Oficjalnie otwarcie odnowionego budynku Komisariatu Policji w Terespolu Drukuj

• 22/10/2009 08:47:30

DŁUGO OCZEKIWANE

OTWARCIE

Policjanci z Terespola doczekali się w końcu nowej siedziby. Oficjalnie otwarcie odnowionego budynku Komisariatu Policji w Terespolu odbyło się w połowie października br.. W uroczystości udział wzięli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa, administracji rządowej, samorządowcy wszystkich szczebli, służby mundurowe. W trakcie wystąpień i przemówień nie zabrakło gratulacji skierowanych do policjantów którym poprawiły się warunki pracy, jak również słów podziękowania i uznania dla tych, którzy przyczynili się do zrealizowania tej inwestycji. Co wcale nie było takie łatwe.

Wszystko zaczęło się w 2005 roku, kiedy to otworzyła się furtka na uzyskanie pieniędzy na modernizację komisariatu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Warunkiem do złożenia projektu o dofinansowanie tej inwestycji było opracowanie wniosku aplikacyjnego, co wiązało się z pewnymi kosztami. Niestety w budżecie Komendy wojewódzkiej Policji na ten cel nie było pieniędzy. Warunki pracy w komisariacie pozostawiały wiele do życzenia, w jednym pokoju pracowało nawet po pięciu policjantów. Z tego powodu Komendant wystąpił z wnioskiem do Rady Gminy Terespol o pomoc finansową na ten cel. Podczas grudniowej sesji w 2005 roku Rada Gminy Terespol przyznała dotację na fundusz celowy policji w wysokości 7 500 z przeznaczeniem na opracowanie wniosku aplikacyjnego .

Kolejnym krokiem było złożenie przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie projektu o dofinansowanie , którego głównym celem było wzmocnienie ochrony obszaru Schengen poprzez poprawę infrastruktury na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Za bezpośredni cel projektu wyznaczono przebudowę i rozbudowę komisariatu Policji w Terespolu. Projekt został rozpatrzony pozytywnie. 20 września 2007 roku Minister Spraw Zagranicznych Norwegii wydał decyzję w sprawie przyznania komendzie wojewódzkiej w Lublinie środków finansowych na realizację powyższego przedsięwzięcia. Wartość przedsięwzięcia została skalkulowana na poziomie 958 229 Euro, przy czym koszty kwalifikowalne wyniosły 769 609 Euro, zaś kwota przyznanego grantu – 654 168 Euro .

Zakres modernizacji objął dobudowę jednego trzykondygnacyjnego skrzydła budynku z częściowym podpiwniczeniem. Istniejącą część rozbudowano. Wykonano również nowe ogrodzenie oraz utwardzono place wokół budynku. Ponadto budynek przystosowano do obsługi osób niepełnosprawnych poprzez wybudowanie podjazdu, przekształcenie sanitariatów oraz  drzwi. Obiekt został zaprojektowany dla 85 osób. Powierzchnia użytkowa zwiększyła się z 405m2 do 1702m2. Wykonawcą robót modernizacyjnych była Firma Handlowo-Usługowa "HANDBUD" z Włodawy.

Po oficjalnych wystąpieniach wejście do nowego budynku poprzedziło przecięcie wstęgi. Dokonał tego m.in. Lubelski Komendant Wojewódzki Policji insp. Dariusz Działo, Wicewojewoda Lubelski Pani Henryka Strojnowska, przedstawiciele duchowieństwa i lokalnych władz.   Następnie budynek został poświęcony. Od tego momentu oficjalnie został oddany do użytku. Terespolscy policjanci otrzymali też nowy radiowóz, który został przekazany przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie.

Teraz należy tylko mieć nadzieję, że poprawa warunków pracy będzie miała wpływ na jej efekty, że tak wyposażeni stróże prawa będą mogli łatwiej zaspokoić potrzeby lokalnej społeczności.

D.Wowczeniuk