 75 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej odbyły się 27 września 2014 r. O godzinie 17.00 przy pomniku Niepodległości i Nieznanego Żołnierza w Koroszczynie złożono wieńce i zapalono znicze. Wartę honorową pełnili uczniowie Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach. W uroczystościach, obok Wójta Gminy Terespol Krzysztofa Iwaniuka, Przewodniczącego Rady Gminy Terespol Mieczysława Romaniuka, Sekretarza Urzędu Gminy Terespol Bogdana Daniluka oraz Radnej Powiatu Bialskiego Elżbiety Iwaniuk uczestniczyli m.in.: mł.inspektor Robert Winiarek Komendant Komisariatu Policji w Terespolu, por. Ireneusz Gregoruk reprezentujący Placówkę Straży Granicznej w Terespolu , Dyrektor Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach Małgorzata Sowa ,Dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach Robert Wieczorek, Radni, młodzież oraz mieszkańcy Gminy Terespol.
Kolejnym punktem obchodów rocznicowych był odczyt okolicznościowy w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol.
Gościem specjalnym był tego dnia Sławomir Kordaczuk, zastepca Dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach, który przygotował prezentację multimedialną dotyczącą działań oddziałów Armii Krajowej na Podlasiu. Tego dnia można było również obejrzeć wystawę Muzeum Regionalnego z Siedlec pt. „Podlaskie ślady broni V1 i V2. Tak się zaczęła droga w Kosmos”. Wystawa została przygotowana na temat broni odwetowych III Rzeszy V-1 i V-2. V-1 była bombą latającą, pierwszym w dziejach rakietowym samolotem bezzałogowym. W powojennej historii ludzkości nie odegrała jednak większego znaczenia. Bardziej znana była druga z wymienionych konstrukcji, pierwsza na świecie rakieta balistyczna V-2 (A-4), lecąca torem parabolicznym nad atmosferą ziemską. Na bazie tej rakiety stworzono rakietę, która pozwoliła człowiekowi na opuszczenie po raz pierwszy rodzimej planety.
Dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum Regionalnego w Siedlcach, wspomnianą wystawę można będzie zwiedzać w godzinach pracy Urzędu Gminy Terespol do dnia 30 listopada 2014r.
Bezpośrednio po prezentacji Pana Kordaczuka odbył się wieczór autorski i prezentacja książki Lecha Łukaszuka pt. „Monografia Nepli”. Autor przedstawił swoje zainteresowania historią regionalną. Ponadto zapoznał z ideą, która skłoniła go do napisania i wydania tej przepięknej historii o ciekawych postaciach żyjących w naszej gminie i okolicy, ludziach cieszących się poważaniem i uznaniem, zasłużonych dla rozwoju kultury Południowego Podlasia, Polski i Europy.
Na zakończenie uroczystych obchodów wybuchu II wojny światowej odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu wokalnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury.
http://www.muzeumsiedlce.art.pl/pl/site/384/513/rozmaitosci.html