MENU

SKRZYNKA PODAWCZA

EPUAP2
ePUAP ESP:
/2074hufjl4/skrytka

WYKAZ NUMERÓW

Wykaz numerów Urzedu Gminy Terespol

ZADAJ PYTANIE WÓJTOWI

OFERTY INWESTYCYJNE

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

GMINNE CENTRUM KULTURY


Gminne Centrum Kultury

EKO-BUG

ZWIĄZEK GMIN WIEJSKICH

CEIDG

CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

mikroporady.pl

SKORZYSTAJ Z USŁUG PUBLICZNYCH

PROJEKT WROTA LUBELSZCZYZNY


Wrota Lubelszczyzny

PANEL DLA NIEDOWIDZĄCYCH


Standardowa

Niedowidzący

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


BIP

Transmisja online RADY GMINY TERESPOL


Sesja on-line

OSTRZEŻENIE POGODOWE

BIP

Zadania współfinansowane z państwowych funduszy celowych i budżetu państwa


Projekty fundusze celowe

Projekty współfinansowane przez Unię Europejską


Projekty UE

MIGAM PANEL

Obsługa osób głuchoniemych

USŁUGI OBYWATEL.GOV.PL

KARTA DUŻEJ RODZINY

KARTA DUŻEJ RODZINY

GMINNY PORTAL MAPOWY

Gminny Portal Mapowy

PORTAL MAPOWY

Geoportal

BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ


BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ

POGODA

Deklaracja dostępności

POLECAMY:

UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCE 75 ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ W GMINIE TERESPOLDrukuj

  • 29/09/2014 11:52:26

W Gminie Terespol uroczystości upamiętniające 75 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej  odbyły się 27 września 2014 r.   O godzinie 17.00 przy pomniku Niepodległości i Nieznanego Żołnierza w Koroszczynie złożono wieńce i zapalono znicze. Wartę honorową pełnili uczniowie Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach. W uroczystościach, obok Wójta Gminy Terespol Krzysztofa Iwaniuka, Przewodniczącego Rady Gminy Terespol Mieczysława Romaniuka, Sekretarza Urzędu Gminy Terespol Bogdana Daniluka oraz Radnej Powiatu Bialskiego Elżbiety Iwaniuk uczestniczyli m.in.: mł.inspektor Robert Winiarek Komendant Komisariatu Policji w Terespolu, por. Ireneusz Gregoruk reprezentujący  Placówkę Straży Granicznej w Terespolu , Dyrektor Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach Małgorzata Sowa ,Dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach Robert Wieczorek, Radni, młodzież oraz mieszkańcy Gminy Terespol.

Kolejnym punktem obchodów rocznicowych był odczyt okolicznościowy w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol.

Gościem specjalnym był tego dnia Sławomir Kordaczuk, zastepca Dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach, który przygotował prezentację multimedialną dotyczącą działań oddziałów Armii Krajowej na Podlasiu. Tego dnia można było również obejrzeć wystawę Muzeum Regionalnego z Siedlec pt. „Podlaskie ślady broni V1 i V2. Tak się zaczęła droga w Kosmos”. Wystawa została przygotowana na temat broni odwetowych III Rzeszy V-1 i V-2. V-1 była bombą latającą, pierwszym w dziejach rakietowym samolotem bezzałogowym. W powojennej historii ludzkości nie odegrała jednak większego znaczenia. Bardziej znana była druga z wymienionych konstrukcji, pierwsza na świecie  rakieta balistyczna V-2 (A-4), lecąca torem parabolicznym  nad atmosferą ziemską. Na bazie tej rakiety stworzono rakietę, która pozwoliła człowiekowi na opuszczenie po raz pierwszy rodzimej planety.

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum Regionalnego w Siedlcach, wspomnianą wystawę można będzie zwiedzać w godzinach pracy Urzędu Gminy Terespol do dnia 30 listopada 2014r.

Bezpośrednio po prezentacji Pana Kordaczuka odbył się wieczór autorski i prezentacja książki Lecha Łukaszuka pt. „Monografia Nepli”. Autor przedstawił swoje zainteresowania historią regionalną. Ponadto zapoznał z ideą, która skłoniła go do napisania i wydania tej przepięknej historii o  ciekawych postaciach żyjących w naszej gminie i okolicy, ludziach cieszących się poważaniem i uznaniem, zasłużonych dla rozwoju kultury Południowego Podlasia, Polski i Europy.

Na zakończenie uroczystych obchodów wybuchu II wojny światowej odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu  zespołu wokalnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury.

http://www.muzeumsiedlce.art.pl/pl/site/384/513/rozmaitosci.html

77,617,497 unikalne wizyty